A A+ A++

Zazwyczaj są gotowe do zbiorów z początkiem maja, ale z uwagi na galopujące zmiany klimatyczne warto zainteresować się nimi wcześniej. Niewykluczone, że już w kwietniu będzie można zebrać młode pędy sosny, żeby własnoręcznie przygotować doskonały eliksir dla wzmocnienia odporności i zwalczania sezonowych infekcji. Jakie wartości odżywcze mają młode pędy sosny? I co warto wiedzieć o przyrządzanym na ich bazie syropie, którym nasze przodkinie leczyły infekcje górnych dróg oddechowych? Dobrze sobie o nim przypomnieć, bo dzięki działaniu bakteriobójczemu może pomóc uniknąć terapii antybiotykowej.

Pędy sosny – jakie wybrać?

Młode pędy sosny mają najwyższą wartość odżywczą, gdy zbieramy je na przełomie kwietnia i maja (i przez cały piąty miesiąc roku). Najlepiej wybierać te, które są okryte łuskami i lepkie. Im więcej żywicy, tym wyższa wartość takiego pędu. Optymalnie sięgać po takie, których długość mieści się w przedziale między 5-10 cm. Dłuższe są zbyt twarde, by przygotować na ich bazie dobrej jakości syrop.

Zobacz również: Mleko z “kotków” to płynne złoto. Rozprawi się z grypą i katarem

Jak zbierać młode pędy sosny?

Pokrywająca pędy żywica jest cenna, ale skutecznie plami ręce i ubrania, dlatego warto wyposażyć się w rękawice ochronne. Przydatny będzie też nóż lub mały sekator, żeby nie uszkadzać gałązek, z których będziemy zbierać pędy. I koszyk wiklinowy lub papierowa torba na zebrany surowiec.

Z jakich drzew zbierać pędy?

Jeszcze ważniejszy jest wybór drzewek. Warto poszukać sosen oddalonych od zabudowań i ruchliwych dróg, żeby zebrany surowiec nie był nasiąknięty spalinami i innymi zanieczyszczeniami. Zachowajmy też umiar w ilości pędów zerwanych z jednego drzewa. Nie pozbawiajmy go wszystkich, lepiej zbierzmy pędy z kilku sosen.

Zobacz również: Dominika Ostałowska zdradziła sekret figury. Od dawna stosuje dietę jaskiniowców

Syrop z młodych pędów sosny – sposób przygotowania

Składniki:

  • pędy sosny (objętość około 1,5 litra),
  • cukier,
  • woda.

Sposób przygotowania:

  1. Oczyszczamy pędy sosny z brązowej łuski (można opłukać pędy pod bieżącą wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem, ale nie jest to konieczne).
  2. Kroimy pędy na małe, około centymetrowe kawałki.
  3. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, pędy można przełożyć do miski i ubić drewnianym tłuczkiem, co przyspieszy procedurę uzyskania syropu.
  4. Przekładamy pędy do wyparzonego słoika, każdą warstwę przesypując cukrem, w następujących proporcjach: trzycentymetrowa warstwa pędów, cztery łyżki cukru.
  5. Po zapełnieniu całego słoja zalewamy jego zawartość odrobiną przegotowanej, przestudzonej wody.
  6. Zakręcamy słój i odstawiamy go w ciepłe, dobrze nasłonecznione miejsce, pamiętając by co jakiś czas nim potrząsnąć, a gdy pojawi się już sok, przemieszać, żeby łączył się z cukrem.
  7. Zazwyczaj jest gotowy po tygodniu, jeśli jednak aura nam nie sprzyja, syrop może potrzebować kilku dodatkowych dni, czasem tygodni.
  8. Gotowy syrop sosnowy ma głęboką bursztynową barwę, jest słodki, gęsty i lepki.
  9. Przecedzony przelewamy … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułII M: W 19. kolejce nie zabrakło niespodzianek
Następny artykułKredyt 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania. Jest decyzja rządu