Dzisiaj, 14 marca (13:58)
Naukowiec He Jiankui rok temu wyszedł z więzienia po trzech latach kary za modyfikację genów bliźniaków. Mężczyzna nie porzucił jednak swoich planów – ogłosił, że zamierza zebrać 7,3 mln dolarów na badania kliniczne. Jak twierdzi, “chce pomagać rodzinom z rzadkimi chorobami”. Na jego działania zareagowała grupa naukowców, którzy stanowczo zaapelowali o zakaz prowadzenia badań z udziałem ludzi przez Jiankui.
Grupa chińskich naukowców i ekspertów w dziedzinie prawa wezwała władze do zakazania biofizykowi He Jiankui prowadzenia eksperymentów z udziałem ludzi lub modyfikacji genów.
18-osobowa grupa, w skład której wchodzi wielu bioetyków stwierdziła w oświadczeniu z 8 marca, że mężczyzna odmówił uznania swoich naruszeń prawnych i etycznych. “Zdecydowanie potępiamy odmowę He Jiankui do refleksji nad jego poważnym naruszeniem etyki, prawa i przepisów dotyczących edycji genów” – zaznaczono w komunikacie, który przytacza portal “South China Morning Post”.
Eksperci przekazali również, że potępiają wprowadzający w błąd “szum marketingowy”, który wywołał biofizyk wokół planów “badań nad rzadkimi chorobami przy braku podstaw naukowych i zabezpieczeń etycznych”. Dodali, że mogły wydarzyć się także inne naruszenia.
He Jiankui zwrócił na siebie uwagę całego świata w 2018 roku, kiedy podczas konferencji w Hongkongu ogłosił, że stworzył genetycznie zmodyfikowane bliźniaki. Kolejne dziecko z eksperymentu mężczyzny urodziło się rok później.
Jiankui odbył trzyletni wyrok za nielegalną praktykę medyczną. W kwietniu 2022 roku wyszedł z więzienia.
Jego postawa i plany się nie zmieniły – w ubiegłym miesiącu przekazał w mediach społecznościowych, że zamierza kontynuować pracę nad “pokonaniem trzech do pięciu chorób genetycznych w ciągu dwóch do trzech lat, aby pomóc rodzinom z rzadkimi chorobami” – donosi chiński portal.
Pierwsza z chorób, z którymi chce się zmierzyć Jiankui to dystrofia mięśniowa Duchenne’a. To dziedziczna choroba prowadząca do osłabienia mięśni i zazwyczaj występuje u chłopców. Mężczyzna chce zebrać około 7,3 mln dolarów na badania kliniczne, które miałyby rozpocząć się w 2025 roku.
Naukowcy i bioetycy zwracają uwagę, że Jiankui nie przedstawił jednak konkretnych planów badań, a pacjentom dał jedynie fałszywą nadzieję. Wybitny bioetyk … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS