Budowa domu wiąże się z licznymi wydatkami. Nadciągający kryzys gospodarczy i niepewna sytuacja polityczna mogą sprawić, że zaplanowany budżet szybko okaże się niewystarczający. Rosnące ceny materiałów, wszechobecna inflacja i niepewny rynek pracy są dodatkowymi utrudnieniami, z którymi zmagają się inwestorzy. Sprawdź, w jaki sposób możesz sfinansować budowę i z czym to się wiąże.
Oszczędności a budowa domu — bezpieczne ulokowanie środków w nieruchomościach
Budowa domu z oszczędności i za gotówkę to oczywiście najlepsza opcja z możliwych. Szybko okazuje się jednak, że środki się kończą, a lista wydatków wciąż jest długa. Część inwestorów decyduje się wówczas przeznaczać na realizację kolejnych etapów na bieżąco zarabiane pieniądze.
To wymaga jednak wielu wyrzeczeń, a często sprawia także, że sama budowa trwa wiele lat. Nie każdy może sobie na to pozwolić choćby ze względu na powiększającą się rodzinę, sytuację mieszkaniową czy postępujące na budowie prace, które wymagają kolejnych działań. Wówczas, jeśli nie można pożyczyć środków od rodziny czy przyjaciół, pojawiają się dwie opcje finansowania: kredyt hipoteczny i gotówkowy.
Kredyt hipoteczny na budowę domu w 2023 roku
Z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo w 2021 roku wynika, że 55% Polaków buduje dom na kredyt, a ich nieruchomość jest obciążona hipoteką. Środki uruchamiane przez bank najczęściej w transzach są przeznaczone na realizację konkretnych etapów prac budowlanych. Zaletą kredytu hipotecznego jest wysoka kwota, jaką można pożyczyć (uzależniona od zdolności kredytowej i parametrów budynku), długi okres spłaty (mniejsze raty) oraz możliwość wyboru stałych lub zmiennych rat (w zależności od własnych preferencji i oferty zaproponowanej przez bank).
Udzielenie finansowania zależy od zdolności kredytowej. Aby ją obliczyć, analitycy biorą pod uwagę przede wszystkim:
- osiągane dochody — ważna jest ich wysokość, częstotliwość oraz jakość (np. źródło);
- stałe koszty ponoszone przez potencjalnego kredytobiorcę;
- aktualną sytuację finansową — zobowiązania takie jak inne pożyczki, kredyty, spłacane raty.
Zdolność najlepiej zbadać jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt w konkretnym banku. Instytucje różnie podchodzą przy wyliczeniach do wysokości dochodów (szczególnie przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej czy stosunkowo nowym zatrudnienie). Najlepiej przeanalizować konkretne oferty i złożyć wnioski jedynie o te najkorzystniejsze opcje.
W internetowej porównywarce na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/ znajdziesz konkretne propozycje wraz z ich omówieniem. To pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję co do kredytu w wybranym banku.
Kredyt gotówkowy a budowa domu — czy to się opłaca?
Część inwestorów decyduje się na budowę domu ze środków pochodzących z kredytów gotówkowych. Te udziela się z reguły na krótszy okres niż hipoteczne, a także na mniejsze kwoty. Cała procedura może trwać nawet jedynie kilkadziesiąt minut od złożenia wniosku do przelania środków na Twoje konto.
To dobra opcja dla tych, którzy chcą skończyć konkretny etap budowy, a nie mogą zaciągnąć zobowiązania hipotecznego np. ze względu na nieopodatkowane dochody lub nie mają czasu na całą procedurę. Aby upewnić się, że wybierzesz korzystną ofertę kredytu gotówkowego, sprawdź porównanie opcji od konkretnych instytucji na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS