W Zgierzu mieszkańcy i podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei. Na osiedlu Rudunki rozpoczyna się budowa nowego peronu w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025″. Roboty wymagają wprowadzenia zmian w komunikacji między Zgierzem a Łowiczem. Efektem inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 3,6 mln zł będą wygodniejsze podróże do Łodzi i Łowicza.
Nowy przystanek Zgierz Rudunki powstanie w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Zegrzanki w Zgierzu, na jednotorowej linii łączącej Łódź z Łowiczem. Wykonawca od 12 marca zacznie przygotowywać teren pod budowę fundamentów nowego peronu.
Wysokość peronu zapewni podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki oraz stojaki dla rowerów. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy.
Peron zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodne przesiadki zapewni parking dla samochodów.
Inwestycja jest realizowana w formule „projektuj i buduj”. Prace potrwają do końca 2023 r.
Zmiany w rozkładzie jazdy od 12 marca
Na czas budowy peronu oraz remontu dwóch mostów i dwóch przepustów na szlaku Zgierz – Glinnik od 12 marca do 5 maja na jednotorowej linii wstrzymany zostanie ruch pociągów. Aby zapewnić sprawne przejazdy do Strykowa, Głowna i Łowicza oraz zmniejszyć liczbę przesiadek dla podróżnych przewoźnik ŁKA podjął decyzję o zastąpieniu pociągów autobusami. Komunikacja zastępcza będzie kursować na całym odcinku Zgierz – Łowicz Główny. Po planowanym przywróceniu ruchu, 6 maja ŁKA zaplanowała zwiększenie liczby pociągów aglomeracyjnych do Głowna i Strykowa. Zmiany zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy. Informacje dostępne stacjach i przystankach oraz internecie na www.portalpasazera.pl i stronie przewoźnika.
Program przystankowy w województwie łódzkim
W regionie program przystankowy obejmuje 9 lokalizacji. Od grudnia 2022 r. podróżnych obsługuje przystanek Tomaszówek. Wiosną rozpoczną się prace budowlane w Jedliczu koło Zgierza – zakończą się jeszcze w tym roku.
Podpisane zostały umowy na budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Rozpoczęcie robót w obu tych lokalizacjach nastąpi w 2023 roku, a zakończenie w połowie 2024 r.
Procedowane są przetargi na budowę nowego przystanku Głowno Północne i modernizacje przystanków Żakowice Południowe i Zaosie. Rozpoczęcie i zakończenie robót w Żakowicach i Zaosiu planowane jest w 2023 r. Natomiast prace w Głownie zaczną się w drugim półroczu 2023 r. i zakończą w połowie 2024 r.
W styczniu br. ogłoszono przetarg na budowę przystanku Łódź Zarzew. Planowane podpisanie umowy nastąpi na przełomie marca i kwietnia br.
Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej
Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025″ jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki pozwolą m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.
W Programie przystankowym uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, na liście rezerwowej 129. Podróżni korzystają już z nowych lub zmodernizowanych przystanków w 19 lokalizacjach – w Małopolsce – Zator Park Rozrywki, Wolbrom Zachodni, w woj. mazowieckim – Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki, a także Tomaszówek w woj. łódzkim, Kleszczele, Suchowolce na Podlasiu, Grzybno w woj. kujawsko – pomorskim, Leopoldów na Lubelszczyźnie, Pasłęk w woj. warmińsko- mazurskim, w woj. świętokrzyskim – Dębska Wola, Włoszczowice, Małogoszcz, Rykoszyn, w woj. śląskim – Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, na Dolnym Śląsku – Szklarska Poręba Średnia, w woj. wielkopolskim – Miłosław.
Łącznie w tym roku podróżni skorzystają z nowych, lepiej dostępnych obiektów w ponad 100 lokalizacjach w całej Polsce. Ponadto program przystankowy swym zakresie obejmuje również budowę parkingów. PLK SA oddały do użytku trzy parkingi – przy przystanku Kolno w woj. warmińsko mazurskim oraz Dębska Wola i Włoszczowice w woj. świętokrzyskim. Obecnie trwają prace w zakresie miejsc postojowych dla samochodów w 16 lokalizacjach.
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS