A A+ A++

Nazywał siebie “starym naiwnym, lwowskim dzieckiem…” i takim też był – kochającym ludzi, ufnym, pogodnym, chłopięco uśmiechniętym. “Nie krzywdź, wystrzegaj się nienawiści, kochaj świat i ludzi” – zwykł mawiać Artysta. – „Panuj nad namiętnościami i przedmiotami; nie pozwól, aby one panowały nad tobą. A przede wszystkim nie kłam – zostaw to tchórzom i szubrawcom!”. 

Jerzy Michotek – popularny aktor, piosenkarz, gitarzysta, autor tekstów piosenek, kompozytor, reżyser programów telewizyjnych i estradowych – „człowiek orkiestra”, ale przede wszystkim – Lwowiak. 

Znany był z charakterystycznych ról w serialach i filmach, takich jak: “Sprawa pilota Maresza”, “Rancho Texas”, “Jak być kochaną”, “Daleka jest droga”, “Znikąd donikąd”, “Polonia Restituta”, “Zdaniem obrony”, “Urwisy z Doliny Młynów”, “Chrześniak”, “C.K. Dezerterzy”, “Janka”. Widzom jednak głęboko zapadły w pamięć role aktora w “Polskich drogach” (jako Adaśko) oraz fenomenalnym serialu “Dom” (Tolek Pocięgło).

W serialu “Dom” przejmująco zagrał rolę poturbowanego przez życie człowieka – inwalidy o gołębim sercu. Z ciepłym przyjęciem spotkała się także stworzona przez niego postać Władysława Kolędy w komedii “Wyjście awaryjne”. Jak zapewne pamiętacie, Jerzy Michotek zagrał męża energicznej – chciałoby się rzec – „fertycznej” pani naczelnik (w tej roli znakomita Bożena Dykiel), która odzywała się do niego nie inaczej, jak “Ty Bambaryło”… Bardzo dobra komedia, w której Aktor zafundował nam niezłą porcję humoru.

Urodził się 31. sierpnia 1921 r. w Częstochowie, ale do 1939 roku mieszkał we Lwowie. Stąd pochodziła jego znana i zacna rodzina;  od wieków tutaj osiadła. Jego ojciec Feliks był właścicielem cukierni, mieszczącej się w starej kamienicy nr 24 w Rynku. Michotek uczęszczał do elitarnego VIII Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego we Lwowie. Przed maturą przeniósł się jednak do X gimnazjum i w nim zdał egzamin dojrzałości.

Okres II wojny światowej spędził w sowieckich łagrach. z których powrócił z mocno nadwerężonym zdrowiem. Po wojnie, jak wielu ludzi z Polskich Kresów i Małopolski Wschodniej, osiedlił się we Wrocławiu, który stał się jego drugim domem. To tutaj – w 1946 r. – współpracował z akademickim środowiskiem artystycznym. W 1950 r. ukończył wydział humanistyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ze specjalnością historyk literatury polskiej i w tym też roku przeniósł się do Warszawy.

W latach 50. złożył w stolicy eksternistyczny egzamin aktorski i reżyserski. Podczas studiów prowadził teatr akademicki i cykl audycji radiowych “Wesoła Wrocławska Karuzela”. W latach 1953-1961 aktor Teatru “Syrena”. Do historii przeszły jego próby do spektakli, podczas których ówczesny dyrektor – Jerzy Jurandot wielokrotnie, z niezmąconym spokojem, upominał aktora: “Bez akcentu, Panie Jerzy, bez akcentu…”(Sic!..)

22 listopada 1920 r – Marszałek Józef Piłsudski odznaczył, jako pierwsze i jedyne w II RP, miasto Lwów Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. 

UFAJ KAŻDEMU, PÓKI CIĘ NIE ZAWIEDZIE – Jerzy Michotek

Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy lat 50./60., autor tekstów i muzyki wielu piosenek. W latach sześćdziesiątych związany był z “Artosem” i “Pagartem” – jako kierownik artystyczny i reżyser programów estradowych. Od 1973 był reżyserem programów rozrywkowych TVP. W latach 1975-1981 był zastępcą głównego reżysera TVP. Pisał scenariusze i reżyserował programy estradowe i telewizyjne – dla przykładu z cyklu: “Z wizytą u was”. Od 1983 r. występował z recitalami w kraju i zagranicą, a rozpoczynał je od słów: “Ojciec mawiali, że nie można być trochę punktualnym, trzeba być po prostu punktualnym”.

Nazywał siebie “starym, naiwnym, lwowskim dzieckiem” i takim też był – kochającym ludzi, ufnym, pogodnym, chłopięco uśmiechniętym. “Nie krzywdź, wystrzegaj się nienawiści, kochaj świat i ludzi” – zwykł był mawiać Artysta – „Panuj nad namiętnościami i przedmiotami; nie pozwól, aby one zawładnęły tobą. A przede wszystkim nie kłam! – zostaw to tchórzom i szubrawcom!”.

@ Zmarł w Warszawie 17 lipca 1995 r., gdzie podobnie jak wielu artystów przeniósł się z powodu zmiany miejsca pracy. Był autorem wydanych w 1990 wspomnień “Tylko we Lwowie”. Działał w Towarzystwie Miłośników Lwowa, był mocno zaangażowany w odbudowę (pomimo bardzo wielu przeszkód) Cmentarza Łyczakowskiego oraz – Obrońców Lwowa (także: Cmentarz Orląt) stanowiący autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Zajmuje odrębne miejsce – stoki wzgórz od strony Pohulanki. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918-1920 lub zmarłych w latach późniejszych. Często nazywany jest także Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam ponad 3 000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Nazywany on był przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNaukowcy SUM zweryfikują, czy amantadyna leczy COVID-19
Następny artykułHotele tylko dla dorosłych i zamykanie galerii? WP ostrzega przed nadchodzącymi obostrzeniami