Uniwersytet Jana Długosza w ramach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej gościł studentów kierunków artystycznych z całej Europy i USA. Dzięki uprzejmości Stoelzle Częstochowa mieli okazję zobaczyć proces przetwórstwa szkła w częstochowskiej lokalizacji firmy.
Studenci odwiedzili obszar konstrukcji i regeneracji form szklarskich, gdzie mieli okazję porozmawiać z projektantami i dopytać o wiele kwestii technicznych, które mogą być przydatne w ich działalności artystycznej. W dziale kontroli jakości form studenci poznali szczegóły dotyczące ich budowy i właściwości.
W dziale produkcji pokazano gościom tzw. gorący koniec, który jest pierwszym i kluczowym etapem produkcji szkła, a jest naprawdę gorący, ale tylko w taki sposób można wyprodukować butelki o różnych pojemnościach (na głównym zdjęciu). Produkcja odbywa się na najnowocześniejszych automatach szklarskich, w tym na największym – dwunastosekcyjnym.
Pomysłodawcą spotkania sztuki z przemysłem był częstochowski artysta Bartosz Frączek, który jest też wykładowcą Uniwersytetu Jana Długosza, a w organizacji pomagało Centrum Obsługi Inwestora UM.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS