Wczoraj, 10 marca (19:09)
Deszczowy kwiecień i upalne lato – tak najprawdopodobniej będą wyglądać najbliższe miesiące w Polsce. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową, która daje pierwszy obraz tego, jakie czekają nas temperatury i średnie miesięczne opady. Dane porównano z normą z lat 1991-2020.
Prognozę długoterminową przygotował i opublikował w piątek Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych w Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Eksperymentalna prognoza długoterminowa szacuje możliwe temperatury powietrza i opady od kwietnia do lipca.
Szacunki porównano z normą wieloletnią. – To norma w stosunku do lat 1991-2020. W Instytucie wzięliśmy dane z tych 30 lat dotyczące każdego miesiąca i posortowaliśmy je od najniższej średniej temperatury do najwyższej. Potem podzieliliśmy te dane na trzy grupy: 10 najniższych wartości, 10 najwyższych i 10 średnich. Dla każdego z tych przedziałów wyliczyliśmy średnią, która jest punktem odniesienia i mówi, czy dany miesiąc jest w normie, powyżej czy poniżej normy – tłumaczy Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Słońce czy deszcz? Sprawdź najlepsze prognozy dla swojego regionu na Pogoda Interia
W kwietniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, czyli poniżej 10 stopni Celsjusza.
Najzimniej będzie w Zakopanem – średnio między 5,3 a 6,7 stopnia. Najcieplejszy będzie Wrocław, dla którego norma to między 9,0 a 9,9 stopnia Celsjusza.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej tej normy. Oznacza to więcej opadów atmosferycznych niż w latach ubiegłych.
Majowe odczyty mają się mieścić w normie z ostatnich 30 lat w całym kraju – zarówno te dotyczące temperatury powietrza, jak i te dotyczące opadów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS