A A+ A++

fot. Gian Mattia D’Alberto/LaPresse

Piątek nie sprzyjał kolarstwu. Śnieg storpedował wyścig Drentse Acht van Westerveld, a porywisty wiatr szósty etap Paryż-Nicea. Do tego pojawiły się kontrowersje wobec Kristen Faulkner, która stanęła na podium Strade Bianche Donne. Oto wydarzenia z 10 marca.

Wiatr dmuchał również we Włoszech, dlatego w Tirreno-Adriatico finałowy podjazd do stacji narciarskiej Sarnano-Sassotetto został skrócony. Nie przeszkodziło to w sukcesie Primozowi Roglicowi, który dzięki bonifikacie czasowej objął prowadzenie w wyścigu.

Zawodnik Jumbo-Visma w październiku przeszedł operację barku i dopiero na trasie „dwóch mórz” rozpoczął sezon. Jedzie mądrze, wykorzystując swoje atuty i łapie formę na Giro d’Italia.

Było dużo ciężej niż wczoraj. Wciąż dochodzę do siebie po długiej przerwie. Kelderman pomógł mi na podjeździe i zadbał również o to, żebym miał szansę zafiniszować. Już osiągnąłem tu więcej niż mogłem się spodziewać.

To był bardzo ciężki dzień. Wiatr był bardzo odczuwalny. Było też bardzo zimno, dlatego musiałem założyć kilka warstw odzieży. Momentami było też niebezpiecznie na zjazdach. Chyba jesteśmy jedynym wyścigiem, który dzisiaj się zakończył

– podsumował piątkowe ściganie Roglic.

Pełny raport z 5 etapu Tirreno-Adriatico.

Informacje dnia 

  • Szósty etap Paryż-Nicea został odwołany z powodu porywistego wiatru na trasie przejazdu.
  • Kristen Faulkner może stracić trzecie miejsce w Strade Bianche Donne, po tym jak Międzynarodowa Unia Kolarska została poinformowana, że Amerykanka jechała z urządzeniem monitorującym poziom cukru w organizmie. Zdjęcia zawodniczki Jayco-AlUla pokazują mały, okrągły przedmiot zamocowany na jej ramieniu. Według “Cyclingnews”, UCI zajęła się już sprawą.
    Artykuł 1.3.006 przepisów UCI mówi, że „urządzenia, które rejestrują inne dane fizjologiczne, w tym wszelkie wartości metaboliczne, takie jak między innymi glukoza lub mleczan, nie są dozwolone w zawodach”.

fot. Gian Mattia D’Alberto/LaPresse

  • Julian Alaphilippe został ukarany grzywną po czwartym etapie Tirreno-Adriatico za zdjęcie kasku podczas jazdy. W raporcie jury stwierdzono, że zawodnik Soudal-Quick-Step musi zapłacić kwotę 500 franków szwajcarskich. Zdaniem komisji sędziowskiej wyścigu Alaphilippe wykazał się „niewłaściwym zachowaniem, które szkodzi wizerunkowi kolarstwa”. Telewizyjne obrazy pokazały, jak dwukrotna mistrzyni świata pozbywa się kilku warstw odzieży 80 kilometrów przed metą i ma na krótko zdjęty kask.
    Przepisy UCI stanowią, że zawodnik, który zdejmie kask podczas wyścigu otrzyma karę grzywny (od 50 do 200 franków szwajcarskich) i zostanie wykluczony lub zdyskwalifikowany. Jury w Tirreno-Adriatico nie posunęło się jednak tak daleko, sięgając po przepis dotyczący szkody wizerunkowej sportu.
  • Giulio Ciccone ucierpiał podczas udzielania wywiadu na mecie czwartego etapu Tirreno-Adriatico. Przejeżdżający obok samochód z obsługi wyścigu przewrócił rower zawodnika Trek-Segafredo. Według „bici.pro” kierownica roweru uderzyła przy tym w wewnętrzną stronę prawego kolana włoskiego zawodnika. Włochowi w piątek nie przeszkodziło to w walce o etapowe zwycięstwo i w zajęciu drugiego miejsca.
  • Amaury Capiot, zwycięzca zeszłorocznego wyścigu GP Cycliste de Marseille La Marseillaise oraz etapu Boucles de la Mayenne, musi przejść operację prawego kolana. 29-letni Belg z Arkea Samsic w tym roku jeszcze nie wystąpił.
  • Carlos Barbero ogłosił zakończenie kariery. 31-letni Hiszpan w zeszłym roku reprezentował Lotto Soudal i od tego czasu pozostawał bez zespołu. Barbero m.in. reprezentował Movistar Team i Qhubekę. Odniósł 12 zwycięstw, w tym Circuito de Getxo – Memorial Hermanos Otxoa, etapy Vuelta a Burgos, Vuelta a la Comunidad de Madrid i Vuelta a Castilla y Leon.

Wyniki innych wyścigów

Drentse Acht van Westerveld (1.1)

Holenderski wyścig jednodniowy kobiet Drentse Acht van Westerveld, z powodu opadów śniegu po 17 kilometrach jazdy najpierw został przerwany, a ostatecznie odwołany.


Istrian Spring Trophy (2.2)

Amerykanin Artem Shmidt (Hagens Berman Axeon) wygrał pierwszy etap wyścigu Istarsko Proljeće – Istrian Spring Trophy i został liderem rywalizacji.

19-latek na pagórkowatej trasie między Poreč a Funtaną (153 km) okazał się lepszy od Niemca Moritza Kretschy’ego (Rad-Net Osswald) i Polaka Patryka Stosza (Voster ATS Team).

Szósty finiszował Bartłomiej Proć z ekipy Santic-Wibatech.


Trofeo Ponente in Rosa (2.2)

Jolanda Neff zdobyła czwarty etap włoskiego wyścigu Trofeo Ponente in Rosa.

Liderka wyścigu triumfował po raz drugi raz z rzędu, tym razem na mecie meldując się przed Włoszką Cristiną Tonetti (Top Girls Fassa Bortolo) oraz Polką Olgą Wankiewicz z MAT Atom Deweloper Wrocław.

Rywalizacja toczyła się na dystansie 103,5 kilometra, między San Bartolomeo a Diano Marina w Ligurii.


Vuelta Extremadura Féminas (2.2)

Ekipa Arkéa Pro Cycling Team wygrała w Méridzie pierwszy etap Vuelta Extremadura Féminas, jazdę drużynową na czas o długości 7 kilometrów.

WCC Team (+ 0:10), z Mają Wróblewską w składzie, zajął 4. miejsce, a Massi – Tactic Women Team (+ 0:15) z Aurelą Nerlo został sklasyfikowany na 5. pozycji.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKłęby dymu nad apteką przy Nowym Świecie. Na miejscu straż pożarna [WIDEO]
Następny artykuł„The Sun”: Harry Maguire na celowniku PSG