A A+ A++

Radna Wioletta Kulpa poprosiła w interpelacji o podanie kosztów i osób odpowiedzialnych za umieszczenie wizerunku prezydenta Płocka na banknotach gry Monopoly Płock. Odpowiedź uzyskała tylko w niepełnym zakresie.

Przypomnijmy, pod koniec 2022 roku pojawiła się płocka wersja gry Monopoly.

– Nic nie byłoby w tym zadziwiającego, gdyby zarówno plansza gry, jak i banknoty w niej się znajdujące pokazywały lokalne zabytki, znanych płocczan, czy atrakcje turystyczne. Jednak kontrowersje wywołał banknot z wizerunkiem Prezydenta Nowakowskiego o nominale 50 – zaznaczyła w interpelacji płocka radna Wioletta Kulpa.

Jak podkreśliła, wywołało to pytania mieszkańców i ich interwencje, dlatego zawnioskowała o określenie, jakie koszty w związku z wydaniem tej gry poniosło miasto Płock lub jakakolwiek spółka gminna.

– Kto osobowo ze strony miasta Płocka koordynował merytorycznie przygotowanie opisu propozycji pól na planszy i wskazania konkretnych wizerunków osób na banknotach do gry? – pytała Wioletta Kulpa.

Ile trzeba dać prezydentów Nowakowskich za Stadion Nafciarzy? Włodarz Płocka na banknotach [ZDJĘCIA]

Jak informuje w odpowiedzi wiceprezydent Roman Siemiątkowski, stworzeniem projektu gry i jej poszczególnych elementów zajmował się „dedykowany zespół kreatywny wykonawcy – firmy Winning Moves Polska Sp. z o.o. (…) we współpracy z Wydziałem Promocji i Sportu Urzędu Miasta Płocka”.

– Koszty poniesione przez miasto to kwota 153.440 zł brutto. Poszczególni partnerzy zawarli z Winning Moves Polska Sp. z o.o. odrębne umowy. Powyższa informacja nie uwzględnia spółek miejskich, które jako spółki prawa handlowego są podmiotami odrębnymi i w celu pozyskania informacji należy się do nich bezpośrednio zwracać – tłumaczy Roman Siemiątkowski.

Oznacza to, że faktyczna kwota za płockie wydanie Monopoly była większa, gdyż dodatkowo zapłaciły za jej powstanie spółki miejskie. Podkreślmy jednak, że – choć władze miasta w takich przypadkach zaznaczają odrębność działań spółek – to faktycznie miasto jest ich stuprocentowym właścicielem, w związku z czym ma też wpływ na niemal każdą decyzję podejmowaną przez zarząd spółki, uzależniony zresztą od władz Płocka (bo przez nie powoływany). W praktyce więc środki wydatkowane przez spółki podlegają kontroli Urzędu Miasta Płocka. Trudno przypuszczać, że decyzje zostały podjęte bez wiedzy prezydentów.

W płockiej edycji planszówki można kupić między innymi Wzgórze Tumskie czy Ratusz, ale wśród miejskich spółek – które oddzielnie zawarły umowy (i zapewne zapłaciły) za pojawienie się na planszy Monopoly – jest m.in.:

  • MOSiR (jako zarządca np. ORLEN Areny),
  • ZOO,
  • SPR Wisła Płock,
  • Wisła Płock,
  • Wodociągi Płockie,
  • Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami,
  • Komunikacja Miejska,
  • POKiS, promujący Jarmark Tumski.

Z kolei na banknotach, które znajdują się w zestawie, pojawiają się postaci znanych osób związanych z Płockiem: Bolesława III Krzywoustego (nominał 1), Władysława Broniewskiego (nominał 5), Miry Zimińskiej Sygietyńskiej (nominał 10), Tadeusza Mazowieckiego (nominał 20), zespołów Farben Lehre (nominał 100) i Lao Che (nominał 500). Wśród nich znajdziemy też wspomniany przez radną banknot z wizerunkiem Andrzeja Nowakowskiego, obecnego prezydenta Płocka (o nominale 50). Z podpisu nie dowiemy się jednak kim jest Andrzej Nowakowski – na banknocie widnieje tylko jego imię i nazwisko.

Zwróćmy również uwagę na istotny aspekt braku odpowiedzi na pytanie radnej kto osobowo ze strony Urzędu Miasta Płocka koordynował merytorycznie przygotowanie opisu propozycji pól na planszy i wskazał konkretne wizerunki osób na banknotach do gry.

Nie jest to jedyny przykład promowania się obecnego prezydenta przy okazji wspierania różnych inicjatyw z budżetu miasta. W listopadzie 2018 roku odsłonięto pomnik Obrońców Płocka 1920 roku, który przygotował Społeczny Komitet Budowy Pomnika, tworzony przez płocczan. Inicjatywa była możliwa do realizacji dzięki dofinansowaniu – miasta, PERN-u oraz Fundacji Orlen (ówczesnej Orlen Dar Serca). I, choć tyle osób i instytucji zaangażowało się w powstanie tej pięknej kolumny, to na tablicy pamiątkowej jako pierwsze widnieje nazwisko Andrzeja Nowakowskiego, pomimo, że wsparcia udzielał w ramach pełnionego przez siebie stanowiska, a nie jako osoba prywatna.

Fot. Wiktor Pleczyński
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCamilla faworyzuję kochankę księcia Williama? Co na to Kate?
Następny artykułAnia Wyszkoni zaśpiewała dla Pań