A A+ A++

Na Otwarte Seminarium poświęcone wieluńskim paulinom we wtorek (7 marca) zaprosiła Biblioteka Narodowa w Warszawie. Referat „Księgozbiory bibliotek paulińskich w Wieluniu i Wielgomłynach w świetle osiemnastowiecznych inwentarzy bibliotecznych” przygotował i wygłosił dr Tomasz Stolarczyk z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, członek Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Wieluń i Wielgomłyny to dwa średniowieczne konwenty paulińskie. Klasztory te pełniły w tej epoce oraz okresie nowożytnym funkcje kulturotwórcze w prowincji zakonnej i lokalnej społeczności – skryptoria, biblioteki, mimo, że w Wieluniu inne zgromadzenia zakonne, czyli reformaci, bernardynki, pijarzy (z wyjątkiem augustianów), były większe od niego. Na czele intersujących nas klasztorów ludzie mądrzy, zapobiegliwi, a niektórzy z nich słynni byli w całej Polsce, np. Augustyn Kordecki. Wielu też wiernych wielunian i wielgomłynian, pragnęło być pochowanych w kościele paulińskim.

Klasztory wieluński i wielgomłyński słynęły głównie jednak ze swoich bibliotek, posiadających wiele cennych druków. Oprócz dzieł teologicznych: z teologii dogmatycznej, spekulatywnej , życia wewnętrznego: mistyki i ascetyki, moralnej, zbiorów kazań, dzieł polemicznych, zbiorów dzieł Ojców i Doktorów Kościoła, Biblii i innych książek religijnych co oczywiste jeśli chodzi o biblioteki kościelne, znajdowało się stosunkowo dużo prac z dziedziny historii i to zarówno kościelnej, jak i świeckiej – w zakonie paulińskim kładziono duży nacisk na znajomości tej dziedziny nauki – informuje Biblioteka Narodowa w Warszawie.

Referat podzielony był na trzy części, a w jego ramach omówiono m.in. historię paulinów w Wieluniu, przeprowadzono analizę krytyczną inwentarzy bibliotecznych oraz przedstawiono księgozbiory klasztorów paulińskich w Wieluniu i Wielgomłynach.

Fot. BN w Warszawie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajwolniejsza winda w Sosnowcu. Na “Ślimak” w minutę i 37 sekund. I nie wolno puścić przycisku
Następny artykułGruzja: Po fali protestów parlament odrzucił ustawę o “agentach zagranicznych”