Nie lubię kierować się modą, zwłaszcza w kwestii żywieniowej. Moda szybko przemija i nie ma zbyt wiele wspólnego z trwałą zmianą. Niemniej jednak, z racji mojego zawodu, postanowiłam prześledzić żywieniowe trendy na rok 2020.
Początek roku to dobry czas na przemyślenia dotyczące ważnych aspektów życia. Wśród nich na pewno można wymienić zdrowie. Wybrałam nawyki, które wydają mi się szczególnie wartościowe. Zaproponuję Ci, co możesz zrobić dla siebie w kontekście żywienia, aby podążać w tym roku właśnie w kierunku zdrowia.
FLEKSITARIANIZM
Tendencja do zastępowania potraw zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego odpowiednikami wegetariańskimi i wegańskimi ciągle rośnie. W sklepach możemy znaleźć coraz więcej nowych bezmięsnych produktów dobrej jakości. Można stwierdzić, że mięso powoli staje się passe.
W raporcie wydanym w 2015r. przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) mięso zostało zakwalifikowane do grupy A, czyli do produktów o wystarczających dowodach rakotwórczego działania. IARC wskazała, że dziennie spożycie 50 gramów przetworzonego mięsa zwiększa aż o 18% ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego.
Fleksitarianizm to elastyczne podejście do diety wegetariańskiej. Może stanowić świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą całkowicie rezygnować z mięsa. Jej główne założenie to wysoka jakość produktów i minimalizacja spożycia mięsa.
W rankingu opublikowanym w 2019r. przez US News &World Report dieta flexitariańska zajęła trzecie miejsce w kategorii najlepszych diet pod względem zapobiegania chorobom i zachowania długoterminowego zdrowia oraz drugie miejsce w kategorii najlepszych diet dla osób chorujących na cukrzycę.
Ograniczenie mięsa w kuchni daje przestrzeń na wprowadzenie białka roślinnego. Spróbuj częściej używać do przygotowywania posiłków soczewicę, ciecierzycę, fasolę, groch, bób. Sięgaj także po ryby i jaja. Zamiast kanapki z wędliną zjedz z hummusem, a na obiad zaserwuj leczo z cieciorką.
Roślinny trend trwa już od jakiegoś czasu. Może rok 2020 zachęci Cię do roślinnych rozwiązań?
ZIELONE WARZYWA
Każdy kolor warzyw jest ważny i cechuje się innymi właściwościami. W tym roku warto przyjrzeć się bliżej tym zielonym, oczywiście nie zapominając o innych! Co Ty na to, aby do minimum jednego posiłku w ciągu dnia dorzucać garść ulubionej sałaty, rukolę, natkę pietruszki lub inną zieleninę, którą lubisz? Spróbuj także zielonych koktajli – ze szpinakiem czy jarmużem będą prawdziwą bombą witaminową. A może małe wyzwanie, aby nauczyć się gotować kilka smacznych potraw z zielonymi warzywami w roli głównej w tym roku? Wchodzisz w to ze mną? Grasz w zielone?
“NIE SŁÓDŹ MI”
Smak to najczęściej pierwszy wyznacznik tego, po jakie produkty sięgamy. Nie od dzisiaj wiadomo, że od najmłodszych lat preferujemy smak słodki. Nasze nawyki żywieniowe determinują jednak tolerancję ilości i intensywności smaków. Im częściej sięgasz po słodycze tym trudniej się nimi “zasłodzić” i tym trudniej z nich zrezygnować. Ponadto udowodniono, że cukier ma silniejsze właściwości uzależniające niż kokaina oraz wykazuje działanie rakotwórcze. Czy wiesz, że jeżeli pijesz 4 kubki herbaty dziennie i każdą z nich słodzić 2 łyżeczkami cukru, dostarczasz dziennie aż 40 gramów cukrów prostych i aż 160 kcal dodatkowych, pustych kalorii?
Warto zwrócić uwagę, że cukier w różnych produktach znajdziesz pod różnymi nazwami:
- cukier trzcinowy, daktylowy, palmowy, inwertowany
- sacharoza
- syrop glukozowy, fruktozowy, glukozowo-fruktozowy
- syrop kukurydziany
- miód sztuczny
- maltodekstryna, dekstryna
- melasa
- karmel
W tym roku postaw na naturalność, świeżość i produkty dobrej jakości. Postaw na zdrowe alternatywy dla białego cukru. Może być słodko, ale zdrowo – tej zasady się trzymaj.
Do tej pory najczęściej stosowane zdrowe zamienniki to syrop klonowy, miód oraz słodziki naturalnego pochodzenia – stewia, ksylitol, erytrol. Coraz częściej możemy też spotkać zdrowe syropy pozyskiwane z owoców – granatu, kokosa czy owoców mnicha. Spośród tych wszystkich do codziennego stosowania najbardziej polecam Wam erytrol – to słodzik pozyskiwany ze zbóż, który dostarcza 0 kcal, a także ma zerowy indeks glikemiczny, czyli nie wpływa na podnoszenie poziomu glukozy we krwi. Mogą go stosować osoby zdrowe, jak i te borykające się z cukrzycą.
ŻYWNOŚCIOWE ZERO WASTE
Popularny trend, aby konsumować i jak najmniej marnować, towarzyszy nam już od 2019 roku. Oczywiście trend dotyczy wielu aspektów – m.in. produkowania jak najmniejszej ilości odpadów, wykorzystywanie rzeczy wielokrotnego użytku, a pozbycie się tych jednorazowych. O trendzie zero waste mówić także w kontekście żywności i kuchni. Producenci żywności oraz szefowie kuchni szukają coraz śmielszych rozwiązań na niemarnowanie żywności. Jednym z nich będzie stosowanie w kuchni drukarek 3D, które pozwolą na kreatywne przekształcanie i ponowne wykorzystanie dobrej jakości resztek.
Skupię się dzisiaj jednak nie na masowej skali, lecz na naszych domach. Co możemy zrobić, aby trend zero waste zaczął nam towarzyszyć na co dzień?
- Twórz plan posiłków. Jeżeli korzystasz z moich usług, zrobię to za Ciebie, ponieważ dostaniesz ode mnie gotowy jadłospis wraz z listą potrzebnych produktów. Natomiast, jeżeli komponujesz swoją dietę samodzielnie, skup się na tym, aby zaplanować, co wyląduje na Twoim talerzu. Pozwoli to nie tylko na zwiększenie Twojej świadomości żywieniowej, ale przede wszystkim będzie zapobiegać wyrzucenia np. zwiędłej sałaty czy przeterminowanego jogurtu, których nie zjadłeś.
- Przed pójściem do sklepu twórz listy zakupów. Dzięki nim kupisz jedynie potrzebne rzeczy i nie ulegniesz pokusie promocji i gratisów.
- Gotuj potrawy jednogarnkowe i zupy. W obu tych przypadkach będziesz mógł wykorzystać warzywa, których nie zjesz już na surowo, a do tych dań sprawdzą się świetnie. Zupa krem z bardzo dojrzałych pieczonych pomidorów czy pieczona papryka dodana do leczo pozwolą Ci cieszyć się pysznym smakiem i unikniesz marnowania produktów nie pierwszej świeżości.
- Ogranicz kupowanie sypkich produktów w plastikowych jednorazowych torebkach. Kupując ryż czy kaszę w opakowaniu zbiorczym lub na wagę nie tylko zadbasz o środowisko i zdrowie, ale sporo zaoszczędzisz.
- Jak wiesz picie wody jest bardzo ważne. Postaraj się jednak ograniczyć kupowanie wody w plastikowych butelkach. Możesz używać wody z kranu lub używać wody filtrowanej. Jeżeli Twój stan zdrowia nie wymaga używania wody z konkretną zawartością niektórych składników mineralnych, nie musisz się o to martwić.
PODSUMOWANIE
Tylko Ty sam możesz sprawić, aby ten rok był Twój pod względem wyborów żywieniowych. Twoje zdrowie w dużej mierze zależy od Ciebie i od codziennych decyzji, które podejmujesz. Postaw na działania, które będą Ci służyć i będę pozwalały Ci cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez cały 2020 rok. Życzę Ci z całego serca, aby Twoje postanowienia w aspekcie żywienia były z Tobą przez cały ten rok!
Jeżeli potrzebujesz indywidualnego planu, dobranego do Twojego zdrowia, trybu życia i preferencji smakowych, chętnie Ci pomogę!
Więcej informacji na temat kuracji uzyskasz na stronie www.amdietetyka.pl, a opinie moich klientów możesz przeczytać tutaj www.moment.pl/amdietetyka.
Życzę Ci zdrowego 2020 roku i serdecznie zapraszam do współpracy!
Anna Mazgaj
dietetyk kliniczny
AM DIETETYKA
ul. Kniaziewicza 45 lok. 6
793 039 036
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS