W środę w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle odbyło się uroczyste przekazanie darów dla mieszkańców Ukrainy. Wsparcia udzieliło czternaście gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki oraz Caritas Okręg Jasło. Ponadto wójtowie z gmin Dębowiec, Skołyszyn oraz Tarnowiec podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz wspólnego dobra i rozwoju z gromadami Ripky, Horodnia i Snovsk, zaś Gmina Brzyska zawarła umowę o nawiązaniu partnerstwa z gromadą Dobrianka.
W Jasielskim Domu Kultury odbyło się uroczyste przekazanie darów rzeczowych dla mieszkańców Ukrainy. To odzew na ich apel, który został skierowany do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z prośbą o pomoc. Samorządy oraz Caritas po raz kolejny zareagowały i zakupiły dla nich 14 pił wysokiej klasy. Gmina Brzyska ze swojej strony przekazała również agregat prądotwórczy oraz powerbanki.
– Na Zgromadzeniu Związku podjęliśmy decyzję o tym, że zakupimy dla strony ukraińskiej piły potrzebne do usuwania połamanych drzew i różnych rzeczy. Nie jest to zbyt wysoka pomoc finansowa, gdyż jedna piła kosztuje około 5 tys. zł, natomiast chodzi o skalę, gdyż 14 gmin przekazało tę pomoc i myślę, że przy kolejnych tego rodzaju akcjach włączą się wszyscy. Ponadto trzeba podkreślić, że każda z 22 gmin tworzących związek w swoim czasie i we właściwy sposób przekazuję to wsparcie – mówi Andrzej Czernecki, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.
Głównym punktem spotkania było podpisanie listów intencyjnych współpracy pomiędzy gminami : Gmina Dębowiec z gromadą Ripky, Gmina Tarnowiec z gromadą Snovsk, Gmina Skołyszyn z gromadą Horodnia oraz Gmina Brzyska podpisała umowę współpracy partnerskiej z gromadą Dobrianka.
– Umowa z gmina Dobrianka w obwodzie czernichowskim dotyczy wzajemnej współpracy na poziomie kulturalnym, sportowym, wymiany doświadczeń, a także wzajemne wspieranie się przy pozyskiwaniu funduszy unijnych i realizacji projektów- podkreśla wójt Rafał Papciak. – Mimo tego, że dzieli nas 1200 kilometrów to będąc w 2019 r. w obwodzie czernichowskim widziałem serdeczność tych ludzi, którzy bardzo chcieli należeć do kręgu zachodniej kultury, a teraz konflikt na Ukrainie, a także doświadczenie tego, że byli okupowani przez wiele miesięcy spowodowało we mnie i w mieszkańcach gminy to, że powinniśmy pomagać. Nie tylko na samym początku konfliktu, ale również wspierać ich także po roku, gdy ta wojna wciąż tam trwa. Pokazujemy w ten sposób, że wierzymy w ich poświęcenie i to, że jesteśmy po ich stronie – mówi R. Papciak.
Listy intencyjne podpisane przez pozostałe trzy gminy podkreślają trwałe i przyjazne relacje w obszarze ekonomii, bezpieczeństwa, sportu, kultury i oświaty. – Miałem przyjemność w imieniu gminy Dębowiec podpisać list intencyjny związany z przyszłą współpracą z gminą Ripky na Ukirainie, będącą 120 kilometrów od Kijowa liczącą około 15 tys. mieszkańców. Uważam, że taka współpraca jest bardzo dobrą formą, która w przyszłości zaprocentuje wymianą młodzieży oraz doświadczeń związanych z edukacją i sportem – zaznacza Marcin Bolek, wójt gminy Debowiec. – Czekamy na rozwój sytuacji jaka będzie na Ukrainie,. Mam nadzieję, że konflikt za wschodnią naszą granicą szybko się zakończy i podpiszemy pełne porozumienie. Myślę, że wówczas otworzą się ciekawe projekty związane m.in. z rozwojem infrastruktury, przebudowa. Liczymy, że nasza gmina będzie mogła w tych projektach uczestniczyć- dodaje.
Spotkanie uświetnił występ Niny Kononichiny, która do Polski przyjechała z Zaporoża w marcu ubiegłego roku i zaśpiewała pieśń “Blachoslowyj”, czyli prośbę do Boga o błogosławieństwo dla Ukrainy. W duecie wystąpili również wokaliści Jasielskiego Domu Kultury- Karolina Polak i Mikołaj Majda, którzy zaśpiewali “Fly me to the moon” oraz “Just the two of us”.
id
Napisany dnia: 09.03.2023, 10:11
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS