Jak poinformował Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych na antenie Radia Plus, po stronie polskiej udało się doprowadzić do porozumienia polskich podmiotów, czyli PGE i ZE PAK. Wczoraj się zakończyły rozmowy i negocjacje dotyczące zasad współpracy i powołania wspólnej spółki, która dla Koreańczyków będzie partnerem do rozmowy. “W przyszłym tygodniu będzie podpisana umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki. Potrzebna jest zgoda UOKiK, na początku przyszłego tygodnia, prawdopodobnie we wtorek, taki wniosek do Urzędu trafi. W ciągu kilku tygodni spółka będzie mogła stać się faktem” – powiedział wicepremier.
Czytaj więcej
Sasin: Umowa polsko-koreańska na atom w połowie roku
Polsko-koreańska umowa międzyrządowa o współpracy w zakresie energetyki jądrowej zostanie podpisana w połowie roku albo na początku II poł. roku, zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie w Radiu Zet.
Powtórzył, że prawdopodobnie jeszcze w marcu podpisana zostanie z Koreą Południową umowa, przewidująca powołanie międzyrządowego komitetu sterującego dla inwestycji. PGE i ZE PAK zawarły pod koniec października 2022 r. z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.W Seulu także Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej.
Czytaj więcej
Porozumienie z ub. roku zakłada, że polski kapitał ma mieć ponad 50 proc. udziałów. To zarządy polskich spółek będą między sobą ustalać wielkość wkładu. Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK mają zawiązać wspominaną wspólną spółkę, aby podpisać z umowę koreańską KHNP. Słyszymy, że PGE gwarantuje wkład rzędu ok. 20 proc. i ten poziom finansowania jest w stanie pozyskać w formie zewnętrznego wsparcia. Właściciel ZE PAK-u także ma zagwarantować finansowania na poziomie ok. 25 proc. udziału w projekcie. Jaki będzie szczegółowy podział tego jeszcze nie wiemy. PGE chciałoby mieć zaś decydujący gło … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS