Spis treści
- Zmiany w określaniu poziomu refundacji na receptach
- Nowy ministerialny zespół opracuje koncepcję budowy systemu informatycznego określającego na receptach poziom refundacji za leki
“Refundacja z automatu” – pod takim hasłem Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowe e-rozwiązanie, które zamierze wprowadzić w obszarze recept na leki refundowane. Prace nad nim rozpoczął właśnie specjalnie powołany zespół.
Zmiany w określaniu poziomu refundacji na receptach
Kiedy lekarz przepisuje receptę na lek, który jest w jakimś stopniu refundowany, sam musi określić poziom refundacji. Robi to na podstawie takich parametrów, jak wiek pacjenta czy rodzaj schorzenia. Co prawda, w systemie wskazane są poszczególne poziomy refundacji, ale ostateczna decyzja o wyborze jednego z nich zawsze należy do lekarza.
Lekarze nie chcą określać stopnia refundacji leku. Za wszelkie pomyłki są karani
Minister Adam Niedzielski chce ułatwić w tym zakresie prace medykom. Dlatego też w resorcie zdrowia rozpoczęły się prace nad koncepcją systemu informatycznego, który automatycznie będzie określał na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku.
– Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację – tłumaczy minister zdrowia dr Adam Niedzielski.
Opracowaniem nowego narzędzia zajmie się specjalnie powołany do tego celu zespół.
Nowy ministerialny zespół opracuje koncepcję budowy systemu informatycznego określającego na receptach poziom refundacji za leki
Zadaniem zespołu będzie:
- zebranie międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w materii refundacji leków,
- wskazanie listy leków, które wejdą do automatycznego systemu określania refundacji,
- opracowanie zasad działania tworzonego systemu informatycznego oraz modelu sztucznej inteligencji, która będzie wspierała dobór poziomu refundacji.
W skład zespołu wejdą:
- przedstawiciel Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia,
- 3 przedstawicieli Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia,
- przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia,
- 2 przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia,
- przedstawiciel Centrum e-Zdrowia,
- przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej,
- przedstawiciel „Porozumienia Zielonogórskiego” – Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia,
- przedstawiciel Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze,
- przedstawiciel Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Przewodniczyć pracom zespołu będzie Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, natomiast zastępować go będzie Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia. Na stanowisko sekretarze zostanie powołany przedstawiciel Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia.
Członkowie zespołu nie mają określonego terminu, w którym muszą przedstawić szefowi resortu zdrowia wypracowaną koncepcję. Ich działalność kończy się jednak dzień po zaakceptowaniu przez Ministra Zdrowia przedstawionego opracowania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS