Jest marzec, a to oznacza, że do pierwszego dnia wiosny 2023 pozostało zaledwie kilkanaście dni. Polacy z niecierpliwością wyczekują momentu, w którym symbolicznie pożegnają zimę, topiąc kolorową kukłę Marzanny. Trzeba mieć jednak świadomość, że poza kalendarzową i astronomiczną wiosną, wyróżniamy także wiosnę fenologiczną i meteorologiczną. Kiedy wypada każda z nich? Okazuje się, że w pewnym sensie początek wiosny mamy już za sobą.
Pierwszy dzień wiosny 2023 jest już za nami… To wcale nie żart. Nie chodzi jednak tutaj o wiosnę kalendarzową, ani astronomiczną, a o wiosnę meteorologiczną, która zawitała do Polski zaledwie kilka dni temu.
Wiosna meteorologiczna rozpoczęła się dokładnie 1 marca. Jednak co konkretnie mamy rozumieć przez ten termin i kiedy zaczyna się wiosna zgodnie z innymi podziałami? Rozwiewamy wątpliwości.
Początek wiosny kalendarzowej czeka nas 21 marca. Data ta jest stała i określa moment, w którym symbolicznie żegnamy zimę poprzez zwyczaje takie, jak chociażby topienie słomianej kukły Marzanny. W czasach pogańskich wierzono, że jest to bogini, którą należy utopić lub spalić z okazji święta Jarego, a ofiara ta miała zapewnić ludziom urodzaj przez cały rok.
Jeżeli zdecydujemy się świętować nadejście wiosny w ten sposób, musimy pamiętać o uprzątnięciu pozostałości po wspólnej zabawie. W przeciwnym razie grozi nam mandat.
W tym roku wiosna astronomiczna zawita do Polski nieco wcześniej niż wiosna kalendarzowa. Rozpocznie się dnia 20 marca o godzinie 22:24 czasu (UTC+1).
Będzie to czas równonocy jesiennej, gdy Słońce znajdzie się nad równikiem w zenicie. Długość dnia i nocy będzie wówczas niemal identyczna niezależnie od szerokości geograficznej.
A co z wiosną meteorologiczną, o której niedawnym rozpoczęciu wspomnieliśmy na samym początku? Otóż trwa ona od 1 marca i zakończy się 31 maja.
Fakt, iż jest ona nieco przesunięta w stosunku do terminu rozpoczęcia wiosny kalendarzowej czy wiosny meteorologicznej wcale nie jest przypadkowy. Jej termin celowo wypada wraz z początkiem miesiąca z uwagi na to, że meteorologom i statystykom potrzebne są równe okresy do prowadzenia profesjonalnych pomiarów i zestawień statystycznych.
Dzięki określeniu konkretnej daty trwania wiosny meteorologicznej profesjonaliści mogą przyglądać się anomaliom pogodowym i zmianom klimatów oraz opracowywać eksperymentalne prognozy pogody.
Są jednak dwa przypadki, gdy nie da się ustalić konkretnej daty rozpoczęcia nowej pory roku. Dotyczy to wiosny termicznej i fenologicznej. Po czym możemy je rozpoznać?
- wiosna termiczna – zaczyna się wtedy, gdy średnia temperatura powietrza przekracza 5 stopni Celsjusza, jednak nie jest wyższa niż 15 stopni.
- wiosna fenologiczna – jej datę wyznaczają zmiany … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS