W miesiąca do ZUS-u wpłynęło 2,5 mln wniosków obejmujących ponad 4 mln dzieci o 500 plus na nowy okres wypłat. To ponad 45 proc. wniosków, które zostały złożone na poprzedni okres świadczeniowy. W województwie podlaskim rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 62 tys. wniosków, a 87 proc. z nich została już rozpatrzona.
– Od początku lutego można już składać wnioski o 500 plus na dalszy okres wypłat. W województwie podlaskim do ZUS-u wpłynęło ich 62 tys. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Białegostoku – 18,3 tys., Suwałk – 3,4 tys. i powiatu białostockiego – 8,7 tys. Najmniej wpłynęło ich w powiecie sejneńskim – 0,84 tys. oraz siemiatyckim 1,68 tys. – informuje Katarzyna Krupicka , regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.
Wnioski o świadczenie składane są wyłącznie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Bardzo wygodnym i szybkim sposobem złożenia wniosku o 500 plus jest aplikacja mZUS, którą można pobrać na swojego smartfona lub tablet ze sklepu Google Play oraz Apple App Store. Przez aplikację mZUS złożono ponad 39 tys. wniosków na ponad 64 tys. dzieci. Dokumenty można także złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
– Wypłaty świadczeń na które aktualnie ZUS przyjmuje wnioski ruszą w czerwcu. Aby nie mieć przerwy w pobieraniu świadczenia, wniosek o 500 plus na dalszy okres należy złożyć do 30 kwietnia. Jeśli będzie on kompletny i prawidłowy, to ZUS wypłaci pieniądze do 30 czerwca – przypomina Katarzyna Krupicka.
Gdy wniosek zostanie złożony w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca. Złożenie wniosku po 30 czerwca będzie skutkować wypłatą świadczenia tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Nie dotyczy to, rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku.
– Pamiętajmy, że jakakolwiek nieprawidłowość we wniosku o świadczenie 500 plus, brak dołączenia odpowiednich załączników wymaga dodatkowej weryfikacji i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, co wydłuża czas rozpatrzenia wniosku i przekłada się na termin wypłaty świadczenia – dodaje rzeczniczka.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS