A A+ A++

Dodano: 1 marca 2023 11:38

Tematy: głuszca odwierty geotermalne


Prace przy odwiercie w Głuszycy, mającym dać odpowiedź czy pod miastem znajdują się złoża termalne będą prowadzone 24 godziny na dobę. O szczegółach prac jako jedyni rozmawialiśmy z szefem firmy Algeo.

Chociaż pierwsze wbicie wiertła przewidziane jest dopiero na czerwiec, w Głuszycy już za kilka dni rozpocznie się budowa miasteczka wierniczego, Stanąć ma w niewielkiej odległości od nowej siedziby Urzędu Miasta. Na potrzeby prac zagospodarowany zostanie teren o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Budowa potrwa trzy miesiące. Na miejscu stanąć musi nie tylko wiertnica, ale cała infrastruktura towarzysząca: systemy hydrauliczne, pomiarowe i kontrolne, ale przede wszystkim wielkie  generatory mocy. Podczas prac zużywane jest tyle prądu, co w niewielkiej wielkości miasteczku.  Sercem całej instalacji będzie wysoka na kilkanaście metrów wieża wiertnicza.

– Skręca się przewód wiertniczy z narzędziem wiertniczym, czyli świdrem, który obracając się drąży coraz głębszy otwór. Płuczka wypłukuje wybrany urobek. W miarę  postępu rac dokręca się do niego kolejne elementy. 

Zdaniem wiertniczych Głuszyca i leżący bezpośrednio pod nią styk dwóch płyt tektonicznych to bardzo trudny teren. Skała to głównie twarde, metamorficzne gnejsy bardzo utrudniające wiercenie. Właśnie z tego powodu prace potrwają dość długo – wiercenie może potrwać nawet pół roku.

A wiercić się trzeba na głębokość dwóch i pół kilometra, bo tam, zdaniem ekspertów, mogą znajdować się pokłady gorących wód termalnych. Fachowcy wykluczają jednak spektakularne, znane z filmów, odkrycie złóża, z którego woda tryśnie z odwiertu na kilkanaście metrów w górę.

Zapobiegają temu specjalne systemy elimincacji erupcji wody, a układ pomiarowy pozwala ustalić, czy takie ryzyko istnieje. 

Prace będą trwały pół roku przez 24 godziny na dobę. Jak mówią górnicy, chociaż układ jest wyciszony, prace mogą być słyszalne w najbliższym otoczeniu.

 

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

Fot. źródło: Algeo sp. z o.o.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrener WKS-u 1957 zadowolony z okresu przygotowawczego
Następny artykułRobert Lewandowski nagrał filmik dla chorego Samuelka z Rybnika. “Zawsze walcz, nigdy się nie poddawaj”