A A+ A++

Góry są piękne same w sobie i wiele osób uważa, że nie potrzeba wyszukiwać w nich żadnych dodatkowych osobliwości, by wędrówki uznać za udane. I rzeczywiście, często przebywając na szlakach, wystarcza jedynie cieszenie się kontaktem z przyrodą i podziwianie otwierających się przed oczyma panoram. Ale polskie góry, w tym także Beskidy, skrywają w sobie wiele ciekawostek. Ich poznawanie może urozmaicić wycieczki oraz sprawić, że będą jeszcze bardziej atrakcyjne.

Geologia na szlaku

Geologia — nazwa, która przywodzi na myśl naukowca opukującego młoteczkiem skały. Wielu turystów od razu wrzuca ją do pojemnego worka z napisem „nuda”. Ale czy na pewno nie warto poznać nieco geologii, wędrując po szlakach? Beskidy roją się od ciekawostek i niezwykłych miejsc związanych właśnie z tą dziedziną nauki. Choćby takie jaskinie – kojarzą się przede wszystkim z Tatrami, a można je znaleźć także na beskidzkich szlakach – np. w Beskidzie Śląskim niedaleko Malinowej Skały albo w Beskidzie Sądeckim pod Wierchem nad Kamieniem. Także wodospady, skalne ściany, widoczne czasem w dolinach potoków czy skalne wychodnie, jak Diabli Kamień na zboczach Jaworzyny Krynickiej, to ciekawostki geologiczne, które prezentują się niezwykle atrakcyjnie.

Jednym z ciekawszych zjawisk związanych z geologią są mofety. To zjawisko wypływania metanu pod dnem potoku. Na powierzchni wody tworzą się wówczas bąble, które dodatkowo wydają dźwięk bulgotania. Decydując się na noclegi w Muszynie, Powroźniku czy Tyliczu można wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową, by obejrzeć mofety znajdujące się w pobliżu tych miejscowości.

Niezwykłe miejsca stworzone przez człowieka

W górach można też zobaczyć wiele interesujących miejsc związanych z historią czy kulturą. Dolina Popradu i Dunajca w Beskidzie Sądeckim znana jest z dobrze zachowanych ruin średniowiecznych zamków. Można je zobaczyć m.in. w Muszynie i Rytrze. Także same miejscowości górskie mogą się pochwalić cennymi zabytkami jak np. drewniane cerkwie w Powroźniku, Miliku czy Jastrzębiku w Beskidzie Sądeckim, drewnianymi kościołami, jak w Szczyrku w Beskidzie Śląskim czy Zawoi w Beskidzie Żywieckim oraz tradycyjną zabudową. Drewniane chałupy góralskie to dziś prawdziwy rarytas, a niektóre z nich, jak Chata Kawuloka w Istebnej czy Zagroda Maziarska w Łosiu udostępnione są do zwiedzania.

Interesującą zabudowę mają też beskidzkie miejscowości uzdrowiskowe. Odwiedzając Piwniczną i Krynicę w Beskidzie Sądeckim, Szczawnicę na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego czy leżący w Beskidzie Niskim Iwonicz Zdrój można porównać, jak różnorodnie prezentowała się dawna zabudowa i charakter tych ośrodków. Dziś znajdują się one na ważnych szlakach turystycznych i mogą być miejscem odpoczynku podczas wędrówki lub celem samodzielnej wycieczki. Wybierając jako bazę swojego pobytu Pensjonat w Muszynie, Krynicy, Wysowej, Szczyrku czy Wiśle można z powodzeniem wędrować po górach oraz poznawać ich ciekawostki i niezwykłe miejsca.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFair Play walczą o awans. Potrzebują wsparcia kibiców!
Następny artykułMała Julka walczy o sprawne rączki. Trwa zbiórka na operację dziewczynki