A A+ A++

Udostępnij!

Aport nie ma ścisłej kodeksowej definicji. Przepisy dają możliwość wnoszenia wkładów do spółek w formie pieniężnej i niepieniężnej. Co do zasady aport to prawo o określonej wartości w pieniądzu, które to prawo zastępuje wpłatę pieniężną na poczet kapitału zakładowego. Umowa aportowa winna mieć szczególna formę, druki umowy dostępne są w sieci, jednak aby mieć pewność, że warunkom formalnym stało się zadość dobrze jest skorzystać z indywidualnie przygotowanej umowy przez radcę prawnego.

Aporty w spółce muszą być określone, ich ujęcie winno znaleźć się w umowie spółki z o.o.. ważne jest ujawnienie aportu które następuje przez określenie wysokości aportu, jego wartości jak też formy. Z punktu widzenia prawa nie ma możliwości zwolnienia wspólnika z obowiązku wniesienia aportu. Natomiast każdy aport zgodnie z kodeksem spółek handlowych musi zostać zgłoszony na etapie wniosku o założenie spółki, jak też w potwierdzeniu pokrycia kapitału zakładowego. Mimo, iż aport jest prawem o pewnej wartości, to nie każde prawo może być aportem.

Niepieniężny aport to prawo, które można wycenić, ponadto winno być możliwe do uwzględnienia w bilansie spółki z przypisana mu wartością. Cecha charakterystyczna jaka musi posiadać aport niepieniężny jest możliwość zbycia prawa na rzecz osób trzecich, a także możliwość posiadania przez wspólnika. Wśród cech dodatkowych jakimi winien się aport niepieniężny charakteryzować należy wymienić przydatność dla spółki, jak też możliwość wejścia aportu do masy upadłościowej. Do takich aportów zaliczyć można obligacje skarbu Państwa, udziały w innej spółce, wierzytelności, patenty do wynalazku, czy prawa do znaku towarowego, wzoru użytkowego. Dość ciekawym zagadnieniem w kontekście aportu niepieniężnego jest know-how. Tutaj niezbędne jest, aby była to wiedza w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.

Aportem majątkowym jest również prawo, które spełnia kryteria aportu niepieniężnego a ponadto jest rzeczą. Przykładem jest prawo własności innego przedsiębiorstwa, zorganizowanych części zakładu produkcyjnego, odrębna własność rzeczy np. samochodu, ale również własność nieruchomości, współwłasność, użytkowanie wieczyste.

Wniesienie aportu możliwe jest na dwa sposoby. Podstawowym sposobem jest aport na etapie spisywania umowy spółki. Drugim ze sposobów jest wniesienie aportu w trakcie funkcjonowania spółki poprzez podniesienie kapitału zakładowego. W tym wypadku niezbędna jest umowa aportowa. Przy wniesieniu aportu w umowie spółki jest on ujawniony od razu, gdzie został opisany i wyceniony. Wówczas jest też określona ilość udziałów jakie przysługują wspólnikowi w zamian za wniesiony aport. Co istotne i zasługujące na zaznaczenie to fakt, iż pokrywając wkład pieniężny do spółki aportem nie ma możliwości założenia spółki elektronicznie. Z czasem możliwe jest podjęcie przez wspólników decyzji w drodze uchwały o podniesieniu kapitału zakładowego. Wówczas wkład wspólnika na rzecz podniesienia kapitału może być również pokryty aportem. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAsterix Beveren i Knack Roeselare z Pucharem Belgii
Następny artykułMiasto Zambrów wybrało oferty na remont SP5, SP4 i MP6