A A+ A++

Ferie zimowe dobiegły końca i nie jest to informacja, która cieszy Polaków. Oznacza to dla wielu nieunikniony powrót z urlopów i zimowych wyjazdów. Niektórzy znaleźli genialny sposób na to, jak zdobyć dodatkowe wolne dni od pracy. Jest to jednak patent jedynie dla dorosłych, więc nie pomoże on w uniknięciu szkoły.

Wolne dni za dobry uczynek

Coraz większą popularnością cieszy się oddawanie krwi. Różne akcje promocyjne, zwiększająca się w społeczeństwie świadomość na ten temat. Również idące za tym wszystkim benefity zachęcają Polaków do niesienia pomocy. Jak się okazuję, za oddanie krwi lub osocza przysługuje nam dodatkowy urlop. Ten nieszkodliwy dla naszego zdrowia “zabieg” nie tylko może uratować komuś życie, ale też przyczynić się do miniwolnego. 

Regularne oddawanie krwi w ciągu całego roku sprawia, że mężczyźni mogą uzbierać aż 12 dni wolnego. Kobiety zaś mogą liczyć na osiem dni, co wynika z faktu, że mogą rzadziej oddawać krew. Za jedną akcję honorowemu dawcy przysługują bowiem dwa dni odpłatnego urlopu zdrowotnego. Z tego powodu, niektórzy turyści decydują się oddać krew tuż przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu zdobywają dodatkowe dni, w których mogą wypocząć i oddać się przyjemnościom.

Bardzo często można zrobić to także w trakcie wyjazdu i zyskać wolne na sam koniec pobytu. W związku z tym między innymi terenowe oddziały RCKiK w Zakopanem i okolicach rzadko narzekają na brak zapasów krwi. Jest to bardzo popularny sposób wśród turystów na Podhalu i w żaden sposób nieszkodliwy – skorzysta na tym każdy.

Zobacz wideo
Wesele w góralskim stylu za granicą? Agnieszka Grzelak zagrała w Koło Plotka

Jakie warunki należy spełnić? Oddawanie krwi nie jest dla każdego

Niestety, nie każdy będzie mógł przedłużyć swój urlop w ten sposób. Aby móc oddawać krew, należy spełniać bardzo konkretne wymogi i cieszyć się nienagannym zdrowiem. Przede wszystkim trzeba:

  • mieć skończone 18 lat,;
  • ważyć więcej niż 50 kilogramów;
  • mieć dobry stan zdrowia – przeciwskazaniami są ciężkie choroby układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego czy moczowego, oraz choroby przewlekłe i autoimmunologiczne. Dyskwalifikują także tatuaże oraz kolczyki robione w ciągu ostatnich sześciu miesięcy;
  • mieć mniej niż 65 lat. 

Zanim zostaniemy dopuszczeni do oddawania krwi, musimy wypełnić szczegółową ankietę, przejść wstępne badania i odbyć wywiad z lekarzem. Dlatego, jeśli nie jesteśmy przekonani o idealnym stanie swojego zdrowia, nie nastawiajmy się na pewny urlop. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ Україні затримують прихильників російського руху “ПВК “Редан”: що про нього відомо
Następny artykułSelekcjoner reprezentacji Argentyny przedłużył kontrakt do 2026 roku