A A+ A++

Jowisz słynie ze spektakularnych zórz polarnych lub zórz polarnych. Podobnie jak na Ziemi, te imponujące światła są spowodowane oddziaływaniem naładowanych cząstek słonecznych z polem magnetycznym i atmosferą Jowisza.

Przez lata astronomowie obserwowali również słabe zorze polarne w atmosferach największych księżyców Jowisza. Są one znane jako satelity Galileusza. Są to księżyce Io, Europa, Ganymede i Callisto. Zorze polarne tych satelitów są również wynikiem interakcji. Jednak w tym przypadku charakter tego oddziaływania jest inny: cząstki unoszące się z atmosfer satelitów zderzają się z polem magnetycznym Jowisza.

Wykrywanie tych słabych aurorów zawsze było trudnym zadaniem dla naukowców. Faktem jest, że światło słoneczne odbite od powierzchni księżyców całkowicie przyćmiewa ich świetlne „sygnatury”. Jednak w serii ostatnich artykułów grupa astronomów opisuje obserwacje księżyców galileuszowych, gdy przechodziły w cieniu Jowisza. W ten sposób olbrzym ukrył księżyce przed światłem słonecznym.

Obserwacje wykazały, że w atmosferach Io, Europy, Ganimedesa i Kallisto występuje „tlenowa” zorza polarna. Te zorze są ciemnoczerwone. I są prawie 15 razy jaśniejsze niż znane nam zielone wzory, które rodzą się na niebie nad Ziemią. Takie obserwacje są trudne, ponieważ księżyce są prawie niewidoczne w cieniu Jowisza. Światło emitowane przez ich słabe zorze jest jedynym potwierdzeniem, że w ogóle skierowano teleskop we właściwe miejsce.

Jasność różnych kolorów zorzy mówi nam, z czego może być zbudowana atmosfera tych księżyców. Astronomowie odkryli więc, że głównym składnikiem atmosfery satelitów Galileusza, podobnie jak na Ziemi, jest tlen cząsteczkowy (O2). Po raz pierwszy astronomowie byli w stanie zaobserwować światło podczerwone w atmosferach największych księżyców Jowisza.

Co więcej, nowe pomiary ujawniły również obecność pary wodnej w atmosferze tych satelitów. Przypomnijmy, że wcześniej naukowcy zakładali już, że w atmosferach Europy, Ganimedesa i Kallisto są krople wody. Przyjmuje się również, że pod lodową powierzchnią tych trzech księżyców znajdują się wewnętrzne oceany. Przyszłe misje do tych odległych regionów Układu Słonecznego będą musiały dostarczyć naukowcom więcej danych na temat składu atmosfery Jowisza i jego księżyców.

Dwa nowe badania na ten temat zostały opublikowane w The Planetary Science Journal.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосія активізувала БПЛА та польоти авіації: що це означає
Następny artykułЗеленский: Путин — тиран, страшный и слабый человек. А Буча — лицо России, я понял это