Od październia ub. roku Wodociągi Chrzanowskie starały się w Wodach Polskich o zatwierdzenie nowej taryfy w trzech gminach. 7 lutego 2023 r. uzyskały na to zgodę. Co to oznacza? Podwyżkę cen.
Dotychczasowe ceny wody i ścieków dostarczanych i odbieranych przez Wodociągi Chrzanowskie miały obowiązywać trzy lata, czyli do listopada tego roku. Pod koniec października ub. roku spółka rozpoczęła jednak starania w Wodach Polskich (regulator cen) o zatwierdzenie nowych, wyższych cen. W grudniu ub. roku poparła te starania NSZZ Solidarność w Wodociągach. Nowa taryfa weszła w życie 23 lutego 2023 r.
Odbiorcy indywidualni zapłacą 2 proc. więcej, firmy 10 proc. więcej.
O podwyżce poinformował radnych w Trzebini w czwartek 23 lutego, prezes Wodociągów Chrzanowskich Łukasz Brzózka podczas wystąpienia podsumowującego miniony rok w firmie. Tłumaczył, że teraz ceny dla odbiorców indywidualnych (brutto) i firm (netto) będą podobne, bo… firmy mogą sobie przecież “odliczyć” podatek VAT.
Z wystąpienia prezesa wynika równocześnie, że Wodociągi kupują o 25 proc. mniej drogiej wody z GPW, stawiają na źródła lokalne i wiele uczyniły na polu obniżenia jej strat wody w sieci. Zużywają też o 5 proc. mniej energii inwestując w źródła alternatywne. Pomimo tego, podwyżka cen dostarczania wody i odbioru ścieków okazała się nieodzowna.
We wniosku do Wód Polskich o zatwierdzenie nowej taryfy, chrzanowskie Wodociągi jako uzasadnienie podały “wzrost cen energii elektrycznej, wzrost wynagrodzeń, kosztów zakupu wody i materiałów”.
Nowa taryfa ma obowiązywać teoretycznie do 24 lutego 2026 r., o ile znów nie zajdzie konieczność jej przedterminowej zmiany. Taryfa umożliwia coroczne regulowanie cen do określonych wartości. Można ją przestudiować na stronie Wodociągów Chrzanowskich.
Przypomnijmy, że Wodociągi Chrzanowskie to spółka komunalna. Jej właścicielem jest ZMGK, reprezentujący gminy Trzebinia, Chrzanów i Libiąż. I tych gmin dotyczą nowe taryfy za wodę i ścieki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS