A A+ A++

Tak oto twórcy wystawy dokonali swoistego zagięcia czasoprzestrzeni, przemieszania epok, połączenia różnych energii i magicznej rekonstrukcji. Efekt jest oszałamiający – naprawdę można ulec złudzeniu, że gdzieś z zaświatów przybyli do nas znani i zapomniani przedwojenni i tuż powojenni twórcy kina, złapani przez aparat gdzieś na planie swoich filmów, w swoich pracowniach, podczas codziennych czynności i relaksu.

Wernisaż wystawy Górski i Kaufman Bros & Sistas ‘Wyśniona historia kina na Podlasiu’w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki (czynna do 16 marca) 
Fot. MZ

W czwartkowy (23 lutego) wieczór podczas wernisażu wystawy w Pałacu Kultury i Nauki iluzji można było ulec jeszcze na inny sposób: gdy przy wspaniałych archiwalnych fotografiach stawały osoby, które miesiące wcześniej w odpowiednim anturażu pozowały Andrzejowi Górskiemu i przeistaczały się w konkretną postać z przeszłości.

Jak choćby Kinga Dębska, znana reżyserka (m.in. „Moje córki krowy”, czy „Zupa nic”), która wcieliła się w postać Fajgi Kaufman i spogląda ze wspaniałego portretu, na którym stoi wraz z Dariuszem Szadą-Borzyszkowskim – Ablem Kaufmanem, białostockim księgarzem. Małżeństwo Żydów z Białegostoku to rodzice braci Kaufmanów: Denisa (reżyser Dżiga Wiertow), Borisa (operator filmowy, zdobywca Oscara i Złotego Globu) i Michaiła (operator filmowy i fotograf). 

Właśnie tak Fajga i Abel mogli wyglądać, tak bardzo sugestywne jest to zdjęcie (i wszystkie inne też). Na tym polega zresztą siła pomysłu i fotograficznego efektu.

Fajga i Abel Kaufman. W tej roli: Dariusz Szada-Borzyszkowski i Kinga Dębska. Wystawa 'Wyśniona historia kina na Podlasiu'

Fajga i Abel Kaufman. W tej roli: Dariusz Szada-Borzyszkowski i Kinga Dębska. Wystawa ‘Wyśniona historia kina na Podlasiu’ 
Fot. Materiały prasowe

Pasjonaci z białostockiego kolektywu Górski i Kaufman Bros & Sistas wyszli z założenia, że skoro archiwalne materiały dotyczące ludzi kina z Podlasia nie przetrwały, trzeba je w metaforyczny sposób zrekonstruować. I to uczynili – na podstawie zachowanych fotografii, plakatów, kadrów z filmów z udziałem bohaterów wystawy. Albo też takie kadry, zdjęcia sobie wyobrazili, wymyślili, wyśnili, stworzyli na nowo.

I właśnie taka wyśniona Fajga, przywrócona pamięci, spogląda ze zdjęcia, a oto z boku we współczesnym już stroju i fryzurze materializuje się Kinga Dębska, Fajgi łączniczka ze światem współczesnym.

– Jest w tym rzeczywiście coś magicznego. Te zdjęcia mówią więcej niż słowa – mówiła reżyserka, obsadzona w roli postaci sprzed ponad stu lat, przypatrując się sobie i Fajdze jednocześnie.

Wernisaż wystawy Górski i Kaufman Bros & Sistas 'Wyśniona historia kina na Podlasiu'w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki (czynna do 16 marca)

Wernisaż wystawy Górski i Kaufman Bros & Sistas ‘Wyśniona historia kina na Podlasiu’w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki (czynna do 16 marca) 
Fot. MZ

Podobne wrażenie podwójności i zapętlenia czasu można było mieć, patrząc na współczesnego Rafała Rutkowskiego, aktora, dyrektora warszawskiego teatru Montownia, gdy robi sobie selfie przy swoim własnym zdjęciu, na którym wciela się w postać reżysera Witolda Lesiewicza, współpracownika Andrzeja Munka.

Kinoteka jest wymarzona do prezentacji „Wyśnionej historii…”. Kolorystyka kadrów idealnie synchronizuje się z kolorem ścian, światłem i architektonicznym układem przestrzeni – oglądamy zdjęcia, idąc wzdłuż zaokrąglających się ścian, nie wiedząc, co i jaka historii za chwilę się zza nich wyłoni.

Wystawa: Górski i Kaufman Bros & Sistas „Wyśniona historia kina na Podlasiu” czynna będzie do 16 marca (Warszawa, Kinoteka – PKiN, I p., plac Defilad 1, wystawa czynna w godzinach otwarcia Kinoteki, wstęp dla osób, które kupiły bilet na dowolny seans);

Kto, co

Prace powstały dzięki kompanii pasjonatów kolektywu w składzie: Tomasz Adamski, Maciej Rant, Andrzej Górski, Marta „Zuza” Lewkowska, Małgorzata Tarasewicz-Wosik, którzy do swojego wspaniałego przedsięwzięcia porwali mnóstwo artystów i ludzi dobrej woli.

Twórcy wystawy 'Wyśniona historia kina na Podlasiu' - Andrzej Górski, Maciej Rant, Tomasz Adamski

Twórcy wystawy ‘Wyśniona historia kina na Podlasiu’ – Andrzej Górski, Maciej Rant, Tomasz Adamski 
Fot. Facebook Kaufman Bros & Sistas

Na zdjęciach wykonanych w archaicznej technice można zobaczyć m.in. zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody, czyli Borisa Kaufmana (Oscar za zdjęcia do filmu „Na nabrzeżach” w 1954 roku oraz nominacja za zdjęcia do filmu „Baby Doll”), Benjamina Zemacha (pioniera tańca współczesnego, choreografa, reżysera i pedagoga, nominowanego do Oscara w 1936 roku za choreografię tańca do amerykańskiego filmu „She”) i Andrzeja Wajdę (honorowy Oscar za całokształt w 2000 roku i nominacje za „Ziemię obiecaną”, „Panny z wilka”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”).

Fotografie przywołują m.in. ikonę kina dokumentalnego Dzigę Wiertowa (brata Borisa Kaufmana), znane przedwojenne aktorki Norę Ney, Renatę Radojewską i Tolę Mankiewiczównę, gwiazdy kina i teatru jidysz Minę Bern i Miriam Kressin, wybitnych kompozytorów muzyki filmowej: Mischę Spoliansky’ego, który odkrył Marlenę Dietrich, oraz Jaya Gorneya, dzięki któremu do filmu trafiła Shirley Temple, niezwykłą kostiumografkę i scenografkę Aleksandrę Ekster, jednego z czołowych operatorów polskiego kina Alberta Wywerkę, a także wynalazcę Piotra Lebiedzińskiego, który konkurował z samymi braćmi Lumiere. Norę Ney, wielką gwiazdę przedwojennego kina czy choćby Lechosława Marszałka, twórcy kultowego „Reksia”.

Doborowa jest też obsada współczesnych artystów i twórców, również związanych z Podlasiem, którzy dali swoje twarze bohaterom wystawy. To twórcy rozpoznawani na arenie międzynarodowej, ale też artyści mniej znani, działający częściej w przestrzeni kina niezależnego.

Są wśród nich aktorki i aktorzy: Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Maria Dębska, Katarzyna Herman, Monika Buchowiec, Paweł Małaszyński, Cezary Kosiński, Adam Bobik, Anna Grycewicz, Przemysław Sadowski, Maciej Mikołajczyk, Julia Sacharczuk, Paula Gogol, Artur Krajewski, Rafał Rutkowski oraz Sylwia Janowicz-Dobrowolska Ryszard Doliński z Białostockiego Teatru Lalek.

Są reżyserki i reżyserzy: Kinga Dębska, Krzysztof Garbaczewski, Jan Bujnowski, Grzegorz Brzozowski, Ewa Borysewicz, duet Kijek/Adamski, Przemek Młyńczyk, Agnieszka Waszczeniuk, Kobas Laksa, Wojciech Koronkiewicz, Szczepan Skibicki, Tomasz Wiśniewski, Piotr Dylewski, Dariusz Szada-Borzyszkowski, Ireneusz Prokopiuk, Marek Włodzimirow i Paweł Nazaruk.

Jedno ze zdjęć projektu 'Wyśniona historia kina na Podlasiu'

Jedno ze zdjęć projektu ‘Wyśniona historia kina na Podlasiu’ 
Fot. Andrzej Górski

Jest kostiumografka Małgorzata Karpiuk, producent i założyciel studia Platige Image Jarosław Sawko, kompozytor Jarosław Papaj, twórcy teatralni Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk z Grupy Coincidentia, artyści wszechstronni Krzysztof Kiziewicz, Jędrzej Dondziło (współtwórca Up To Date Festival), Krzysztof Szubzda i Maciej Szupica (i jego syn Konstanty), muzycy Alicja i Rafał Grabowscy, wokalistka i twórczyni wideoklipów Joanna Zubrycka oraz blisko zaprzyjaźniony z kulturą i filmem Piotr Doliński.

Projekt ma już swoje życie

Pomysł wystawy i całego projektu narodził się w 2021 roku w głowach członków kolektywu Kaufman Bros & Sistas: dr Tomasza Adamskiego (filmoznawcy z Uniwersytetu w Białymstoku i niezależnego filmowca) i Macieja Ranta (niezależnego filmowca i dyrektora artystycznego festiwalu ŻUBROFFKA) oraz fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej Andrzeja Górskiego.

W ciągu ostatnich dwóch lat zdołali zrealizować już dwie odsłony wystawy, pokazać ją również za granicą (w Instytucie Polskim w Berlinie), a także stworzyć w październiku 2022 wyjątkowy fotograficzny album, który stał się podsumowaniem projektu. Publikację w „Aktualnościach Filmowych” Canal Plus Karolina Korwin Piotrowska i Łukasz Maciejewski zaliczyli do najciekawszych filmowych książek 2022 roku. Producentem wystawy i wydawcą albumu jest Białostocki Ośrodek Kultury, album i wystawa powstały w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar 2021-2022.

organizatorzy:

Górski i Kaufman Bros & Sistas

Kinoteka PKiN w Warszawie

Białostocki Ośrodek Kultury

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBartosz Bosacki: Lech Poznań w finale Ligi Konferencji? Nie takie sytuacje widział sport
Następny artykułУ Норвегії затримано екскомандира «вагнерівців» через напад на поліцейських