A A+ A++

Nowy rok przyniósł obowiązek wygenerowania indywidualnego rachunku, na które przelejemy wszystkie daniny państwowe.

Od 1 stycznia 2020 r. wszyscy płacący podatki: PIT, VAT, CIT, czyli osoby pracujące na etacie, umowach zlecenia itp. (w tym także czynni zawodowo emeryci i renciści), jak również osoby prowadzące firmy, powinni przelewać podatki należne budżetowi państwa na swój specjalny numer konta – mikrorachunek podatkowy. Co o tym rozwiązaniu muszą wiedzieć podatnicy? Jak zdobyć nowy numer rachunku?

Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową indywidualnych mikrorachunków ma uprościć podatnikom dokonywanie rozliczeń z urzędem skarbowym czy przyspieszyć uzyskiwanie zaświadczeń o niezaleganiu podatków lub otrzymanie zwrotu nadpłaty na konto bankowe, co w ostatnim przypadku ma się odbywać na dotychczasowych zasadach.

Zwroty z tytułu podatków dochodowych PIT lub CIT oraz podatku od towarów i usług VAT spływać będą w dalszym ciągu na rachunki bankowe wskazane w CEIDG-1 lub odpowiednio NIP-8 lub na specjalny rachunek VAT działający w ramach mechanizmu podzielonej płatności split payment.

Warto sprawdzić: Najważniejsze zmiany w podatkach. Było ich ostatnio sporo

Jeden mikrorachunek podatkowy na całe życie

Mikrorachunek podatkowy jest tylko jeden i jest na stałe przypisany do podatnika. Zmieniając nazwisko czy swoje miejsce zamieszkania, siedzibę firmy, nie trzeba już sprawdzać adresu i numeru konta nowego urzędu skarbowego, wystarczy posługiwać się swoim indywidualnym numer mikrorachunku. Można go otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym lub wygenerować samodzielnie, korzystając z działającego 24/7 generatora mikrorachunku podatkowego zamieszczonego na stronie podatki.gov.pl.

Podstawą jego uzyskania jest numer PESEL – w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz podmiotów niezarejestrowanych jako podatnicy VAT lub numer NIP – jeśli mowa o osobach prowadzących własną działalność gospodarczą czy będących czynnymi podatnikami VAT.

Co opłacimy mikrorachunkiem

Za pomocą mikrorachunku można płacić wyłącznie podatki dochodowe (PIT, CIT, ), ale również podatek od towarów i usług – VAT. Za pomocą podatkowego rachunku płatniczego należy też regulować podstawowe opłaty skarbowe czy administracyjne, czyli odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT, oraz koszty upomnienia.

Nie zapłacimy jednak za jego pomocą grzywny, mandatów i innych kar pieniężnych, opłat za spadki, zapisy i darowizny w postaci pieniężnej na rzecz Skarbu Państwa czy opłat za dochody pozyskane ze sprzedaży majątku. Tego typu opłaty należy regulować na dotychczasowych zasadach i wpłacać na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKalisz: Syn posła zatrzymany za posiadanie narkotyków
Następny artykułSpowodował kolizję i uciekł gubiąc tablicę rejestracyjną