Miejskie Centrum Kultury w Tychach ogłosiło nabór wniosków do dziewiątej edycji Tyskiego Banku Kultury, programu dla kreatywnych ludzi związanych z Tychami, którzy chcą zrealizować projekty artystyczne. Program oferuje dofinansowanie do 8,500 złotych na różne projekty związane z dziedzinami sztuki, w tym literaturą, filmem, muzyką, sztukami plastycznymi i teatrem. Wniosek można złożyć do 24 marca 2023 r.
Tyski Bank Kultury jest szansą na premierowe inicjatywy związane różnymi dziedzinami sztuki m.in. literaturą, sztukami plastycznymi, filmem, teatrem, muzyką i innymi kreatywnymi działaniami, które mogą być zrealizowane na terenie miasta Tychy.
– Kolejny raz chcemy pobudzić rozwój artystyczny twórców, których nie brakuje w naszym mieście i realizować w ciekawy sposób cele zawarte w statucie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach jako instytucji inspirującej i wspierającej działania artystyczne – mówi Małgorzata Król, dyrektorka MCK Tychy – W TBK-u chodzi o odkrywanie i podejmowanie inicjatyw pojedynczych osób i grup. W efekcie mamy jeszcze większe ożywienie lokalnego życia kulturalnego i zróżnicowanie tego, co dzieje się w naszym mieście. Szeroko pojęta sztuka budzi dobre emocje i – tak na etapie tworzenia, jak i cieszenia się z muzyki, koncertu czy warsztatów w czasie wolnym – pozwala poznawać nowych ludzi w nowych okolicznościach, a wszystko to zgodnie z efektem motyla przyczynia się do pozytywnych zmian w życiu pojedynczych ludzi i lokalnej społeczności.
Jak przekonuje MCK, powołując się na dotychczas zrealizowane dzięki Tyskiemu Bankowi Kultury projekty można trwale zmienić swoją najbliższą okolicę – jak stało się m.in. dzięki graffiti w przejściu podziemnym pod DK 1 na osiedlu „P”. Można zrobić coś niezwykłego w przestrzeni miasta – czym był na przykład multimedialny pokaz na oryginalnych okrągłych ekranach na OW Paprocany, można tworzyć teledyski i wydawać płyty – w minionej edycji w ten sposób powstały m.in. dwupłytowy album STECHEK duetu artystycznego i braci na co dzień Piotra i Pawła Steczek i płyta z autorskimi aranżacjami kolęd Hani Derej, miniatura audio-wizualna „Strumienie” Śląskiego Tria Harfowego i dwa teledyski do utworów zespołu JAMAJKI promujące ich debiutancką płytę Extanded Play, a także fotoalbum „Dobre miejsce” Artura Pławskiego, czy wreszcie kompozycja dwóch utworów w ramach projektu „Polskie żywioły”.
W TBK w sposób szczególny nacisk kładziony jest na proces twórczy, ale nie bez znaczenia jest oczywiście efekt końcowy – i choć nadal można np. zaproponować wydanie płyty czy teledysku, jednak doceniana będzie innowacyjność i pomysłowość oraz wpływ na najbliższe otoczenie zgłaszanych pomysłów. Ich liczba jest nieograniczona, a sprawnie działająca ekipa MCK chętnie pozna kolejne. Warto postawić kropkę nad „i” w swojej działalności artystycznej lub przeciwnie – odważyć się wyjść ze swoimi ideami do szerszej publiczności.
– Mamy nadzieję, że tyszanie zaskoczą nas swoimi wizjami. Chcemy umożliwić wyrażanie siebie, podzielenie się swoim artystycznym światem i doświadczeniami, by móc wspólnie odbyć podróż w stronę odkrywania tego, co ciekawe w sztuce i współczesnej kulturze. Mamy nadzieję, że ponownie wiele osób – i twórców i odbiorców ich działań – wybierze się na tę wycieczkę z nami – mówi Magdalena Borucka z MCK.
Bez względu na to, czy chodzi o projekt związany z sztukami plastycznymi czy literaturą, muzyką czy tańcem, teatrem czy filmem – liczy się świeżość spojrzenia i pasja, którą warto rozwijać. Oddanie inicjatywy mieszkańcom Tychów to jeden ze sposobów zwiększenia ich zaangażowania w działalność kulturalną i współtworzenie tego, co dzieje się w mieście. Do przesłania zgłoszenia w tegorocznej edycji Tyskiego Banku Kultury zaproszone są osoby fizyczne związane z miastem Tychy – jego mieszkańcy, osoby pochodzące z naszego miasta lub w nim pracujące. Mile widziane są pomysły osób w każdym wieku – nie obowiązują tu limity, jednak udział osoby niepełnoletniej wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.
Pracownicy Miejskiego Centrum Kultury w Tychach zapraszają do konsultacji pomysłu przed złożeniem wniosku, a po pozytywnej jego weryfikacji można liczyć na pomoc merytoryczną i organizacyjną tak, by w jak najlepszy sposób zamienić marzenia w plany. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca 2023 r., a do realizacji zostaną skierowane 4 projekty. W ramach tegorocznej edycji TBK można wnioskować o środki w maksymalnej wysokości 8.500 złotych uwzględniając w tym koszt promocji.
Kompletne zgłoszenie zawiera:
- poprawnie wypełniony wniosek wraz z kosztorysem (szczegółowa kalkulacja całkowitych kosztów realizacji projektu) oraz załącznikiem (np. recenzja, referencje, rysunki, zdjęcia, portfolio – co wniesie wiedzę na temat wnioskodawcy i jego projektu),
- podpisane przez wnioskodawcę oświadczenia o: zapoznaniu się i zaakceptowaniu regulaminu, zgodzie na udzielenie licencji na potrzeby związane z promocją zgłoszonego projektu, zgodzie właściciela obiektu na użyczenie np. pomieszczenia, terenu lub zasobów instytucji na potrzeby realizacji danego projektu, w przypadku gdy wnioskodawca zamierza współpracować z innymi podmiotami, opcjonalnie: zgodę przedstawiciela ustawowego (rodzica lub opiekuna prawnego) w przypadku, gdy z wnioskiem występuje osoba niepełnoletnia. Warunkiem przyjęcia przez MCK zgłoszenia jest dostarczenie w wyznaczonym terminie kompletu dokumentów osobiście lub pocztą tradycyjną na adres:
Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy lub drogą mailową na adres: [email protected] (w przypadku zgłoszeń mailowych prosimy o wysłanie skanu formularza z podpisem). Wszystkie zgłoszenia powinny zawierać dopisek: Tyski Bank Kultury 2023.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS