Spis treści
- Minister zdrowia jak sędzia
- Elektrokardiolog jest zbyt odpowiedzialnym zawodem
Minister zdrowia zamierza sam sprawować pieczę nad odpowiedzialnością zawodową dietetyków czy protetyków, chociaż normą jest powoływanie odrębnych samorządów zawodowych dla medyków.
Do Sejmu trafi wkrótce projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych. Przyjął go już Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt reguluje warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych oraz ustawiczny rozwój zawodowy i odpowiedzialność zawodową. Na etapie konsultacji społecznych wywołał jednak szereg kontrowersji. Wszystko przez to, że projektowane przepisy uregulują kwestie odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki zawodowej i deontologii zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego.
Minister zdrowia jak sędzia
Szkopuł w tym, że minister zdrowia nie przewidział powołania samorządu zawodowego odrębnego dla każdego z tych 17 zawodów medycznych. Zamiast tego sam planuje sprawować pieczę nad etyką zawodową optometrysty czy masażysty. A dokładniej za pośrednictwem Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Będzie to ciało składające się z 36 członków, powoływanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia na 4-letnią kadencję, po 2 przedstawicieli każdego zawodu oraz czterech przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia.
Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych wprowadza nowe – odmienne od obecnie obowiązujących w innych zawodach – rozwiązania w zakresie sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów, prowadzenia rejestru osób uprawnionych do ich wykonywania oraz orzekania w zakresie odpowiedzialności zawodowej. Projektodawcy odstąpili bowiem od uregulowania analogicznego jak ma to miejsce na przykład w zawodzie lekarza czy pielęgniarki, gdzie wskazane powyżej zadania i kompetencje realizuje samorząd zawodowy. W przypadku zawodów medycznych wskazanych w tym projekcie ustawy taką rolę będzie pełnił bezpośrednio lub pośrednio Minister Zdrowia. Jeżeli rozwiązania te wejdą w życie w projektowanym kształcie może to oznaczać w dalszej perspektywie ograniczenie kompetencji samorządów zawodowych – wskazuje prof. ucz. dr hab. Sebastian Sikorski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ekspert z zakresu prawa medycznego, adwokat.
Zgodnie z procedowanymi przepisami minister zdrowia określi także w drodze rozporządzenia kodeks etyki i deontologii medycznej dla osób wykonujących zawód medyczny.
„Prezydium ma wątpliwości, do tego czy takie kwestie jak zasady etyki zawodowej powinny być określane przez Ministra Zdrowia w drodze rozporządzenia”-napisała Naczelna Rada Lekarska w trakcie konsultacji społecznych.
Także Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wskazywała, że zasady jakie minister zdrowia przewiduje w kwestii prowadzenia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, stwarzają zagrożenie dla bezstronności tegoż działania.
„Przewidziany w projekcie model postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej zawiera zasadniczą wadę polegającą powierzeniu roli oskarżyciela Przewodniczącemu Komisji. Tego rodzaju model – całkowicie odmienny od przyjętego w przypadku innych zawodów medycznych – prowadzi do faktycznego pomieszania ról procesowych oraz stwarza istotne zastrzeżenia do rzetelności postępowania oraz bezstronności organów postępowania”- napisali przedstawiciele samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych.
Podkreślili jednocześnie, że w ich ocenie rolę oskarżyciela w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej i organu prowadzącego czynności sprawdzające oraz postępowanie wyjaśniające powinien sprawować rzecznik odpowiedzialności zawodowej zawodów medycznych . Z tym, że powinien on być organem niezależnym od komisji odpowiedzialności zawodowej.
Elektrokardiolog jest zbyt odpowiedzialnym zawodem
Oburzenie wyraziła też Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, wskazując, że wykonywanie zawodu elektrokardiologa powinno być uregulowane oddzielną ustawą a sami specjaliści mieć własny samorząd zawodowy. Oburzenie wyraziła też Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, wskazując, że jest to zawodów nad wyraz odpowiedzialny
„Żaden inny zawód wymieniony w projekcie nie wykorzystuje w działalności zawodowej promieniowania jonizującego do celów medycznych. O istocie tego elementu świadczy chociażby fakt, że działalność z wykorzystaniem promieniowania jonizującego sankcjonowana jest szeregiem norm międzynarodowych i krajowych, w tym poprzez dyrektywę EURATOM czy ustawę Prawo Atomowe. Elektroradiolog w swojej pracy zawodowej niejednokrotnie podejmuje samodzielne decyzje mające wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, ochronę radiologiczną pacjentów jak i personelu czy ograniczenie nadmiernej ekspozycji. Z tego powodu, zawód ten należy usankcjonować odrębnym aktem prawnym w randze ustawy”-wskazali rektorzy.
Obecnie może być około 15 tys elektroradiologów praktykujących swój zawód. Od ich pracy zależy zarówno jakość diagnostyki i terapii jak i bezpieczeństwo pacjentów poddawanych procedurom medycznym z zastosowaniem promieniowania jonizującego czy pola magnetycznego. „Jesteśmy jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym osoby wykonujące ten zawód nie są objęte żadnym rejestrem. Wykonywanie zawodu oparte jest o szereg regulacji prawnych, które pozostawiają szereg wątpliwości w zakresie kompetencji zawodowych”-dodali rektorzy.
Projekt ustawy zawiera regulacje odnoszące się do następujących zawodów:
- asystentka stomatologiczna;
- dietetyk;
- elektroradiolog;
- higienistka stomatologiczna;
- logopeda;
- masażysta;
- opiekun medyczny;
- optometrysta;
- ortoptystka;
- podiatra;
- protetyk słuchu;
- technik dentystyczny;
- technik farmaceutyczny;
- technik ortopeda;
- technik sterylizacji medycznej;
- terapeuta zajęciowy.
Projekt ustawy reguluje również kwestie związane z ustawicznym rozwojem zawodowym w ramach kształcenia podyplomowego (szkolenie specjalizacyjne i kursy kwalifikacyjne) oraz doskonalenia zawodowego. Osoba wykonująca zawód medyczny będzie miała obowiązek uczestnictwa w różnych rodzajach i formach doskonalenia zawodowego przez samokształcenie oraz udział w kursach doskonalących realizowanych metodą wykładów, seminariów, warsztatów oraz ćwiczeń, a także za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem, zakończonych testem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS