Najważniejsze informacje
Grawitacyjny system wentylacji stanowi konstrukcję z ognioodpornych pustaków wentylacyjnych lub cegieł. Elementy te odprowadzają powietrze na zewnątrz budynku. Ponadto musisz pamiętać, że specyfikacja komina powinna być zaplanowana przez architekta. Mowa tu o takich elementach jak wloty czy kanały. Ewentualne błędy będą bardzo kosztowne, ponieważ wszystkie modyfikacje wymagają remontu generalnego.
Pamiętaj, aby już na etapie budowy zwrócić uwagę na system wentylacji. Ten musi być dostosowany do warunków, jakie będą panować w czterech kątach oraz charakteru domu. Warto również dopasować kolor i kształt elementów do elewacji oraz pokrycia dachu. Wybór systemu schodkowego stanowi ekonomiczny wariant, gdyż nie musisz poświęcać tak wiele materiału. Natomiast w przypadku budynków jednorodzinnych zamontuj pełny system pionów wentylacyjnych od piwnicy po dach.
Budowa kominów wentylacyjnych
Istnieje kilka bardzo ważnych zasad, o których należy pamiętać przed zbudowaniem konstrukcji. Przede wszystkim kominy wentylacyjne wznoszone są na fundamentach. Aby zadbać o jak najlepszy ciąg, najlepiej postawić na długi kanał, lecz dokładną długość uwzględnia projekt domu. Standardowo to minimum 3 metry.
Ponadto pole przekroju kanałów musi być takie same na całej długości. Pamiętaj również, aby ściany były gładkie w środku. Unikaj więc tynkowania wewnątrz kanałów. Jeśli zamontujesz je w nieogrzewanych wnętrzach, wykonaj ocieplenie ścian komina. W przypadku braku ciągu najlepiej sprawdzi się nasada na komin wentylacyjny.
Do najczęściej popełnianych błędów należy poziomy montaż kanałów. Kąt maksymalny odchylenia od pionu powinien wynosić 30 stopni. Dzięki temu powietrze będzie swobodnie przepływać.
Kominy wentylacyjne https://systemykominowe-rauch.pl/sklep/kominy/ które znajdują się na dachu skośnym z materiałów niepalnych powinny sięgać 0,3 m i być oddalone więcej niż 1 m od połaci. Natomiast w przypadku materiałów łatwopalnych komin powinien wystawać ponad 0,5 m ponad kalenicę.
Pamiętaj, że nie należy umieszczać wlotów do kominów wentylacyjnych powyżej 15 cm od sufitu. Te mają zabezpieczenie w formie kratek żaluzjowych, więc zwróć uwagę czy kratki pozwalają na regulację przepustowości.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Przy stawianiu komina wentylacyjnego musisz dobrać odpowiedni materiał. Bardzo często inwestorzy decydują się na cegły pełne ceramiczne lub silikatowe, murowane na zaprawę. Możesz również sięgnąć po pustaki wentylacyjne (np. ceramiczne, silikatowe bądź keramzytobetonowe). Podczas budowy nie korzysta się z kratówek czy dziurawek. Materiał powinien być ognioodporny i mieć odpowiednią izolację akustyczną. Ponadto musisz sprawdzić, czy powinien być obmurowany. Nie zawsze jest to wymagane.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS