„Niech się Trybunał Konstytucyjny „odkłóci” skoro jest wewnętrznie skłócony i weźmie się do roboty, i zajmie się tym, co do niego należy” – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TVN24, pytany o jego skargę konstytucyjną ws. noweli ustawy o Sądzie Najwyższym.
„Niech się Trybunał Konstytucyjny odkłóci”
Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z red. Konradem Piasecki podkreślił, że również zależy mu na tym, aby środki z KPO trafiły do Polski.
Też bardzo chcę, żeby środki z KPO trafiły do Polski. Mnie też ogromnie na tym zależało. Rozpocząłem swoje działania w tej kwestii w lutym zeszłego roku, wtedy kiedy uważałem, że jest ku temu dobry moment, bo nie ma co się oszukiwać, ale władze UE i KE były przestraszone tym, co dzieje się na Ukrainie, tym co może się stać. Jasną sprawą było, że hasło, że trzeba wygasić spory, zostało wysłuchane. Zgłosiłem swój projekt, który był absolutnie, w moim przekonaniu i przedstawicieli KE, projektem, który rozwiązywał kwestie sporne. (…) Niestety, w miarę jak sytuacja się wyjaśnia, a w Sejmie projekt leżał, bo nie poddawano go głosowaniu, czas mijał, później wprowadzono do niego poprawki, to stworzyło świetne warunki do tego, żeby powiedzieć, że to projekt, który został pozmieniany, choć w moim przekonaniu zmiany nie były wielkie
— mówił prezydent.
Na uwagę Piaseckiego, że obecnie Trybunał Konstytucyjny jest skłócony, prezydent Duda odpowiedział:
To niech się Trybunał Konstytucyjny „odkłóci” skoro jest wewnętrznie skłócony i weźmie się do roboty, i zajmie się tym, co do niego należy.
Prezydent odnosząc się w środę w TVN24 do kwestii, czy TK będzie w stanie rozpoznać jego skargę na nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym wobec sporu o to, kto jest prezesem TK, powiedział:
Jestem gotów zrealizować swoje obowiązki względem Trybunału Konstytucyjnego zaraz, jak Trybunał Konstytucyjny o to się do mnie zwróci.
Jeżeli kwestia dotyczy tego, kto jest lub ma być prezesem TK, jeżeli TK zwróci się do mnie o to, żebym wybrał spośród przedstawionych mi kandydatów prezesa TK, to, proszę mi wierzyć, jak najszybciej postaram się ten wybór zrealizować
— zapewnił Andrzej Duda.
Nowela ustawy o SN w Trybunale Konstytucyjnym
Prezydent Andrzej Duda poinformował o skierowaniu nowelizację ustawy o SN do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej 10 lutego. Oznacza to, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją – zaznaczył prezydent. Jednocześnie Andrzej Duda zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się tą nowelą.
Uchwalona w styczniu nowelizacja o SN autorstwa PiS miała według autorów wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Przewiduje ona, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.
Gdy ustawa została przesłana do prezydenta, ten poinformował 10 lutego, że postanowił skierować ja do TK w trybie kontroli prewencyjnej. Zaapelował do sędziów TK, by niezwłocznie zajęli się sprawą.
Pod koniec ubiegłego roku niektórzy prawnicy, w tym byli sędziowie TK, wskazywali, że kadencja prezes TK Julii Przyłębskiej upływa po sześciu latach, czyli 20 grudnia 2022 r., i że jednocześnie nie będzie ona mogła ponownie ubiegać się o tę funkcję. Na początku stycznia sześciu sędziów TK skierowało pismo do Przyłębskiej i prezydenta, w którym żądają od Przyłębskiej zwołania Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent wskaże nowego prezesa.
Autorzy pisma wyrazili przekonanie, że na podstawie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK kadencja Przyłębskiej na stanowisku prezesa dobiegła końca. Przyłębska w odpowiedzi podkreśliła, że pismo sześciu sędziów „nie ma oparcia w prawie i jest bezprzedmiotowe”. Jej zdaniem pełniona przez nią funkcja prezesa wygasa z końcem jej kadencji sędziego TK, czyli w grudniu 2024 roku.
kk/TVN24
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS