A A+ A++

Nie każdy senior jest świadomy tego, że wraz z przejściem na emeryturę przysługują mu różne ulgi. Do ich otrzymania zazwyczaj wystarczy ważna legitymacja emeryta. Obejmują one zniżki na różne towary i usługi, od komunikacji miejskiej po lekarstwa. Z czego mogą skorzystać osoby po 60. roku życia? Ile wynoszą zniżki?

Po przejściu na emeryturę otrzymujemy dostęp do zniżek, które pozwolą nam zaoszczędzić na podróżach czy pobycie w sanatorium. Dodatkowe benefity oferuje nam również Ogólnopolska Karta Seniora. Co możemy zyskać po przejściu na emeryturę? Jakie dokumenty będą nam potrzebne do otrzymania konkretnych benefitów? Oto kilka zniżek, które są dla nas dostępne od razu po przejściu na emeryturę.

Ulgi dla emerytów: komunikacja miejska

Niektóre miejscowości przygotowały specjalne oferty biletów dla seniorów. Pozwalają one na podróżowanie w obrębie miasta na biletach ulgowych. Wymagane do tego jest posiadanie jedynie ważnej legitymacji emeryta. Oferta ta jednak nie obowiązuje w całej Polsce, a część miast oferuje darmowe przejazdy tylko seniorom po 70. roku życia.

Ulgi dla emerytów: kolej

Zniżki dostępne są nie tylko w komunikacji miejskiej. Oferują je również przewoźnicy kolejowi. Część przewoźników regionalnych posiada w swoim cenniku zniżki dla seniorów wynoszące od 10 do 50 procent.

Spółka Intercity (w tym pociągi TLK) oferuje specjalną promocję dla seniorów. Emeryci z ważną legitymacją mogą skorzystać z Biletu Seniora, który oferuje bilety tańsze o 30 proc. Zniżki te obowiązują zarówno w pierwszej, jak i drugiej klasie. Mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy ukończyli 60. rok życia.

Dodatkowo funkcjonuje ulga ustawowa w wysokości 37 proc. na dwa przejazdy w ciągu roku. Należy jednak tutaj pamiętać, że przejazd w ofercie “tam i powrót” liczy się jako dwa osobne bilety. Prawo do tej zniżki przysługuje seniorom, którzy mają odpowiednie zaświadczenie wydawane np. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Ulgi dla emerytów: paszport

Emeryci chcący wyjechać do innego kraju również mogą liczyć na zniżkę. Wprawdzie nie ma benefitów w liniach lotniczych, ale jest możliwość otrzymania paszportu w niższej cenie. Okazuje się, że emeryci i renciści mogą wyrobić sobie paszport za połowę ceny. Obecnie opłata za paszport na 10 lat wynosi 140 zł, a za tymczasowy 30 zł. Po ukończeniu 70 lat można paszport wyrobić sobie bezpłatnie.

Ulgi dla emerytów: abonament RTV

Dla emerytów przygotowana jest również ulga na abonam … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRegion: Zderzenia quada z osobówką (ZDJĘCIA)
Następny artykułTurniej WTA w Dubaju. Świątek apeluje o wyrównanie nagród pieniężnych dla kobiet i mężczyzn