Liczba wyświetleń: 293
Zdecydowana większość firm biorąca udział w największym na świecie teście 4-dniowego tygodnia pracy, zdecydowała się już na kontynuację nowego modelu, co jest dowodem na to, że okazał się on skuteczny i może przysłużyć się gospodarce. Jakie są opinie pracowników i ich szefów?
Spośród 61 firm, które przystąpiły do sześciomiesięcznego okresu próbnego „4 Day Week”, aż 56 przedłużyło czterodniowy tydzień pracy, w tym 18 firm na stałe. Ustalenia dotyczące nowego modelu pracy zostaną zaprezentowane parlamentarzystom we wtorek w ramach nacisku wzywającego polityków do zapewnienia wszystkim pracownikom w Wielkiej Brytanii 32-godzinnego tygodnia pracy.
Joe Ryle, dyrektor kampanii 4 Day Week, nazwał test „wielkim przełomowym momentem”, dodając: „W wielu różnych sektorach samopoczucie pracowników bardzo się poprawiło; a wydajność biznesowa została utrzymana lub poprawiona w prawie każdym przypadku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników i mamy nadzieję, że pokazuje to, iż nadszedł czas na szersze wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy”.
W Rivelin Robotics z Sheffield, jednej z uczestniczących w programie testowym firm, która planuje kontynuować nowe podejście, dyrektor ds. produktów, David Mason, powiedział, że ma nadzieję, iż zaoferowanie krótszego tygodnia pracy pomoże w przyszłej rekrutacji. „Z pewnością jest to coś, co sprawia, że trochę różnimy się od zwykłych firm” – powiedział.
Program pilotażowy w Wielkiej Brytanii, który rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku, był promowany przez 4 Day Week Global, organizację non-profit założoną w Nowej Zelandii i nadzorowaną przez think tank Autonomy oraz zespół naukowców. Firmom biorącym udział w projekcie zaoferowano warsztaty i mentoring, aby pomóc im przemyśleć praktyki pracy. Pracownicy mieli możliwość pozostania przy dotychczasowym wynagrodzeniu, pracując przez cztery dni w tygodniu zamiast pięciu.
Od zeszłego lata pracownicy Rivelin Robotics cieszą się trzydniowym weekendem. David Alatorre, dyrektor ds. technologii w firmie, powiedział: „Chcieliśmy zaszczepić w firmie kulturę stawiania dobrego samopoczucia na pierwszym miejscu, upewniając się, że wszyscy są wypoczęci i mają dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym”.
Pracownicy firmy Rivelin Robotics mają wprawdzie wolne piątki, ale sumarycznie w tygodniu nie pracują zauważalnie mniej od osób, które piątków wolnych nie mają. W zamian za wolne piątki, pracownicy zdecydowali się przez cztery dni w tygodniu pracować od godziny 8:00 do 17:30, co tygodniowo daje 38 godzin. Z kolei praca pięć dni w tygodniu po 8 godzin daje 40 godzin pracy, sumarycznie nie jest to zatem duża różnica.
Z siedzibą w jasnym zakładzie przemysłowym w pobliżu rzeki Don, firma produkuje roboty, które skrupulatnie wykańczają części drukowane w 3D dla producentów, dla branż takich jak lotnictwo i medycyna. Alatorre i Mason powiedzieli, że zmiana nie była pozbawiona wyzwań. To mały, szybko rozwijający się startup – obecnie zatrudniający zaledwie ośmiu pracowników – i czasami praca nie może czekać. „Mieliśmy targi, które były dużą premierą jednego z naszych produktów, a kilka głównych części zostało opóźnionych. I po prostu nie mogliśmy fizycznie rozpocząć procesu, dopóki nie przybędą. W tamtym momencie nie było możliwości rozłożenia tego obciążenia” – powiedział Mason.
Dodał, że chociaż dość często klienci „kontaktują się z nami w piątki”, podkreślił, że on, Alatorre i założyciel firmy, Robert Bush, zwykle przejmują to na siebie, gdy tak się dzieje. „Miło jest jednak mieć elastyczność, a dla mnie osobiście największą różnicą jest to, że w piątek, nawet jeśli mogę trochę popracować, mogę być w domu, wyprowadzać psa, pójść się wspinać” – powiedział Alatorre.
Alatorre stwierdził, że niektórzy pracownicy woleliby pięć krótszych dni niż cztery – a zespół zarządzający zastanawia się teraz, jak dostosować różne tryby pracy w miarę rozwoju firmy.
W sumie w programie pilotażowym wzięło udział około 2900 pracowników w całej Wielkiej Brytanii. Ankiety przeprowadzone wśród nich przed i po wykazały, że 39 proc. stwierdziło, że są mniej zestresowani, 40 proc. lepiej śpi, a 54 proc. stwierdziło, że łatwiej jest zrównoważyć obowiązki zawodowe i domowe. Co ciekawe – w czasie testowania czterodniowego tygodnia pracy — liczba dni chorobowych spadła o około dwie trzecie, a dni pracy opuściło o 57 proc. mniej pracowników w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.
Zdecydowana większość firm zgłosiła zadowolenie z produktywności i wyników biznesowych w okresie próbnym.
Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS