Niszczejące pałace, dworki, zamki i inne budynki to w Polsce bardzo częsty widok. Straszydła, które popadły ruinę, często szukają nowych właścicieli, którzy mogliby dać im drugie życie. Niestety, koszt takich przedsięwzięć jest ogromny, a remont bardzo trudny ze względu na to, że wiele z nich jest zabytkami. W takich sytuacjach zasady odnawiania potrafią przytłoczyć. Postawione granice są więc niemal nie do przekroczenia. A budynki z roku na rok popadają w ruinę…
Dom Wdów od 300 lat popada w ruinę. Budowy nigdy nie ukończono
Heinrich Ludwig Karl von Hochberg chciał zbudować pałac dla swojej żony Luise Henriette Karoline von Hochberg. Padło na teren zlokalizowany współcześnie w Świebodzicach w dzielnicy Ciernie. Jak powiadano, nowy obiekt miał powstać na miejscu rezydencji z XVII wieku. Nie zwlekano i już w 1755 roku zawarto więc umowę na wzniesienie gmachu z mistrzem murarskim, Wacławem Matheusem ze Świdnicy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielu może zastanawiać się, skąd taka przewrotna nazwa, skoro mąż chciał zbudować pałac dla swojej żony. Kobieta pragnęła, by pałac był domem dla wdów. Nigdy jednak do tego nie doszło, gdyż po śmierci Heinricha Ludwiga Karla von Hochberga, do której doszło niedługo po rozpoczęciu budowy pałacu, bo jeszcze w tym samym roku, przerwano prace.
Nowym inwestorem został ojciec Luise, Johann Heinrich IV von Hochberg, który kontynuował budowę. Ukończono dwie kondygnacje. Zmarł jednak po trzech latach, a budowę ponownie przerwano.
Słynny niemiecki poeta zatrzymał się w pobliżu Domu Wdów. Podczas pobytu napisał wiersz
Jak podaje portal czasnawypoczynek.pl, w oficynie zamku oddalonej o kilka metrów od nieukończonej budowli w 1790 roku zatrzymał się Johann Wolfgang von Goethe. Pełnił wówczas stanowisko sekretarza księcia weimarskiego Karola Augusta, któremu towarzyszył podczas manewrów wojskowych zorganizowanych przez dowództwo pruskie przed spodziewanym konfliktem zbrojnym z Austrią. Podczas swojego pobytu w tym miejscu napisał wiersz “Obóz wojskowy na Śląsku”. Na ścianie oficyny możemy nawet znaleźć tabliczkę upamiętniającą jego pobyt.
Obecnie ruiny pałacu nie są wpisane do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Znajdują się jednak w gminnej ewidencji zabytków – niszczejąc z każdym nadchodzącym rokiem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS