Sprawdź trwające oraz najbliższe wydarzenia artystyczne i kulturalne w BWA Krosno, wśród nich są „Szkatułka pełna sztuki” – warsztaty, To i ovo w historii sztuki, część czwarta „Putto” – miniPodcast, Patrycja Ochała „TRWOGA w TRZEWIACH” – wystawa oraz Marcin Płoszaj „Prowokowanie pustki” – wystawa.
Warsztaty „Szkatułka pełna sztuki”
Cykliczne warsztaty z historii sztuki dla młodych uczestników (wiek uczestników: 10-14 lat),
Galerie też kiedyś były małe, mieściły się w szufladach i szafach, a dopiero potem urosły do dużych budynków z wielkimi salami pełnymi dzieł sztuki. Jak stworzyć swoją własną galerię, i to od małego?
– W czasie cyklu zajęć, przykładem pierwszych miłośników sztuki, stworzymy własną kolekcję dzieł i zamkniemy ją w specjalnie przygotowanej na zajęciach gablocie – mini galerii, która będzie się rozrastać wraz z każdym spotkaniem. Może będzie to początek nowej galerii sztuki? – mówi Katarzyna Solińska z BWA Krosno.
W czasie każdych z zajęć uczestnicy dowiedzą się o najciekawszych i najważniejszych dziełach w historii sztuki. Wyciągną z nich nie tylko fascynujące historie o artystach i sztuce, ale też niecodzienne pamiątki – „eksponaty” niemalże wyjęte wprost z omawianego dzieła, z którymi będą pracować i potem wkładać je do szkatułki.
– Zasiejemy słoneczniki dla Vincenta van Gogha, będziemy nakładać złote płatki na ozdobne liście akantu oraz szukać dobrej zabawy na starych obrazach z grami. Będziemy uczyć się uważności i w przystępny sposób omawiać i pokazywać najważniejsze motywy w historii sztuki – dodaje edukatorka i prowadząca zajęcia.
Tematy planowanych zajęć w ramach cyklu „Szkatułka pełna sztuki”:
- Urządzamy gabinet miłośnika sztuki – 7 marca
- Siejemy słoneczniki dla Vincenta van Gogha – 14 marca
- Zaglądamy do pracowni barokowego malarza – 21 marca
- Poznajemy dziewczynę z perłą – 28 marca
- Odkrywamy pracownię alchemika kolorów – 4 kwietnia
- Od A do Z, czyli złocimy akanty –11 kwietnia
- W co bawią się obrazy – 18 kwietnia
- Tworzymy zielnik dla Wyspiańskiego – 25 kwietnia
Im więcej zajęć, tym szkatułka (i głowa) będzie pełniejsza sztuki, w związku z czym zachęcamy do uczestnictwa w pełnym cyklu zajęć.
Osoba prowadząca:
Katarzyna Solińska – historyczka sztuki i muzeolożka. Edukatorka historii sztuki w BWA Krosno. Autorka projektów i edukatorka w programie-wystawie „Formy podstawowe” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz cyklu edukacyjnym „Archi-przygody” Narodowego Centrum Kultury. Dwukrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz konkursu w ramach konferencji „Sztuka edukacji. Sztuka zaangażowania” organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.
Termin zajęć – każdy wtorek, godzina 18:00. (8 spotkań)
Pierwsze zajęcia: wtorek, 7 marca 2023.
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel.: 13 43 261 87, lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczegóły: Szkatułka pełna sztuki
To i ovo w historii sztuki, część czwarta „Putto” – miniPodcast
Prezentuje Katarzyna Solińska.
– Aniołek, amorek, cherubinek, kupidynek, bobasek, słodziak – putto – kogo widzimy na tak wielu przedstawieniach – na antycznych rzeźbach, amforach, mozaikach, średniowiecznych ilustracjach, renesansowych obrazach, barokowych ołtarzach, rokokowych sielankach, romantycznych i romansowych sceneriach – czy jest to ta sama postać serwowana nam przez sztukę, która ma się jak pączek w maśle na niezliczonych obrazach. Kim jest ta rozkoszna postać, często serwowana nam przez artystów z dodatkowym lukrem miłosnej otoczki – i różą – na pulchnych policzkach? – pyta Katarzyna Solińska, autorka miniPodcastu.
Przeprowadźmy szybkie badania ornitologiczne, angelologiczne i genetyczne. Przedstawmy ab ovo, od początku, krótką historię putto w historii sztuki.
Pocieszne i swawolne dziecko ze skrzydełkami – czym i kim tak właściwie jest ta wręcz ukochana przez artystów postać? – czasem widocznie zdziecinniała a czasem na wyrost dorosła. Kiedy w sztuce malec ze skrzydełkami to bożek miłości, a kiedy boski… anielski wysłannik, znak świętości, zwiastujący boskie objawienia? Jak go rozpoznać, czy też jak odróżnić amora od cherubina od putto? Kim w historii sztuki jest putto, nagi chłopiec – czasem ze skrzydełkami, a czasem bez nich, Symbolem miłości, świętości, czy wyrazem świeckości?
Odpowiedzi na powyższe pytania znajdą się w podcaście – podpowiada Katarzyna Solińska.
Link do miniPodcastu (kliknij tutaj).
Patrycja Ochała „TRWOGA w TRZEWIACH” – wystawa
– Treść linorytów wywodzi się z zainteresowania strefą nauk biologicznych. Wcześniejsze doświadczenie, poszerzone o nowe przemyślenia i warsztat tworzą warstwę formalną.
Linie biegną swobodnie, bez presji, częściowo poszarpane, agresywne, gdzieniegdzie łagodniejsze, określające kształty. Kreski przechodzą w plamy i na odwrót. Ich układy mają tworzyć wrażenie mechaniczności organizmu. Organy sprowadzone do prostych figuralnych kształtów podkreślają potraktowanie organizmu jako dobrze skonstruowanej Maszyny. Korytarze organizmu – ciało to budowla wypełniona tajemnymi przejściami, tętniąca własnym życiem.
W serii ośmiu plakatów odręczne pismo łączy się z ilustracją. Plamy i linie tworzą obraz, który ma dopowiedzieć sens zawarty w słowach. Treść tekstów to fragmenty piosenek lub ich tytuły – opowiada o swojej wystawie artystka
Patrycja Ochała – w 2013 roku ukończyła kierunek Grafika na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplomy obroniła w Pracowni Plakatu u prof. W. Grzegorczyka i Linorytu u prof. K. Skórczewskiego. Brała udział w wystawach i wydarzeniach, m.in.: “Temperatura ciała i pokojowa” 2010 (Przemyśl), ArtFest 2011 (Tarnów), “Byt i Styl” 2011 (Lublin), Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2012 (Rzeszów), Biennale Sztuki WRO 2013 (Wrocław), “Kultura miejska – WEKTOR” (Rzeszów), „WEKTOR II” (Jasło), “Plac sztuki” przy okazji Wschodu Kultury 2013 i 2014 (Rzeszów), „Róża jest różą” (Tarnów), WPA6 Ogólnopolski Festiwal Sztuki 2014 (Duszniki Zdrój), „Patch Lab” 2014 (Kraków), 650 lat Jasła 2015 (stypendium artystyczne Miasta Jasła), Wschód Kultury 2016 (Rzeszów).
Jest członkiem grupy Precyzja zajmującej się działalnością kulturalną i artystyczną w oparciu o technikę Video mapping 3D.
Marcin Płoszaj „Prowokowanie pustki” – wystawa
Wystawę można zwiedzać do 4 marca br. Wystawę do tej pory odwiedziło ponad 700 osób.
Źródło: BWA Krosno
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS