Mówi się, że Polska ma duży potencjał produkcyjny, jeżeli chodzi o płytki PCB. W naszym kraju działa wiele przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem obwodów drukowanych. Część z nich specjalizuje się w wykonywaniu jednowarstwowych płytek PCB na małe i średnie zlecenia, część skupia się wyłącznie na wytwarzaniu dwu- i wielowarstwowych obwodów głównie na eksport, a inne poza produkcją oferują również montaż kontraktowy oraz testowanie. Wybór, bez względu na potrzeby i oczekiwania inwestora, jest naprawdę spory. Na co zwrócić uwagę wtedy, gdy szuka się dostawcy usług EMS?
Ciągle przybywa firm zajmujących się tworzeniem elektroniki, ponieważ stale rośnie zapotrzebowanie zarówno na komponenty, jak i na gotowe urządzenia. Wykorzystują je przedsiębiorstwa działające w branżach takich jak przemysł, medycyna, motoryzacja, energetyka informatyka czy telekomunikacja. Dostawcy usług EMS, czyli kontraktowi producenci elektroniki, starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i spełnić ich wymagania, wytwarzając najwyższej jakości produkty w stosunkowo krótkim czasie. Niestety mimo to czasami pojawiają się utrudnienia związane np. z terminowością albo z działaniem podzespołów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy do współpracy, żeby zminimalizować ryzyko tych i innych problemów?
Zakres oferowanych usług
Istotną kwestią jest zakres oferowanych usług. W tym wypadku im większy, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ jednej firmie można wówczas zlecić cały proces – od zaprojektowania płytki PCB po jej montaż w urządzeniu docelowym. Co to daje? Po pierwsze, usprawnia działania. To ten jeden dostawca ma zrobić wszystko, żeby obwody drukowane były wytworzone w terminie. Klient nie musi się zastanawiać, jak skoordynować pracę kilku firm, kontrolować ich aktywności ani martwić się o opóźnienia. Po drugie, minimalizuje koszty. Jeżeli nie trzeba płacić za transport elementów pomiędzy jednym a drugim punktem, oszczędza się pieniądze. Po trzecie, pozwala łatwiej dopasować usługi do potrzeb swojej firmy. Wtedy, gdy chce się zlecić np. produkcję płytek PCB i ich testy funkcjonalne, warto poszukać dostawcy działającego kompleksowo.
Doświadczenie na rynku
Druga sprawa to doświadczenie. W związku z tym, że produkcja elektroniki składa się z wielu etapów, w trakcie których mogą wystąpić problemy, doświadczenie jest istotne. Dlaczego? Ponieważ jeśli producent do tej pory zrealizował z powodzeniem wiele projektów dla różnych branż, będzie w stanie przewidzieć ewentualne utrudnienia i ich uniknąć. Np. może zminimalizować ryzyko opóźnień, gdy wie, że dostępność wybranych komponentów wymaganych do realizacji zamówienia jest ograniczona i trzeba je zamówić odpowiednio wcześniej.
Zaplecze technologiczne i wyspecjalizowana kadra
Warto również zwrócić uwagę na zaplecze technologiczne dostawcy i na to, czy zatrudnia wykwalifikowaną kadrę. W tym pierwszym przypadku chodzi o to, żeby firma posiadała nowoczesny sprzęt pozwalający np. na przeprowadzenie montaży automatycznych, wykonanie testów AOI (ang. Automated Optical Inspection) czy badanie czystości jonowej płytek PCB. Jednak same urządzenia to nie wszystko. Trzeba jeszcze znaleźć specjalistów, którzy potrafią je obsłużyć. Aby udowodnić swój profesjonalizm, większość firm działających w sektorze EMS wprost mówi o tym, ilu inżynierów zatrudnia i jakim zapleczem technologicznym dysponuje.
O tym, w czym specjalizują się polscy producenci elektroniki, można przeczytać m.in. tu: https://printor.pl/polscy-producenci-elektroniki-printor/
Podejście do zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw
Niemniej istotną sprawą niż te omówione do tej pory jest podejście producenta elektroniki do zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw. Z punktu widzenia klienta ma to ogromne znaczenie, ponieważ właściwy stosunek do tych kwestii wpływa na tempo realizacji projektów oraz na optymalizację kosztów. Jeżeli procesy wewnątrz przedsiębiorstwa są dobrze zorganizowane, minimalizuje się ryzyko ewentualnych opóźnień.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS