A A+ A++

​Kilka dni temu w internecie pojawił się film dokumentujący przejazd “rządowej” kolumny, która 3 lutego poruszała się po drogowej trasie średnicowej w okolicy Rudy Śląskiej. Internauci nie szczędzili gorzkich słów pod adresem kierowcy radiowozu, który omal nie zepchnął z drogi innego pojazdu. O komentarz do zaistniałej sytuacji zwróciliśmy się do Komendy Głównej Policji. Co z niego wynika?

Z KGP odesłano nas do jednostki, na terenie operowania której doszło do zdarzenia. Sytuacja miała miejsce na trasie średnicowej, która podlega pod Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach.

Policjant nie uchylił się jednak od odpowiedzi na stawiane przez redakcję pytana.

Czy policjant może samodzielnie włączyć sygnały?

“Na jego (filmu – przy. red.) podstawie mogę jednak stwierdzić, że kolumna pojazdów SOP poruszała się w tym przypadku najprawdopodobniej w normalnym ruchu i zgodnie z obowiązującymi ogólnie przepisami ruchu drogowego, a policyjny radiowóz możemy potraktować jako uprzywilejowany w momencie użycia przez jego kierowcę sygnałów świetlnych i dźwiękowych” – stwierdził w rozmowie z Interią kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Warto dodać, że wbrew panującej opinii – załoga radiowozu samodzielnie podejmuje decyzję o włączeniu “kogutów” i nie potrzebuje do tego zgody “zewnętrznej” . Wynika to z m.in. z zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Policji, w którym czytamy, że:

Mając to na uwadze można wiec przyjąć, że decyzja o włączeniu sygnałów uprzywilejowania przez policjanta prowadzącego radiowóz była zgodna z prawem.  

Co to jest pojazd uprzywilejowany?

Sytuacja, do jakiej doszło nieopodal Rudy Śląskiej to dobry przyczynek, by przypomnieć sobie przepisy dotyczące pojazdów uprzywilejowanych. Każdy uczestnik ruchu powinien pamiętać definicję pojazdu uprzywilejowanego, zgodnie z którą jest to:

Wynika z niej np. że pojazdy wyposażone w żółte sygnały błyskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi.

Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że określenie pojazdu uprzywilejowanego obejmuje również:

W jaki sposób zachować się widząc na drodze pojazd uprzywilejowany?

Każdy uczestnik ruchu (lub inna osoba znajdująca się na drodze) są obowiązani ułatwić przejazd takiego pojazdu, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a – w razie potrzeby – zatrzymanie się.

W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów, by umożliwić swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego, należy:

  • na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku – kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu,
  • na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku – kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Czego nie można robić widząc po … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły prezydent USA Jimmy Carter „pod opieką hospicyjną”. Zrezygnował z „interwencji medycznej”
Następny artykułByły prezydent USA ciężko chory. Ostatnie chwile chce spędzić w domu z rodziną