A A+ A++

Przemoc to słowo nie schodzi z ust mieszkańców Myślenic od wczoraj … jest przemoc, jest agresja zatem potrzebna jest pomoc. Agresja budzi agresję dlatego zachęcamy do REFLEKSJI! Poniżej komentarz do tematu Marceliny Cież z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa z Myślenic.

„Po pierwsze – żadna sytuacja, w której dochodzi do przemocy, nie jest taka sama. Kontekst sytuacji jest bardzo ważny i dopóki dokładnie takiego kontekstu nie zbadamy, nie wysłuchamy każdej ze stron i nie spojrzymy na to z wielu perspektyw, nie mamy prawa oceniać, hejtować czy przyjmować jedynego słusznego zdania. 

W momencie gdy przemoc jest publiczna – zwłaszcza wtedy, gdy nagrania trafiają do Internetu – ludziom bardzo łatwo jest się wypowiadać natychmiast, bez przemyślenia swojej wypowiedzi, oceniać często pod wpływem emocji, często także po prostu hejtować. Skąd się to bierze? W Internecie czujemy się bezkarni. Internet jest polem, gdzie każdy może zaistnieć, podnieść poczucie swojej własnej wartości niestety często kosztem innych. 

Nagrania trafiające do Internetu często są jakimś wycinkiem zachowania. To za mało, by wyciągać rzetelne wnioski. 

Ludzie oglądają agresję w Internecie i wyzywają sprawcę przemocy, tym samym agresją reagując na agresję. Trzeba zastanowić się nad tym, czy chodzi tutaj o rzeczywiste zrozumienie zachowania osób i ich konfliktu, czy może szukamy sensacji, kolejnego materiału w sieci, pod którym możemy zbierać „kciuki w górę” i „kciuki w dół”. Bo swoisty lincz i wszechobecny hejt są w takich sytuacjach zawsze obecne. Nagrywanie tego typu zachowań i wrzucanie ich do Internetu oraz komentowanie najczęściej nie wynika z głębszej refleksji i chęci zrozumienia problemu, tylko z potrzeby zdobycia uznania lub wylania nagromadzonej frustracji, często w bardzo powierzchowny i przemocowy sposób.

Jeśli chodzi o zachowania agresywne, to należy pamiętać o tym, że główny wpływ na zachowanie dziecka i na to, jak będzie zachowywać się poza domem, ma właśnie środowisko rodzinne i wzorce, jakie rodzice i najbliższa rodzina przekażą dziecku. Dzieci uczą się z obserwacji. Jeżeli w domu nie ma wzajemnego szacunku i klarownego oddzielenia dobra od zła, a dzieci mogą robić to, co im się podoba, bez żadnych zasad i konsekwencji, nie możemy oczekiwać od nich, że będą mieć wypracowany – mocny system wartości, którymi później będą kierować się poza domem: w szkole, czy dalej, w dorosłym życiu.

Przede wszystkim ważne jest, by zacząć od podstaw i przekazywać dzieciom wzorce poprzez swoje zachowanie. Małe dzieci jeszcze nie rozumieją tego, co możemy im przekazać słowami, jednak od urodzenia obserwują swoje otoczenie. Widzą, jak ich najbliższe środowisko, a zwłaszcza rodzice, traktują siebie nawzajem i uczą się takiego zachowania jakie jest im prezentowane. Jeżeli rodzice okazują sobie miłość i wzajemny szacunek, jeżeli pokazują dziecku, że należy się dzielić z innymi i bronić słabszych, dziecko takie właśnie wzorce będzie czerpać i tego będzie się uczyć. Jeśli natomiast sytuacja jest odwrotna, dziecko uczy się egoizmu czy wszelkiego rodzaju przemocy, to żadne słowa stojące w opozycji do zachowania nie sprawią, że będzie się zachowywać tak, jak mu dorośli nakażą. Dotyczy to sytuacji zarówno w domu, wśród najbliższych, jak i w szkole. Należy pamiętać o tym, że wychowujemy dzieci nie dla siebie, a dla świata. 

Dzieci czerpią wzorce z zachowania osób dorosłych. Obserwują i naśladują konkretne zachowania. Rodzice, nauczyciele oraz najbliższa rodzina czy osoby bliskie odgrywają ogromną rolę w wychowaniu, ponieważ to oni od najmłodszych lat dziecka mają za zadanie uczyć pozytywnych wartości oraz przestrzegania zasad, norm i ponoszenia konsekwencji za niewłaściwe zachowanie.

Także na pytanie „jak pomóc?” należy odpowiedzieć: spróbować naprawdę przyjrzeć się sytuacji i osobie dokładnie, wielopłaszczyznowo. Rozmawiać o granicach, które należy chronić i szanować i których należy nie przekraczać. Ale przede wszystkim działać od podstaw, tzn. zapobiegać, a nie leczyć. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRelaks na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku
Następny artykułW deszczowy dzień docenisz wiatę