A A+ A++

Śnieg i temperatury poniżej zera to idealne warunki do szkoleń dotyczących zagrożeń pojawiających się wraz z zimową aurą. W dniach 11 – 12 lutego 2023 roku na terenie zbiornika wodnego w Husowie Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego. Szkolenie prowadzone było wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Łańcucie oraz jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej: OSP Husów, OSP Tarnawka, OSP Markowa i OSP Kraczkowa. Współpraca służb podczas zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego jest nieunikniona i konieczna w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Ćwiczenie zorganizowano w dwóch częściach. Instruktorzy szkolenia – strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Łańcuta omówili zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa działań ratowniczych na lodzie oraz przekazali podstawowe wiadomości o zagrożeniach na lodzie. Uczestnicy po zapoznaniu się ze specjalistycznym sprzętem, technikami ratownictwa lodowego i samoratownictwa przeszli do części praktycznej.

Na tym etapie podkarpaccy Terytorialsi uczyli się zasad udzielania pomocy osobom na zamarzniętych akwenach wodnych, w tym: bezpiecznych sposobów dotarcia do osób poszkodowanych, stworzenia drogi dostępu oraz ewakuacji zagrożonych osób, samodzielnego ratowania po załamaniu się lodu, metod zabezpieczenia i asekuracji ratowników. W czasie zajęć wykorzystywany był sprzęt będący na wyposażeniu PSP i 3 PBOT w tym m.in. kombinezony do pracy w wodzie, skafandry nurkowe, deski lodowe, liny oraz kamizelki ratunkowe.

Szkolimy się dzisiaj m.in. z zakładania kombinezonów do pomocy osobom które się topią. Cały proces ma na celu przeszkolenie żołnierzy jak ubierać kombinezon oraz w jaki sposób pomagać sobie nawzajem, by zrobić to szybko i sprawnie. W dalszej kolejności będziemy się szkolić ze sposobów podchodzenia do tonącego, jak z nim postępować oraz w jaki sposób pomóc. Mając na uwadze, że po paru minutach poszkodowani tracą znaczną ilość ciepła i wpadają w hipotermię. – wyjaśnia szer. Łukasz Lasek, żołnierz 31 batalionu lekkiej piechoty.

Zdobyte przez strażaków podczas rzeczywistych akcji ratunkowych umiejętności i doświadczenie, którym podzielili się z żołnierzami uzupełnią i wzbogacą potencjał 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nabyte nowe umiejętności będą mogły być wykorzystane między innymi przez żołnierzy wykonujących zadania na granicy polsko-białoruskiej, w miejscu gdzie znaczną jej część stanowi rzeka Bug.

Terytorialsi regularnie uczestniczą w zajęciach dotyczących działań kryzysowych, a szkolenie wodne jest jednym z nich. Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz stosowanie innowacyjnych metod szkoleniowych w tym z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego. Tego typu szkolenia z innymi służbami są uzupełnieniem zdolności oraz zdobyciem kluczowych kompetencji przydatnych w codziennym życiu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDe Care – Przysmaki Świata
Następny artykułNowa wystawa plastyczna w Bibliotece Powiatowej