A A+ A++

Jedna z płyt głównych Asusa może posiadać wadę materiałową, która skutkuje problemem korozji w przypadku użycia niektórych systemów chłodzenia wodnego. Zobacz, na co uważać w przypadku tego modelu.

Źródło fot. ShreddingG / Reddit

i

W SKRÓCIE:

Część posiadaczy płyty głównej Asus ROG Maximus Z690 Formula boryka się z dość nietypowym problemem. Okazuje się, że najważniejszy podzespół w ich komputerze koroduje. Blok wodny umieszczony w tej płycie zdaje się posiadać wadę materiałową – źle reaguje na niektóre podłączone do niego systemy chłodzenia wodnego.

Korozja bloku wodnego płyty Z690 Formula

Płyta główna Asus ROG Maximus Z690 Formula (jej cena to około 4 tys. zł) posiada hybrydowe rozwiązanie – moduł chłodzący regulatory napięcia EK Crosschill III oferuje możliwość podłączenia chłodzenia wodnego. Użytkownicy raportują jednak, że blok chłodzenia ulega korozji. Materiał, z którego jest wykonany, reaguje z płynem chłodzącym, szybko wypełniając go produktami reakcji, które pogarszają jego właściwości termoprzewodzące. Gdy osadu nagromadzi się wystarczająco dużo, może on nawet zapchać pompę układu.

Masz tę płytę główną Asusa? Uważaj, jakie chłodzenie wodne stosujesz - ilustracja #1

Skorodowany blok układu chłodzenia na płycie Z690 Formula. Źródło: ShreddingG / Reddit

Użytkownik płyty Z690 Formula, który po 8 tygodniach zauważył problem (zmiana barwy płynu), napisał w tej sprawie wiadomość do firmy EK, której chłodzenie wodne posiadał. Odpowiedź sugeruje, że problem jest znany, a jego przyczyna może być zaskakująca:

Z przykrością informujemy, że płyta główna Asus ROG Maximus Z690 Formula jest niekompatybilna z naszym rozwiązaniem EK-Quantum Momentum, VRM Bridge ROG Maximus Z690 Formula, jak również z innymi produktami EK opartymi na miedzi. (…) Niestety, EK i ASUS odkryły problem korozji bloku VRM. Już teraz ściśle pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu i oferujemy wsparcie dla wszystkich dotkniętych nim klientów.

Sugestia, że problemy dotyczą systemów opartych na miedzi może świadczyć o materiale, z jakiego został wykonany blok chłodzenia regulatorów napięcia płyty głównej. Choć Asus twierdzi, że elementy są niklowane, najprawdopodobniej głównym składnikiem stopu jest aluminium. W komentarzach do linkowanego postu użytkownik Reddita pisze, iż zadrapał wierzchnią warstwę bloku chłodzenia i pod spodem było coś, co wygląda właśnie jak aluminium.

Może warto zmienić płytę główną?

Ogniwo galwaniczne w komputerze

Połączenie miedzi i aluminium w chłodzeniu wodnym nie jest dobrym pomysłem. Tutaj nawet nie powinno się mówić o korozji, a o reakcji galwanicznej (dlatego użycie płynu z dodatkami antykorozyjnymi nic nie da). Aluminiowy blok cieplny i miedziane elementy reszty układu (radiatory) zanurzone w cieczy chłodzącej stają się elektrodami, a płyn – elektrolitem. Asus nie określił dokładnie, z jakiego materiału jest wykonany blok chłodzenia na płycie ROG Maximus Z690, co może wprowadzać w błąd, a przecież konstruktorzy chłodzenia wodnego muszą uważać, aby przypadkiem nie stworzyć elektrycznego ogniwa w komputerze.

Masz tę płytę główną Asusa? Uważaj, jakie chłodzenie wodne stosujesz - ilustracja #2

Produkty reakcji elektrochemicznej mogą zapchać układ chłodzenia. Źródło: ShreddingG / Reddit

Producent płyty głównej Z690 zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniem tego problemu, zarazem zachęcając do kontaktu z lokalnym wsparciem:

ASUS przygotowuje odpowiednie zastępcze hybrydowe rozwiązanie termiczne VRM dla wszystkich, których dotyczy ten problem. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z lokalnym zespołem wsparcia technicznego firmy ASUS.

Tymczasem, mając na uwadze wysokie prawdopodobieństwo użycia aluminium w bloku chłodzenia płyty Z690 Formula, zalecamy stosować chłodzenie wodne także oparte na elementach aluminiowych (na pewno należy unikać miedzi).

Może Cię zainteresować:

Masz tę płytę główną Asusa? Uważaj, jakie chłodzenie wodne stosujesz - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajmłodsi mieszkańcy Otmuchowa wiedzą jak dbać o bezpieczeństwo
Następny artykułKoszmarny wypadek na ruchliwej trasie. Nie żyje mężczyzna