A A+ A++

W styczniu krajowe zużycie prądu zmniejszyło się o ponad 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Nie licząc pandemicznego lockdownu z początku 2020 r., jest to najsilniejszy spadek od 10 lat – wskazują analitycy BM Pekao.

Mocny spadek zużycia prądu w Polsce
fot. Bacho / / Shutterstock

15 088 GWh wyniosło w minionym miesiącu krajowe zużycie energii elektrycznej – informują PSE. Rok wcześniej było to blisko 15,9 TWh.

Analitycy Biura Maklerskiego Pekao wskazują, że na ograniczenie zużycia prądu istotny wpływ miały wyższe niż zazwyczaj temperatury. “W styczniu średnia temperatura wyniosła 2.7°C i była wyższa o 2°C od temperatury zanotowanej rok temu, a także wyższa o 3.8°C od średniej styczniowej temperatury w latach 2007-2022” – napisali na Twitterze.

Ale redukcji zużycia energii elektrycznej sprzyjały również inne czynniki. Od stycznia weszło w życie “zamrożenie” cen prądu dla gospodarstw domowych. Ceny faktycznie jednak wzrosły za sprawą podwyżki VAT z 5 proc. do 23 proc. Według GUS nośniki energii (nie tylko prądu) w styczniu były o 10,4 proc. droższe niż w grudniu oraz o 34 proc. wyższe niż w styczniu 2022 roku. Do oszczędności skłaniały nie tylko wyższe koszty, ale i ich dodatkowy potencjalny wzrost. Zamrożone ceny netto (bez VAT) obowiązują bowiem do określonego rocznego limitu zużycia: 2 MWh, 2,6 MWh lub 3 MWh. Silniej wzrost rynkowych cen prądu odczuwają duże firmy, które nie mogą liczyć na taką samą ochronę jak mniejsze przedsiębiorstwa czy gospodarstwa domowe.

Zapotrzebowanie na energię może również ograniczać hamowanie gospodarki. Roczna dynamika wzrostu zwalniała w minionym roku z 8,6 proc. w I kwartale przez 5,8 proc. w II kwartale i 3,6 proc. w III kwartale do 2 proc. w IV kwartale. Analitycy spodziewają się, że w I kwartale 2023 r. PKB Polski skurczy się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W poniedziałek poznamy dane o produkcji przemysłowej w styczniu.

MKa

Źródło:
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo Twój rower? Zobacz gdzie możesz się po niego zgłosić
Następny artykułRosyjski czołg zniszczony. Wystarczył dron, sznurek i granat