Wraz z przyjęciem nowego budżetu na pracowników na Wyspach czekają także ważne zmiany z National Insurance oraz z Universal Credit. Okazuje się, że jest to kosztowny cios, który brytyjski rząd wymierzył w rodziny i pracujących w Wielkiej Brytanii, bowiem mogą przez to utracić sporą część swoich dochodów.
Zobacz także:
Jak informuje Independent, cięcia Universal Credit oraz wzrost National Insurance spowoduje, że wielu rodzinom na Wyspach, w tym także i Polakom, ciężko będzie związać koniec z końcem. Miliony pracujących na Wyspach na własny rachunek zobaczy i mocno odczuje wzrost National Insurance.
Okazuje się, że wzrost podatku dla takich osób oraz inne zapowiedziane przez kanclerza Philipa Hammonda zmiany, w tym cięcia Universal Credit, spowodują, że tysiące rodzin utraci do 16% swoich dotychczasowych dochodów. The House of Commons Library stwierdziło, że samozatudniona matka z dwójką dzieci na 10 tysięcy funtów rocznie utraciłaby 16% dochodu w momencie, gdy wszystkie zmiany zaczną obowiązywać.
The House of Commons Library wykonało analizę wzrostu ubezpieczeń społecznych na polecenie polityka Partii Pracy Owena Smitha. Okazało się również, że rodzice pracujący na własny rachunek, na 20 tysięcy funtów rocznie odczuje utratę około 12% swoich dochodów. Oczekuje się, że około miliona osób pracujących na własnych rachunek zostanie dotkniętych zmianami.
Jeśli zmiany nie weszłyby w życie, to rodzina zarabiająca 10 tysięcy funtów rocznie mogłaby zobaczyć wzrost swoich dochodów nawet do 16457 funtów. Na razie jednak rząd obstawia przy swoim i twierdzi, że w ten sposób usunie wszelkie zakłócenia z systemu podatkowego. Postawa rządu wspierana jest przez prestiżowy Institute for Fiscal Studies.
Wielu z polityków uważa jednak, że będzie to porażka i krytykuje rząd. „To będzie bez wątpienia największy błąd w budżecie Philipa Hammonda. Partia Pracy w ciągu najbliższych tygodni będzie się koncentrować na odwróceniu tego” zapowiedział Owen Smith.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: Atlaspix / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS