A A+ A++

Wraz z przyjęciem nowego budżetu na pracowników na Wyspach czekają także ważne zmiany z National Insurance. Polacy oraz inni mieszkańcy Wielkiej Brytanii pracujący na zasadzie samozatrudnienia, będą musieli zapłacić więcej i to nie mało, bo nawet o 240 funtów. Składki pozostałych pracowników będą jednak spadać.

r e k l a m a





Zobacz także:

Jak podaje BBC, kanclerz Philip Hammond potwierdził, że miliony pracujących na Wyspach na własny rachunek zobaczą wzrost National Isurance. Z powodu 2 procent wzrostu NIC dla samozatrudnionych, miliony osób zapłacą średnio 240 funtów rocznie więcej. Omawiając zmiany ministrowie zapewnili jednak, że zarabiający 16250 funtów lub mniej zobaczą, że ich składki NI będą spadać.

Choć kanclerz został mocno skrytykowany, za złamanie obietnicy o niepodnoszeniu podatków, eksperci z Institute for Fiscal Studies (IFS), który tradycyjnie analizuje podatki nakładane przez rząd i niezależnie planuje państwowy budżet dzień po jego ogłoszeniu poparł zmiany i przyznał, że wzrost NIC dla samozatrudnionych zamknął niewielką część niesprawiedliwej szczeliny pomiędzy samozatrudnionymi, a innymi pracownikami.

– System podatkowy, który pobiera tysiące funtów więcej podatku od pracowników wykonujących tę samą pracę, jedynie na innych umowach, potrzebuje reform. Te zmiany są małymi krokami w dobrym kierunku. Ale to jest przyklejanie plastrów, a nie fundamentalne spojrzenie na podstawy opodatkowania oraz stawki podatku, które jest konieczne – komentuje Paul Johnson, dyrektor dyrektor niezależnego think tanku IFS.

Jednak wiele osób i małych podmiotów gospodarczych założyło firmy poprzez utworzenie spółki i płacą sobie poprzez dywidendy. Zmiany oznaczają, że podstawowa stopa podatnika, który otrzymuje ponad 5000 funtów dywidendy, będzie musiał zapłacić dodatkowe 225 funtów podatku. Przy wyższych stawkach podatkowych ludzie zapłacą nawet 975 funtów.

Johnson dodał, że stary system ubezpieczenia społecznego zniekształcał również rynek pracy, będąc ogromną zachętą dla przedsiębiorstw, by współpracować z ludźmi, którzy pracują dla nich, ale na własny rachunek, a nie jako pracownicy.

Paulina Lęcznar / POLEMI.co.uk
Fot.: PHOTOCREO Michal Bednarek / Shutterstock

Linki sponsorowane



Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!


Warto przeczytać…

Grafika

Grafika

Grafika

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak cnotę stracić, a rubla nie zarobić
Następny artykułBohater, który ukrywał się w roli woźnego