Wielka Brytania przygotowuje się do starcia z telefonami „szytymi na miarę”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych domaga się kryminalizacja zarówno sprzedaży, jak i posiadania zaszyfrowanych telefonów, które są wykorzystywane do celów przestępczych.
„Zbyt szerokie i słabo zdefiniowane” – tak obrońcy praw obywatelskich już określają tę propozycję i nie ma w tym nic dziwnego. W tym momencie prawie nieoficjalnym wymogiem jest, aby zasady potencjalnie ograniczające wolność były sformułowane właśnie w sposób pozwalający na szeroką interpretację. I jeśli nie zostanie to udoskonalone i zawężone, (nie)zamierzoną konsekwencją niektórych przyszłych przepisów wynikających z wniosku może być zakazanie „szyfrowanych telefonów na zamówienie” Po raz kolejny proponowane środki są uzasadniane jako konieczne, aby pomóc organom ścigania w walce z poważną i zorganizowaną przestępczością, ale ci, którzy obawiają się podobnych wysiłków rządów na całym świecie, twierdzą, że może to być próba kolejnej bitwy na „wojnie z szyfrowaniem”.
Pod pretekstem walki z przestępczością, Wielka Brytania chce zakazu sprzedaży i posiadania szyfrowanych telefonów, które wykorzystywane są do prowadzenia bezpiecznych rozmów.
Minister spraw wewnętrznych Suella Braverman stwierdziła w zaproszeniu na konsultacje otwarte dla społeczeństwa, które potrwają do 21 marca, że istnieją dwie propozycje możliwych przyszłych przepisów, których celem jest pomoc organom ścigania w poprawie ich reakcji na przestępstwa. Pierwsza propozycja dotyczy kilku kwestii, wśród których są „wyrafinowane szyfrowane urządzenia komunikacyjne wykorzystywane do ułatwiania przestępczości zorganizowanej”, schowki do ukrywania i transportu nielegalnych towarów, szablony cyfrowe, które można wykorzystać do wydrukowanych w 3D komponentów broni palnej; oraz prasy do pigułek używane w dostarczaniu nielegalnych narkotyków.
Pierwsza kategoria, dotycząca „wyrafinowanych zaszyfrowanych urządzeń komunikacyjnych”, została podniesiona we wniosku w celu ukierunkowania na zmodyfikowane i wykonane na zamówienie urządzenia, które umożliwiają dostęp do różnych platform. Osoby, którzy dostarczają, modyfikują i posiadają „te wykonane na zamówienie urządzenia”, będą na celowniku policji, przy czym przepisy „nie będą miały zastosowania do dostępnych na rynku telefonów komórkowych ani dostępnych na nich aplikacji do szyfrowania wiadomości”. Brzmi to uspokajająco, ale starszy prawnik i zastępca radcy prawnego Privacy International, Ioannis Kouvakas, był ostrożny w swoich komentarzach dla portalu Motherboard. Twierdzi on, że ten ostatni zapis znajduje się we wniosku „w tej chwili”.
Przypomnijmy, że niedawno europejskie organy ścigania zamknęły szyfrowany komunikator Exclu i aresztowały jego administratorów. Wszystko zaczęło się po zajęciu starego bunkra NATO, gdzie hostowano m.in. mirror The Pirate Bay. Komunikator był popularny m.in. wśród przestępców.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS