A A+ A++

Hasło miejskiej kampanii nie bez powodu, po raz drugi, towarzyszy naszym działaniom mającym na celu zwiększanie świadomości mieszkańców Krakowa o klimacie, jego zmianach i konsekwencjach tych zmian dla nas. W tym roku ponownie skupimy się na wysiłkach podejmowanych przez miejskie instytucje na rzecz klimatu oraz działaniach, które może podjąć każdy z nas, by sprzyjać, a nie szkodzić klimatowi.

Fot. klimat.krakow.pl

Kampania podzielona została na pięć bloków tematycznych, szczególnie istotnych dla ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian:

  • PrzetwarzajMY surowce – poświęcony właściwej gospodarce odpadami i przetwarzaniu surowców
  • ChrońMY zieleń – dotyczący zieleni w mieście
  • SzanujMY wodę – poruszający ważną kwestię oszczędnego gospodarowania wodą
  • PodróżujMY ekologicznie – skupiający się na kształtowaniu przyjaznych klimatowi nawyków transportowych
  • OszczędzajMY energię – traktujący o sposobach oszczędzania  i zmniejszania zapotrzebowania na energię

Wspierać w tych działaniach będzie nas model Unikaj-Zastąp-Ulepsz (z ang. Avoid-Shift-Improve), polecany przez Międzynarodowy Zespół do spraw Zmian Klimatu oraz portal Nauka o Klimacie.

Zgodnie z tym modelem, w pierwszej kolejności podejmujemy działania, które najłatwiej wprowadzić w życie, tj. unikanie zachowań, które niekorzystnie wpływają na klimat np. pozostawanie włączonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, czy codzienne podróżowanie samochodem w pojedynkę. W kolejnym kroku zastępujemy szkodliwe działania proklimatycznymi, np. korzystając z wielorazowych opakowań. Na koniec ulepszamy, czyli poprawiamy wydajność – to najtrudniejsze, ale i najbardziej skuteczne inicjatywy, których przykłady to np. termomodernizowanie budynków czy zbieranie wody opadowej.

– W tym roku zaplanowaliśmy wiele wydarzeń i niecodziennych inicjatyw, wpisujących się w tematykę kampanii. Będziemy o nich informować na bieżąco na naszej stronie internetowej – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.

Zimą o odpadach

Pierwszą część kampanii, w miesiącach zimowych, poświęcimy tematyce gospodarowania odpadami. Będzie można dowiedzieć się m.in. Jak właściwie segregować odpady? Jak dać używanym przedmiotom drugie życie? Gdzie oddać zużyte elektroodpady lub niepotrzebne meble?

W te działania wpisuje się akcja z dziewięcioletnim stażem organizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie i Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka, czyli walentynkowe rozdawanie budek lęgowych i karmników. Budki lęgowe dla ptaków będzie można odebrać we wtorek, 14 lutego, w dwóch lokalizacjach:

  • o godz. 10.30 przed otwieranym tego dnia Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a (w tym miejscu rozdanych zostanie ok. 100 sztuk)
  • ale i o tradycyjnej porze – o godz. 12 na placu Wszystkich Świętych (ok. 900 sztuk). 

Więcej o tegorocznej odsłonie akcji w artykule „Zakochaj się w klimacie. Budki lęgowe i karmniki dla krakowian”.

Proklimatyczne wydarzenia przez cały rok

W kolejnych miesiącach zaprosimy mieszkańców do udziału w warsztatach upcyclingowych, podczas których wspólnie tworzyć będziemy ekologiczną chemię i kosmetyki, przetwarzać produkty z drugiego obiegu, takie jak ubrania, szkło i plastik, by nadać im nowe życie jako przedmiotom codziennego użytku.

Jak co roku będą  mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wydarzeniach plenerowych, piknikach i spotkaniach, podczas których prezentować będziemy działania miasta w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Będzie to także okazja do wspólnej edukacji i kreowania proklimatycznych podstaw w duchu dobrej zabawy dla mieszkańców w każdym wieku.

Uczniów szkół ponadpodstawowych zapraszamy do Krakowskiej Akademii Klimatu, która wystartuje 28 lutego. Jest to projekt, który łączy wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. To także dyskusje z twórcami filmów, ekspertami ONZ, przedstawicielami Miasta Krakowa odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju oraz samą młodzieżą. Więcej o Akademii można przeczytać tutaj. Z kolei w sierpniu zaprosimy mieszkańców na odbywający się corocznie pod Wawelem Green Film Festiwal.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, by hasło „Kraków w dobrym klimacie” towarzyszyło również w codziennych wyborach. Liczymy, że miejska kampania zachęci każdego krakowianina do podejmowania działań mających na celu ochronę zasobów naturalnych i klimatu.

Czeka nas mnóstwo atrakcji, śledźcie naszą stronę internetową, Ekokalendarz, w którym będzie można znaleźć zapowiedzi wszystkich miejskich wydarzeń i profil „Kraków w dobrym klimacie” na Facebooku.


pokaż metkę


Autor:

Kamil Popiela


Osoba publikująca:

Tomasz Róg


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2023-02-13


Data aktualizacji:

2023-02-13

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków. Urodziły się pięcioraczki. W domu czeka na nie siedmioro rodzeństwa
Następny artykułAktualna sytuacja epidemiologiczna w Jaworznie – 13.02.2023