A A+ A++

Kary 12 lat więzienia dla białoruskiego aktywisty Alesia Bialackiego, szefa Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna” i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, zażądał w czwartek prokurator na procesie działaczy Wiasny trwającym w Mińsku.

Prokurator Alaksandr Karol zażądał także kary 11 lat więzienia dla współpracownika Bialackiego Walancina Stefanowicza i dziewięciu lat więzienia dla innego działacza Wiasny Uładzimira Łabkowicza. Bialacki i jego koledzy są więzieni od ponad półtora roku; zostali zatrzymani w lipcu 2021 roku.

Wypowiedź prokuratora, o której poinformował portal Nasza Niwa oznacza, że oskarżenie domaga się maksymalnego wymiaru kary dla Bialackiego. Zarzuty, które mu postawiono grożą karą od 7 do 12 lat pozbawienia wolności.

Zaocznie na procesie sądzony jest także inny działacz Wiasny, Zmicier Sałajeu, któremu udało się uciec z Białorusi. Prokurator zażądał dla niego 10 lat więzienia.

Ponadto zażądał kary grzywny dla każdego z działaczy w wysokości 185 tys. rubli (ponad 73,2 tys. dolarów).

Akta sprawy liczyły 283 tomy, po 300 stron każdy; jest to rekord w procesie politycznym działaczy Wiasny, podczas którego wyznaczono również około 100 świadków i przeprowadzono 120 rewizji w całym kraju – pisze Nasza Niwa.

Zobacz również:

Przejście w Bobrownikach zamknięte. “Opcja atomowa”

Legendarny obrońca praw człowieka

60-letni dziś Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna” w 1996 roku. Organizacja została zdelegalizowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki w 2003 roku, jednak nigdy nie przerwała działalności. Na fali represji po protestach powyborczych na Białorusi w 2010 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia za rzekome niepłacenie podatków. Stało się to nie bez udziału Polski i Litwy. Rządy obu krajów przekazały bowiem Białorusinom informacje o kontach bankowych, jakie posiadał Bialacki. W 2014 roku wyszedł na wolność w ramach amnestii.

W rozmowie z RMF FM wspominał, że siedział w celu z zabójcami, gwałcicielami i narkomanami. Pracował w szwalni. Stracony kawał życia – tak kwitował te ponad tysiąc dni za kratami. Nie ma jednak najmniejszej urazy do Polski, za to, że przyczyniła się do jego uwięzienia. Widać, że ludzie u was na tyle długo żyją w demokratycznym społeczeństwie, że niezupełnie dobrze rozumieją sytuację, w jakiej znajdują się białoruscy obywatele – podkreślał.

W 2021 roku został umieszczony w areszcie pod sfingowanymi zarzutami. Początkowo władze oskarżały go o “niepłacenie podatków”. Potem zarzuty zmieniono na “kontrabandę” i “finansowanie protestów”.

W 2022 roku Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie Stowarzyszeniem Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.

Zobacz również:

Ruszył proces noblisty i obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPromieniowanie kosmiczne pomogło w prześwietleniu i zbadaniu reaktora atomowego
Następny artykułSzef MSWiA zawiesił ruch na przejściu w Bobrownikach!