A A+ A++

Do Urzędu Miasta w Chorzowie wpłynął wniosek dewelopera, który chce postawić na terenie po hali MTK osiedle mieszkaniowe. Chodzi o ustalenie „lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i towarzyszącej”. Co na to chorzowscy radni?

Wraca sprawa budzących kontrowersje planów budowy osiedla mieszkaniowego na terenach po Międzynarodowych Targach Katowickich na ulicy Targowej. O katastrofie budowlanej, która wydarzyła 28 stycznia 2006 roku przypomina pomnik z nazwiskami 65 ofiar. Rannych zostało wówczas ponad 170 osób. Była to największa tego typu katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski.

Przez kilkanaście lat władze Chorzowa, Skarb Państwa, ani przedsiębiorstwo zajmujące się organizacją wystaw (które złożyło wniosek o upadłość pod koniec 2011 roku) praktycznie nie ingerowali w ten teren. Na pozostałej części MTK działalność targowa była prowadzona jeszcze przez kilka lat po katastrofie.

Teren przeszedł w ręce spółki Atal w 2018 roku. Deweloper, którego zamiarem jest budowa osiedla mieszkaniowego w tym miejscu – w którym wiele lat temu funkcjonował Ośrodek Postępu Technicznego (OPT) – rozebrał pozostałości zawalonej hali. W tej chwili prace na działkach na ul. Targowej nie są prowadzone, lecz wkrótce może się to zmienić.

Aby powstało osiedle w tej lokalizacji zgodę musi wyrazić Rada Miasta Chorzów, gdyż teren po OPT/MTK w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest przeznaczony pod działalność usługową i handlową, a nie mieszkaniową. Spółka Atal ma jednak zamiar oprzeć inwestycję o zapisy „lex deweloper”.

Deweloper złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji

Na początku stycznia tego roku do biura Urzędu Miasta Chorzów wpłynął wniosek dewelopera o „ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i towarzyszącej”. Zgodnie z zamiarem firmy Atal, na Targowej miałaby powstać inwestycja mieszkaniowa w postaci trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami, garażami podziemnymi wraz z infrastrukturą techniczną i drogową. Deweloper zobowiązał się również do budowy szkoły podstawowej dla dzieci przyszłych lokatorów.

Uwagi do wniosku firmy Atal można było składać do 3 lutego 2023 r. i wiele wskazuje na to, że jednym z projektów uchwał, którymi zajmą się chorzowscy radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta 16 marca będzie właśnie kwestia zgody na lokalizację tej inwestycji.

Atal pod koniec 2022 roku zaprezentował wizualizację osiedla przy ul. Targowej w Chorzowie. Inwestycja – zdaniem firmy – jest „szansą na regenerację zdegradowanego terenu i nadanie mu nowej funkcji z zachowaniem istniejącej substancji przyrodniczej”. Trzy kaskadowe budynki mieszkalne mają zająć powierzchnię ok. 17 proc. działki, będącej własnością Atal od 2018 roku.

Naszą intencją jest stworzenie na tym terenie nowoczesnego, przyjaznego środowisku i ludziom osiedla, które będzie dobrym miejscem do życia. Osiedla, które sąsiadując z Parkiem Śląskim, będzie wobec niego komplementarne. Rozwiązania, które zamierzamy wdrożyć, mają zapewnić przyszłym mieszkańcom jak największy komfort oraz sprzyjać oszczędzaniu zasobów naturalnych i mobilności transportowej. To m.in. technologie wykorzystujące energię słoneczną i wodę deszczową, czy też umożliwiające ładowanie pojazdów elektrycznych. Osiedle będzie łączyć się z siecią miejskich dróg rowerowych – zapewnia deweloper.

Deweloper zapewnia, że nadrzędnym celem inwestycji jest nadanie takich cech zabudowie, aby harmonijnie wkomponowała się w sąsiedztwo parku i zielone otoczenie.

Aktualnie na obszarze opracowania projektowego dotyczącego osiedla zieleń stanowi 43 proc. powierzchni. Koncepcja zakłada zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej do 64 proc. Będzie to możliwe dzięki zaplanowaniu licznych stref zieleni (także w zdegradowanych miejscach, jak np. w miejscu dawnego budynku skate parku), a także posadzeniu łąk kwietnych i innych form przyrodniczych – przekonuje firma Atal.

Społecznicy walczą o tereny po OPT/MTK

Zapewnienia dewelopera nie przekonują społeczników, którzy od dawna protestują przeciwko planom tworzenia zabudowy mieszkaniowej w tym miejscu. Członkowie Stowarzyszenia Nasz Park, które działa na rzecz zachowania terenów po OPTK/MTK w historycznych granicach Parku Śląskiego i przywrócenia im typowo parkowego, rekreacyjnego charakteru złożyli obszerne uwagi do wniosku dewelopera. Nadawcami pisma jest nie tylko stowarzyszenie, ale również Rada Dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec i Rada Dzielnicy Dąb. Udowadniają, że inwestycja na którą Atal złożył wniosek nie spełnia warunków, których wymaga ustawa „lex developer”.

Społecznicy zauważyli sprzeczność wniosku dewelopera względem uzasadnienia i Art. 5.3. Ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących z 5 lipca 2018 roku. Mowa o przeznaczeniu inwestycji „lex deweloper” w ramach ułatwienia dostępności mieszkań dla osób o przeciętnych i niskich dochodach, a jak wynika z odpowiedzi na interpelację chorzowskiej radnej Agnieszki Stępień, grupa społeczna dla której ma powstać osiedle to osoby ponadprzeciętnie zarabiające ( wiceprezydent Chorzowa w ww. piśmie wskazał, że w grupie tej znalazło 950 osób o dochodzie 18 tys. złotych miesięcznie i 475 osób o dochodzie 12 tys. złotych miesięcznie).

Rada Miasta z Prezydentem planuje w tym roku wydać kilkanaście milionów złotych na przygotowanie infrastruktury (drogi, kanalizację i transport) dla inwestycji dewelopera […]. Rada Miasta ma wszystkie wyliczenia i mimo faktów liczy na mityczne dochody od osób, które kupią mieszkania pod inwestycje od dewelopera. Głosowanie odbędzie się w ciągu najbliższego miesiąca. Miasto ma 60 dni od 13 stycznia 2023 r. (dzień złożenia wniosku przez Atal) na decyzję. Kciuki za drenaż budżetu trzyma spółka Green Park Silesia, która zamierza zamienić 4,7 ha lasu przy alei Planetarium na wieżowce pełne przytulnych mieszkań. W Chorzowie popiera się inwestycje mieszkaniowe dla bogatych. W Stowarzyszeniu Nasz Park uważamy, że miasto z podatków mieszkańców Chorzowa zamierza “nabijać” kabzę deweloperowi ograbiając Park Śląski, a przy tym nas wszystkich z jego historycznych terenów – przekonują społecznicy, powołując się na internetową wypowiedź Roberta Torbusa.

To nie wszystko. Społecznicy wyjaśniają, że inwestycja jest sprzeczna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta Chorzów z 2000 roku (sam teren inwestycji w Studium… z 2021 roku nie został wskazany jako obszar przekształceń, co oznacza, że uchwała nie przewiduje zmiany obecnego zagospodarowania, tym bardziej do przekształceń funkcjonalnych w kierunku zabudowy mieszkaniowej). Członkowie Stowarzyszenia punktują kolejno – teren nie jest dobrze skomunikowany i nie posiada uzbrojenia w zakresie wody, kanalizacji, ścieków opadowych, ciepłowniczej (co wiąże się z nowymi inwestycjami na koszt podatników z Chorzowa).

Pełna treść uwag dostępna poniżej:

W latach 60-tych XX wieku, kiedy budowano w Parku Kultury i Wypoczynku (dziś Park Śląski) obiekty Ośrodka Postępu Technicznego uznano, że będą tam budowane obiekty targowe, wystawiennicze i związane z tym konferencyjne, edukacyjne, gastronomiczne itp. maksymalnie dwukondygnacyjne z tego powodu, że jest to teren po eksploatacji górniczej. Zapisano to w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To miało sens i ma nadal –  mimo, że mamy nowe technologie w tym zakresie. Dzisiaj zamierza się tam budować betonowe bloki z podziemnymi garażami od 5 do 9 kondygnacji zagrażające kondycji przyrody Parku. Jest po prostu nieprzyzwoite budowanie na tym terenie – mieszkań, zamiast oddanie go i przeznaczenie do zagospodarowania na cele publiczne związane z Parkiem tak, jak przewidywał to akt notarialny przekazania terenów Skarbu Państwa – Miastu Chorzów – przekonują członkowie Stowarzyszenia Nasz Park.

Społecznicy zapowiadają obecność na marcowej sesji Rady Miasta Chorzów i apelują o przybycie do wszystkich, którym leży na sercu los terenów po OPT/MTK.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJessica Pegula przerywa milczenie. Opowiedziała o rodzinnym dramacie
Następny artykułAtari wydało limitowana serię kartridży dla konsoli Atari 2600. Chętni nie mieli jednak zbyt wiele czasu na decyzję o zakupie