A A+ A++

ChCK

Dzięki wyjątkowej inicjatywie Stowarzyszenia Kin Studyjnych realizowanej we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studium DI Factory, zobaczymy najlepsze produkcje dziesięciu polskich Mistrzów na dużym ekranie! Już teraz, możecie zaplanować sobie poniedziałek 27 lutego. O godz. 19:00 pokażemy pierwszy film z listy – “POPIÓŁ I DIAMENT” – nagrodzony na festiwalu w Wenecji, mistrzowski obraz Andrzeja Wajdy!


Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek.

W przeglądzie “Krótka historia polskiego kina” skupimy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju?

Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.

Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji dzieł na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.

Każdego miesiąca wyświetlony zostanie jeden tytuł z poniższej listy.

Lista tytułów:

1. Popiół i diament, reż. Andrzej Wajda, 1958

2. Pociąg, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1959

3. Do widzenia, do jutra, reż. Janusz Morgenstern, 1960

4. Nikt nie woła, reż. Kazimierz Kutz, 1960

5. Zezowate szczęście, reż. Andrzej Munk, 1960

6. Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Jerzy Has, 1973

7. Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi, 1976

8. Aria dla atlety, reż. Filip Bajon, 1979

9. Gorączka, reż. Agnieszka Holland, 1981

10. Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, 1981

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz

Partnerzy: WFDiF, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Bilety: 15 zł (do nabycia w kasie ChCK lub przez Internet)

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSondaż w sprawie Czarnka. Kamiński: te liczby zrobią wrażenie na Jarosławie Kaczyńskim
Następny artykułTurniej piłkarski RAP Cup 2023 dla rocznika 2015 i młodsi w Rybniku