A A+ A++

Sportowe ubrania potrafią dużo kosztować, jeśli jednak cenisz zdrowy tryb życia i chcesz uprzyjemnić sobie uprawianie sportu, warto żebyś w nie zainwestował. Dobra jakościowo odzież posłuży latami, jeśli tylko będzie odpowiednio pielęgnowana. Często jednak zapomina się o tym, że odzież outdoorowa czy ubrania do fitnessu wymagają odmiennego podejścia niż zwykłe dżinsy czy t-shirt.

Pranie ubrań sportowych w specjalnych środkach jest dziś koniecznością. Kiedyś sportowcy biegali po boiskach w zwykłych bawełnianych koszulkach lub w trykotach z syntetycznych nieoddychających materiałów, które nie wymagały szczególnej pielęgnacji. 

Dziś to już historia – ubrania do joggingu, kurtki wodoszczelnie i wiatroszczelne czy sportowa szybkoschnąca bielizna są wykonane ze specjalistycznych materiałów, najczęściej syntetycznych tkanin funkcyjnych. Ich zadaniem jest odprowadzanie wilgoci, zapewnienie odpowiedniej ochrony i niekrępowanie ruchów w trakcie aktywności fizycznej. Pranie takich ubrań przy pomocy nieodpowiednich środków sprawia, że szybciej się zużywają i tracą na właściwościach, dla których przecież się je kupuje.

W czym więc prać ubrania sportowe?

Na rynku istnieje wiele środków przeznaczonych wyłącznie do prania sportowej odzieży. Takie techniczne tkaniny potrzebują specjalistycznej pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości, czyli w zależności od rodzaju odzieży – nadal skutecznie chronić przed deszczem, zapewniać właściwe odprowadzanie potu, dobrze przylegać do ciała i tym podobne. Środki takie jak Skoncentrowany płyn do prania odzieży sportowej Milove poza czystością i świeżością zapewniają ochronę włókien materiału, przez co nie tracą nic ze swoich cech wodoodporności czy wiatroszczelności.

Jak prać ubrania sportowe?

1. Systematyczność – Nie zwlekajmy z praniem zbyt długo. Jeśli ubranie jest przepocone czy zabrudzone, lepiej wziąć się za jego pranie jak najszybciej. Dzięki temu łatwiej pozbędziemy się przykrego zapachu czy plam.

2. Przygotowanie do prania – Dobrze jest odwrócić ubrania na lewą stronę i zapiąć wszelkie zamki. Te z ubrań, które mają rzepy najrozsądniej będzie włożyć do worka na pranie.

3. Dobrze dobrany detergent – Ubrania sportowe trzeba prać w specjalnych środkach, jak płyn lub proszek do prania odzieży sportowej. Wszelkie mocne detergenty źle na nie wpływają – ubrania mogą tracić kolory i upodabniać się raczej do zwykłych ciuchów niż wyróżniać szczególnymi parametrami.

4. Bez płynów do płukania – Do prania odzieży sportowej nie dodaje się płynów zmiękczających, gdyż zawarta w nich lanolina szkodzi delikatnym materiałom ubrań sportowych, pozbawiając ich podstawowych właściwości, jak odprowadzanie potu na zewnątrz tkaniny. Poza tym tego typu odzież często sama w sobie jest bardzo miękka i takiego środka zupełnie nie potrzebuje.

5. Odpowiednie ustawienie pralki – Takie ubrania powinno się  prać w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Generalnie im niższa – tym lepiej. Za ciepła woda może sprawiać, że ubrania będą z każdym praniem mniej „oddychające”.

Dzisiaj wiele pralek posiada specjalny program dedykowany ubraniom sportowym, zazwyczaj dużo krótszy, niż przykładowo programy do bawełny, z niską temperaturą i bez mocnego wirowania. Zanim jednak zabierzemy się za pranie, w pierwszej kolejności trzeba zapoznać się z wskazówkami producenta, to one dokładnie podpowiedzą nam, jaki powinno się prać daną sztukę odzieży.

6. Bez suszarki bębnowej i prasowania – Sportowe ciuchy nie nadają się do prasowania, gdyż kontakt z wysoką temperaturą żelazka niszczy ich termoaktywne i oddychające cechy. Mokrą sportową odzież najlepiej dobrze strzepnąć i rozwiesić do naturalnego wyschnięcia nienarażoną na bezpośrednie silne działanie promieni słonecznych.

Czego jeszcze nie robić ze sportową odzieżą?

Jak już podkreślaliśmy wyżej – nie pierz ubrań sportowych z „normalną” odzieżą.

Przy praniu wywiń ją na lewą stronę i chroń przed wszelkimi suwakami, rzepami, które mogą, pozaciągać, zmechacić czy nawet całkowicie zniszczyć delikatne specjalistyczne materiały. Sportowe tekstylia najlepiej podzielić na różne kategorie, jak buty, kurtki, odzież do ćwiczeń i każdą z nich prać osobno lub razem zabezpieczoną jednak w siatkach do prania.

Po treningu, nie zostawiaj przepoconych ubrań w torbie. Wrzuć je do kosza na brudną bieliznę, albo rozwieś do wyschnięcia i kiedy nadejdzie wolna chwila, zajmij się ich praniem. Jeśli wiesz, że nie upierzesz ich w pralce w najbliższym czasie, zdecyduj się na szybkie pranie ręczne. Inaczej bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach mogą być dużo trudniejsze do usunięcia.

Jeszcze zanim zabierzesz się za pranie sportowej odzieży, sprawdź co zaleca producent na metce. Tylko odpowiednio dobrane pranie i środki piorące mogą zapewnić długą żywotność ubrań oraz utrzymać ich właściwości. Jeżeli zastanawiasz się, jaki płyn do prania odzieży sportowej z membraną kupić i czy w ogóle jest to potrzebne, skoro masz jej niewiele, zajrzyj na bloga Milove, gdzie staramy się rozwiać te wątpliwości i podpowiedzieć jak zorganizować pranie odzieży funkcyjnej, aby było jak najskuteczniejsze, jak najbardziej ekonomiczne i wydajne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiemna strona Centrum Praw Kobiet. Chaos w fundacji, pracownice mają dość prezeski
Następny artykułStary Passat zawstydził wielką Scanię. Czegoś takiego jeszcze nie widziałeś