A A+ A++
Drużyna Błękitnych Suchodoły na sezon 1987/1988. Górny rząd od lewej: Lech Suski (tre-ner), Andrzej Wilkołek, Marek Chadacz, Andrzej Kot, Jerzy Zabielski, Waldemar Krysa, Ce-zary Adamiak, Janusz Pędzisz, Waldemar Ostański. Dolny rząd od lewej: Waldemar Kra-kiewicz, Tadeusz Błaziak, Stanisław Opolski, Stanisław Mamczarz, Aleksander Kasperek, Andrzej Ostański. Leżą od lewej: Mirosław Ciesielka i Mariusz Kostecki.

Z okazji 100-lecia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej pod koniec ubiegłego roku ukazała się książka Jacka Kosierba pt. „100 Klubów na 100-lecie LZPN”. W blisko 500-stronnicowym wydawnictwie znalazły się informacje i zdjęcia także o pięciu klubach z powiatu krasnostawskiego. Na łamach tygodnika przedstawiliśmy dotychczas obszerne fragmenty dotyczące Frassati Fajsławice, Krasnostawskiego Klubu Sportowego Kinga i Ruchu Izbica. Dziś o LKS Błękitni Suchodoły, który po ponad 30 latach istnienia z kilkoma przerwami, w 1996 roku zniknął z piłkarskiej mapy.

Początki klubu, jeszcze jako Ludowego Zespołu Sportowego Suchodoły sięgają 1965 roku. Jego założycielami byli: Roman Jurzysta i Edward Adamiak. Barwy klubowe zostały przyjęte jako błękitno-niebieskie. Zasłużonymi ludźmi dla klubu byli: Aleksander Suski, Jan Krakiewicz, Lech Suski, Waldemar Krakiewicz i Zbigniew Kasperek. Klub z przerwami funkcjonował do 1996 roku.

Pierwsze mecze w Suchodołach w latach 60-tych ubiegłego stulecia odbywały się na boisku przy miejscowej Szkole Podstawowej. Po kilku latach piłkarze rozgrywali już swoje mecze na boisku przy dworku. Od 1967 roku drużyna występowała pod pełną nazwą jako Ludowy Zespół Sportowy Błękitni Suchodoły. Po okresie rywalizacji w Klasie B dzielni futboliści z Suchodołów mogli świętować swój pierwszy sukces.

W sezonie 1971/1972 wywalczyli awans do Klasy A będącej wówczas czwartym poziomem rozgrywkowym w naszym kraju. Za rywali w wyższej lidze mieli takie mocne drużyny jak: Start Krasnystaw, Ruch Izbica, Zadrzew Zawadówka, Stal II Poniatowa, Roztocze Szczebrzeszyn, Janowianka Janów Lubelski, Tęcza Kraśnik, Sanna Zaklików, Fameg Zwierzyniec, RKS Rejowiec i LKS Modliborzyce. Nic więc dziwnego, że beniaminek nie miał lekko, a osiągane wyniki nie mogły być zadowalające.

Na inaugurację rozgrywek sezonu 1972/1973 Błękitni ulegli u siebie Tęczy Kraśnik 1:2. Pierwszy i jak się potem okazało jedyny punkt zespół wywalczył remisując na wyjeździe z RKS Rejowiec 1:1. Po degradacji piłkarze z Suchodołów kilka następnych edycji rozgrywek spędzili na B-klasowych boiskach. (…) W sezonie 1979/1980 w Klasie B piłkarze Błękitnych za przeciwników między innymi mieli debiutantów z Górnika Łęczna, który właśnie w tej edycji po raz pierwszy pojawili się na boiskach Lubelszczyzny.

W 1. kolejce na wyjeździe zremisowali 1:1 z łęcznianami, którzy już po roku gry zameldowali się w Klasie A. Na początku lat osiemdziesiątych w jednej z rund Pucharu Polski na szczeblu okręgu lubelskiego Błękitni podejmowali rezerwy Motoru, mające w składzie między innymi: Modesta Boguszewskiego, Roberta Grzankę czy Dariusza Opolskiego. Gospodarze postawili się „ligowcom” z Lublina najlepiej jak umieli. Zremisowali po 90 minutach gry 1:1. Niestety, w dogrywce lepsi okazali się goście, którzy dużo lepiej wytrzymali trudy tego pojedynku kondycyjnie.

Jak wynika z klubowej kroniki w okresie od 1 stycznia 1982 roku do 22 lipca 1983 roku klub miał przerwę w swojej działalności. Właśnie pod koniec lipca 1983 roku, po zorganizowanym turnieju o mistrzostwo Gminy Fajsławice postanowiono wznowić działalność Błękitnych. Prezesem klubu został Janusz Grzesiak. Piłkarską drużynę z Suchodołów zgłoszono do rozgrywek Klasy C. W sezonie 1983/1984 ekipa pewnie zajęła 1 miejsce i awansowała do Klasy B. Jednak na skutek reorganizacji rozgrywek awans ten oznaczał w zasadzie zmianę nazwy klasy rozgrywkowej z do Klasy A. (…)

Drużyna Błękitnych Suchodoły na B-klasowy sezon 1976/1977. Górny rząd od lewej: Aleksander Suski, Aleksander Kuter, Janusz Błaziak, Adam Cholewa, Ryszard Temberski i Jerzy Ładniak. Dolny rząd od lewej: Waldemar Krakiewicz, Roman Pitucha, Roman Gryń, Aleksander Kasperek i Lech Suski.

Sezon 1988/1989 był ostatnim w historii drużyny z Suchodołów na A-klasowych boiskach. Po wielu latach gry na tym poziomie rozgrywkowym zespół, wyprzedzając w końcowej tabeli jedynie LZS Samoklęski, zajął przedostatnie miejsce w stawce i został zdegradowany. Kolejna edycja rozgrywek 1989/1990 była taką na przetrwanie. Po odejściu kilku czołowych zawodników zespół nie radził sobie w B-klasowym gronie.

Najlepiej świadczy o tym końcowa tabela, gdzie drużyna zajęła 9 miejsce wyprzedzając o 2 punkty jedynie LZS Łańcuchów. Błękitni mieli zaledwie 9 punktów i bilans bramek 32:84. Jesienią 1990 roku zespół do kolejnego sezonu już nie przystąpił. Reaktywacja Błękitnych nastąpiła blisko 4 lata później, kiedy to na sezon 1993/1994 drużyna została zgłoszona do Klasy B podokręgu lubelskiego. Tu wśród 10 zespołów na nowo budowana ekipa z Suchodołów toczyła zacięte boje.

Jesienią 1993 roku między innymi pokonała Burzę Zakrzew 5:2, przegrała z Ave-nirem Jabłonna 2:3, zwyciężyła Szyper Łuszczów 3:2 i uległa Arce Krzczonów 1:2. Po 4 seriach spotkań była nawet przez chwilę liderem tabeli. Ostatecznie zakończyła rywalizację na 8 pozycji gromadząc 14 punktów i mając bilans bramek 40:49. Do edycji 1994 /1995 w Klasie B podokręgu lubelskiego zgłosiło się tylko 7 drużyn. W takim gronie Błękitni zajęli 5 miejsce.

W sezonie 1995/1996 w kadrze Błękitnych Suchodoły znaleźli się: Jarosław Madeja, Mirosław Gieracz, Jacek Baran, Robert Cichosz, Grzegorz Błaziak, Mirosław Kluch, Maciej Dzirba, Tomasz Pitucha, Waldemar Jurek, Andrzej Ostański, Piotr Kostka, Adam Stefaniak, Waldemar Krakiewicz, Artur Jagiełło, Waldemar Krawiec, Tadeusz Błaziak, Piotr Ruszniak, Sławomir Michalak, Tomasz Kostka, Andrzej Łykus, Ryszard Przebirowski, Paweł Mazurek, Mariusz Chruściel, Jerzy Ornal, Paweł Bochniak, Rafał Mazurek i Mirosław Rozwałka.

Jesień 1995 roku drużyna zainaugurowała remisem 1:1 u siebie z LKS Biskupice. Potem przegrała na wyjeździe z LZS Tuszów 1:2 i w Suchodołach z LZS Turka 2:3. Natomiast wygraną odniosła dopiero w 4 kolejce zwyciężając na wyjeździe Zryw Częstoborowice 4:0.

Do zakończenia pierwszej części sezonu nie doznała już goryczy porażki. (…) Po rundzie jesiennej zespół prowadzony przez trenera Waldemara Krakiewicza zajmował wysoką trzecią lokatę w stawce 10 ekip. Wiosną Błękitnym wiodło się różnie. Między innymi przegrali z LZS Tuszów 1:4, zremisowali z LZS Biskupice 2:2, pokonali Zryw Często-borowice 6:1, ulegli Tęczy Markuszów 1:3, zwyciężyli Strażaka Krzczonów 3:0, przegrali z GKS Niemce 0:8, wygrali z Oleśnią Oleśniki 6:1 i przegrali z Sokołem Łęczna 0:3. W kolejny sezon 1996/1997 weszli doznając trzech bardzo wysokich porażek, na skutek czego drużyna jesienią 1996 roku została wycofana z rozgrywek…

Pierwotny nakład książki „100 Klubów na 100-lecie LZPN” wyczerpał się. W związku z bardzo licznymi zapytaniami od klubów i osób indywidualnych o możliwość jej zdobycia została podjęta decyzja o dodruku. Zapisy na rezerwację egzemplarzy zostały przedłużone aż do wyczerpania się dodatkowego nakładu. Kontakt z autorem email: [email protected] lub tel. 601 413 856. oprac. (bas)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTake-Two ze stratą, firma szuka oszczędności; Marvel's Midnight Suns bez sukcesu
Następny artykułBrytyjski wywiad ujawnił, co zamierzają Rosjanie