– Tylko w ubiegłym roku nasi klienci skorzystali ponad 4 miliony razy z samoobsługowych formularzy online, tym samym bezpiecznie i sprawnie załatwiając sprawy związane z energią elektryczną. Chcemy pozostać krajowym liderem proklienckich rozwiązań obsługowych i dlatego sukcesywnie rozwijamy bezpieczne, cyfrowe kanały kontaktu z naszymi klientami – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
W najnowszej edycji działaniach edukacyjnych TAURON pokazuje jak bronić się przed różnymi metodami oszustw interntowych, w tym przed phishingiem, czyli coraz popularniejszą metodą oszustwa. Polega ona na tym, że przestępcy podszywają się pod znane instytucje, firmy energetyczne lub banki w celu wyłudzenia danych wrażliwych, a w konsekwencji także pieniędzy.
Oszuści internetowi wykorzystują fakt, że odbiorcy wiadomości nie wczytują się dokładnie
w ich treść i część czynności wykonują bez zastanowienia. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk uważnego czytania wiadomości, przede wszystkim e-mail i SMS.
Nie daj złapać się na haczyk
Chcąc uniknąć phishignu, należy zacząć od aktualizacji oprogramowania, z którego korzystamy, w tym przeglądarki internetowej, systemu operacyjnego i programu antywirusowego. Dzięki temu duża część ataków zostanie udaremniona automatycznie. Gdy jednak otrzymamy wiadomości phishingowe warto wiedzieć, jak je rozpoznawać.
Eksperci TAURONA wyróżniają pięć cech, które wskazują na to, że się ma do czynienia z phishingiem – są wśród nich natarczywe nakłanianie do działania, nieznany nadawca, błędy językowe, bezosobowe powitanie czy wreszcie zmieniony adres strony np. firmy energetycznej.
Skuteczne porady
Aby skutecznie chronić się przed oszustami w sieci należy korzystać tylko z legalnego oprogramowania i z mocnych haseł; nie należy otwierać podejrzanych e-maili i pod żadnym pozorem nie klikać linków znajdujących się w e-mailach od nieznanych nadawców.
Warto sprawdzać również wiarygodność strony, w której chce się zalogować czy dokonać zakupów i wreszcie nie należy się spieszyć – sprawdzaj, pytaj i rozważaj spokojnie każdą decyzję związaną z finansami lub udostępnianiem swoich danych. Jeżeli ktoś Cię pogania, próbuje wywierać presję lub straszyć, to niemal na pewno masz do czynienia z oszustem – radzą specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem w Internecie.
Jak rozpoznać fałszywe maile i nie paść ofiarą oszustów? Jak stworzyć silne haslo? Jak zadbać o bezpieczne połączenie z Wi-Fi? Jak zwiększyć bezpieczeństwo komputera? Tego wszystkiego można dowiedzieć się w nowej edycji kampanii edukacyjnej TAURONA, której towarzyszy cykl artykułów związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu oraz rozpoznawaniem metod działania przestępców w sieci dostępny na platformie lepiej.tauron.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS