W poniedziałek w porcie w Göteborgu rozlokowano system obrony przeciwrakietowej Patriot – podał dziennik “Aftonbladet”.
Göteborg znajduje się na południu kraju i jak wskazuje rzeczniczka Szwedzkich Sił Zbrojnych Teresa Fagerstedt, ma strategiczne znaczenie, ponieważ dopływają tam statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.
Jak komentują służby, operacja rozstawienia systemu była także sprawdzianem możliwości szybkiego działania szwedzkich wojsk. Rzecznika podkreśla jednak, że rozlokowanie Patriotów to nie ćwiczenia. Wojsko nie podało jak długo system ma znajdować się w porcie.
W komunikacie zaznaczono jednocześnie, że operacja nie była spowodowana “zmianą obrazu zagrożenia” w związku z sytuacją na wschodzie Europy.
Szwecja i Finlandia w NATO
W styczniu prezydent Turcji Recep Erdogan podczas spotkania z młodzieżą wyjaśnił, że Ankara jest gotowa przyjąć Finlandię do struktur NATO, ale bez Szwecji. – Turcja może przyjąć Finlandię do Sojuszu – powiedział przywódca i dodał, że “Szwecja będzie zszokowana tym komunikatem”.
Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström przyznał ostatnio, że gniew Turcji z powodu niedawnych demonstracji i spalenia Koranu przed ambasadą turecką w Sztokholmie “skomplikował proces przystąpienia Szwecji do NATO”.
Szef MSZ w Sztokholmie oznajmił, iż rząd szwedzki inwestuje teraz “czas i wysiłek”, aby ponownie “ruszyć do przodu”, a jednocześnie nadal ma nadzieję, że proces może zostać zakończony latem tego roku. Kilka dni temu także premier Szwecji Ulf Kristersson wyrażał optymizm w tej sprawie.
Aby przyjąć nowe państwo, Sojusz Północnoatlantycki wymaga jednomyślnej zgody obecnych członków, do których należy Turcja.
– Jest rzeczą oczywistą, że wyczekujemy szczytu NATO w Wilnie w lipcu – powiedział minister Billström, zapytany o harmonogram potencjalnej akcesji Szwecji. Polityk podkreślił też, że proces rozszerzenia NATO nie został wstrzymany. – Rząd kontynuuje wdrażanie memorandum istniejącego między Szwecją, Finlandią i Turcją. Ale to do Turcji należy decyzja, kiedy je ratyfikuje – zauważył.
Czytaj też:
Erdogan stawia Szwecji nowy warunek ws. wejścia do NATOCzytaj też:
“Zabawne wyznanie”. Ławrow komentuje słowa podsekretarza stanu USA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS