To w takim razie, jak inwestować podczas rynku niedźwiedzia? W przypadku zakupu akcji z pewnością poziom wejścia jest ważny (im niżej, tym lepiej), ale także rozłożenie zakupów na kilka transz np. w odstępach kilkumiesięcznych, chyba że wcześniej rynki akcji spadną o kolejny założony z góry procent (np. 10 proc. niżej niż kupiliśmy pierwszą transzę). Niemniej im niższa cena nabycia akcji, tym bardziej rekompensuje to nam różne ryzyka związane z kontynuacją rynku niedźwiedzia. Natomiast obligacje skarbowe jeszcze pod koniec rynku byka mogą już być atrakcyjną alternatywą dla akcji (z reguły dołki na obligacjach występują do kilku miesięcy przed ostatnią podwyżką stóp przez FED), a podczas rynku niedźwiedzia obligacje skarbowe stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.
Jakie instrumenty możemy nabyć? Zarówno w przypadku akcji, obligacji skarbowych i innych aktywów omówionych w tym artykule, atrakcyjną i tanią formą inwestycji mogą być różnego rodzaju ETF-y. ETF-y stały się tak popularne, że dzisiaj praktycznie za ich pomocą możemy inwestować w każdą klasę aktywów, czy nawet strategię inwestycyjną, o której tylko pomyślimy. Wszystkie ETF-y omówione w niniejszym artykule możemy nabyć na platformie inwestycyjnej wealthseed.eu.
Gdzie jesteśmy w cyklu i co mówi nam historia?
Jeżeli bylibyśmy w stanie w przybliżeniu określić, w którym momencie cyklu dzisiaj jesteśmy, to moglibyśmy obecny cykl porównać do „średniej ścieżki” poprzednich cykli rynkowych. Z pewnością każdy cykl ma prawo być inny od poprzednich, a także inny od „średniej ścieżki”, ale ciągle punktem wyjściowym do prognozowania, jak w kolejnych kwartałach mogą zachować się rynki i poszczególne klasy aktywów może być właśnie historia. Taką początkową prognozę w formie średniej ścieżki historycznej możemy następnie korygować o czynniki specyficzne dla obecnego cyklu (innymi słowy czynniki, które mogą istotnie przyspieszyć lub spowolnić dojście do punktu zwrotnego cyklu, czyli np. dołka na rynku akcji).
Do określenia, w którym momencie cyklu jesteśmy, możemy użyć wielu różnych serii danych makro, wskaźników wyprzedzających, bądź zmiany cen głównych klas aktywów (m.in. akcje, obligacje) notowanych na rynkach finansowych. Niemniej w tej analizie wykorzystamy cykl podwyżek stóp procentowych przez amerykański FED. Po pierwsze, w obecnym cyklu podwyżki, a następnie obniżki stóp przez FED mają relatywnie duży wpływ na wyznaczenie punktu zwrotnego na rynkach, ale także w realnej gospodarce. Gdyby nie inflacja, to w „normalnym” cyklu stopa FED-u nie wzrosłaby wyżej niż do 2 proc. (vs 5 proc. w obecnym cyklu z inflacją). Po drugie relatywnie łatwo jest dzisiaj wskazać, kiedy nastąpi koniec podwyżek stóp (zdecydowana większość z podwyżek jest już za nami), a ostatnia podwyżka oznacza przejście FED-u w tzw. pauzę – który to moment łatwo porównać z historycznymi pauzami w poprzednich cyklach podwyżek stóp.
Amerykański FED rozpoczął podwyżki stóp procentowych w marcu 2022 r. i po kolejnej podwyżce w grudniu 2022 r. o 50 punktów bazowych jesteśmy obecnie na poziomie 4,25 proc. – 4,50 proc. (dolne i górne ograniczenie stopy referencyjnej). Obecnie kontrakty terminowe na stopę procentową FED-u (30 day federal funds futures) wyceniają maksymalną stopę referencyjną FED-u na 4,91 proc. (według notowań kontraktów z dnia 26.01.2023). Sam FED w swoich projekcjach ekonomicznych (opublikowanych 14 grudnia 2022 r. po posiedzeniu FOMC) wskazuje na maksymalną stopę procentową w wysokości 5,1 proc. (mediana prognozy). Zatem kiedy możemy spodziewać się ostatniej podwyżki stóp przez FED? Kontrakty na stopę procentową FED-u wyceniają z 98 proc. prawdopodobieństwem podwyżkę stopy procentowej o 25 punktów bazowych na posiedzeniu w dniu 1 lutego 2023 r. oraz kolejną podwyżkę o 25 punktów bazowych z prawdopodobieństwem 84 proc. w dniu 22 marca 2023 r. I to mogłaby być ostatnia podwyżka. Potem zgodne z historycznym wzorcem mogłaby nastąpić „pauza” w cyklu podwyżek stóp przez FED, która średnio w poprzednich cyklach trwała 8 miesięcy. Poniższy wykres przedstawia historyczne cykle podwyżek, pauzy, a następnie obniżek stopy procentowej przez FED.
Stopa referencyjna FED-u (środek przedziału) od 1987 r. oraz prognoza do roku 2026 (według średniej historycznej ścieżki)
Jeżeli ostatnia podwyżka stóp przez FED nastąpi w marcu br., to przy średniej historycznej pauzie 8 miesięcy, pierwsza obniżka stopy procentowej przez FED mogłaby nastąpić w październiku br. Kolejny wykres przedstawia, ile czasu upłynęło w historycznych cyklach pomiędzy pierwszą obniżką stopy przez FED a wejściem gospodarki w recesję. Średnio zajęło to 6 miesięcy. Zatem w oparciu o historyczną ścieżkę cyklu początku recesji moglibyśmy się spodziewać w pierwszym/drugim kwartale 2024 r. (dokładniej: w kwietniu 2024 r.).
Zmiana stopy referencyjnej FED-u (środek przedziału) w 4 cyklach z lat 1990, 2001, 2007 i 2020 – przed i po wejściu w recesję
Kiedy historycznie mieliśmy dołek na rynku akcji? W 2020 r. dołek na rynku nastąpił miesiąc po wejściu w recesję. W cyklu 2007-2009 dołek na rynku akcji wyznaczyliśmy dopiero w marcu 2009 r. – czyli 15 miesięcy po wejściu gospodarki w recesję. W cyklu 2001-2002 dołek na rynku akcji został wyznaczony w październiku 2002 r. – czyli 19 miesięcy po wejściu gospodarki w recesję. W cyklu 1989-1990 recesja rozpoczęła się w lipcu 1990 r., a dołek na rynku akcji został wyznaczony 3 miesiące później w październiku 1990 r. Średnia z tych czterech cykli to 9,5 miesiąca. Kolejny wykres przedstawia „górki” i „dołki” w poszczególnych cyklach na indeksie S&P500 na tle stopy referencyjnej FED-u.
„Górki” i „dołki” na indeksie S&P500 w poszczególnych cyklach na tle stopy referencyjnej FED-u (środek przedziału) – w latach 1985-2022
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS